Արդբեջանցիները ոչնչացրել են Հայաստանի մեգալիթյան մշակույթի կարևոր հուշարձաններից մեկը՝ Ալ լճերի Մեծ հարթակ-զրահը։ Դա է վկայում «Հայկական մշակութային լանդշաֆտ» կազմակերպության կողմից արբանյակային լուսանկարների դիտարկումը։
Ըստ հնագետ Լևոն Մկրտչյանի՝ այս հուշարձանը բացառիկ էր թե իր չափերով և թե կառուցվածքով, հայտնում է Мonument watch-ը։
Այս հուշարձանների տարածքը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և 2021 թվականի՝ Հայաստանի սահմանների վրա ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով օկուպացվել է Ադրբեջանի կողմից: Այս հուշարձանը, լինելով սահմանային ռազմավարական կետում, քանդվել է ռազմական օբյեկտի կառուցման հետևանքով։
Նշվում է, որ ադրբեջանական կողմը սահմանին ամրաշինական, ռազմական աշխատանքներ կատարելով, ոչնչացնում է տեղի հնագիտական հուշարձանները, փոփոխում լանդշաֆտը, որն այդ հնագիտական հուշարձանների ուսումնասիրության, դրանք հասկանալու համար ունի առաջնային նշանակություն:
Հաագայի 1954 թվականի «Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածն արգելում է վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի կամ յուրացման ցանկացած գործողություն և բացարձակ արգելք դնում մշակութային արժեքների դեմ ուղղված հաշվեհարդարի գործողությունների վրա։ Ըստ Հաագայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրության, որը գործում է նաև ոչ միջազգային (էթնիկ) բախումների դեպքում, արգելվում է ժառանգության հանդեպ թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն, իսկ այդպիսի արարքը ըստ 15-րդ հոդվածի որակվում է որպես միջազգային հանցագործություն։ Ըստ Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիայի առաջին արձանագրության 53-րդ հոդվածի «Չխախտելով Հաագայի 1954 թվականի մայիսի 14-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթները, արգելվում է մշակութային ժառանգության դեմ իրականացնել ցանկացած թշնամական գործողություն, ռազմական նպատակներով օգտագործել դրանք, կամ հաշվեհարդարի առարկա դարձնել»:

Armenian cultural heritage has suffered another loss as Azerbaijanis have destroyed megalithic monument of the Al Lakes, a significant monument of Armenia’s megalithic culture. This has been confirmed by satellite image analysis conducted by the Armenian Cultural Landscape organization.
According to archaeologist Levon Mkrtchyan, the monument was unique in both its size and structure, reports Monument Watch.
This site fell under Azerbaijani occupation during the 2020 44-day war and subsequent military aggression in 2021. Given its location at a strategic border position, the monument was demolished to construct a military facility.
It is noted that Azerbaijan is systematically destroying archaeological sites in the occupied regions while conducting fortification and military infrastructure projects. These actions alter the historical landscape, severely impacting research and understanding of these ancient sites.
The 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict prohibits acts of vandalism, theft, and destruction of cultural heritage. The 1999 Second Protocol extends this prohibition to non-international conflicts, classifying such actions as international crimes under Article 15. Additionally, the 1949 Geneva Convention’s First Protocol (Article 53) explicitly bans any hostile actions against cultural heritage, its military use, or its destruction as a form of reprisal.