Արդբեջանցիները ոչնչացրել են Հայաստանի մեգալիթյան մշակույթի կարևոր հուշարձաններից մեկը՝ Ալ լճերի Մեծ հարթակ-զրահը։ Դա է վկայում «Հայկական մշակութային լանդշաֆտ» կազմակերպության կողմից արբանյակային լուսանկարների դիտարկումը։
Ըստ հնագետ Լևոն Մկրտչյանի՝ այս հուշարձանը բացառիկ էր թե իր չափերով և թե կառուցվածքով, հայտնում է Мonument watch-ը։
Այս հուշարձանների տարածքը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և 2021 թվականի՝ Հայաստանի սահմանների վրա ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով օկուպացվել է Ադրբեջանի կողմից: Այս հուշարձանը, լինելով սահմանային ռազմավարական կետում, քանդվել է ռազմական օբյեկտի կառուցման հետևանքով։
Նշվում է, որ ադրբեջանական կողմը սահմանին ամրաշինական, ռազմական աշխատանքներ կատարելով, ոչնչացնում է տեղի հնագիտական հուշարձանները, փոփոխում լանդշաֆտը, որն այդ հնագիտական հուշարձանների ուսումնասիրության, դրանք հասկանալու համար ունի առաջնային նշանակություն:
Հաագայի 1954 թվականի «Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածն արգելում է վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի կամ յուրացման ցանկացած գործողություն և բացարձակ արգելք դնում մշակութային արժեքների դեմ ուղղված հաշվեհարդարի գործողությունների վրա։ Ըստ Հաագայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրության, որը գործում է նաև ոչ միջազգային (էթնիկ) բախումների դեպքում, արգելվում է ժառանգության հանդեպ թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն, իսկ այդպիսի արարքը ըստ 15-րդ հոդվածի որակվում է որպես միջազգային հանցագործություն։ Ըստ Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիայի առաջին արձանագրության 53-րդ հոդվածի «Չխախտելով Հաագայի 1954 թվականի մայիսի 14-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթները, արգելվում է մշակութային ժառանգության դեմ իրականացնել ցանկացած թշնամական գործողություն, ռազմական նպատակներով օգտագործել դրանք, կամ հաշվեհարդարի առարկա դարձնել»:

Азербайджанские силы уничтожили один из ключевых памятников мегалитической культуры Армении у озер Ал. Об этом свидетельствуют данные спутникового мониторинга, проведенного организацией «Армянский культурный ландшафт».
По словам археолога Левона Мкртчяна, данный памятник был уникальным как по своим размерам, так и по конструкции, сообщает Monument Watch.
Территория, на которой находился памятник, была оккупирована Азербайджаном в ходе 44-дневной войны 2020 года и последующей военной агрессии 2021 года. Находясь в стратегически важном районе, он был разрушен в результате строительства военного объекта.
Отмечается, что азербайджанская сторона, возводя фортификационные сооружения на границе, целенаправленно уничтожает археологические памятники и изменяет ландшафт, что наносит ущерб их изучению и пониманию.
Согласно Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, запрещены акты вандализма, кражи и уничтожения культурного наследия. Второй протокол 1999 года распространяет этот запрет и на немеждународные конфликты, квалифицируя такие действия как международные преступления (ст. 15). Дополнительно, Женевская конвенция 1949 года (Протокол I, ст. 53) прямо запрещает любые враждебные действия против культурного наследия, его использование в военных целях или уничтожение в качестве мести.