Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակել է Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դատավճիռը, որով նա դատապարտվել է 5 տարի 6 ամսվա ազատազրկման: Այս տեղեկությունը հաստատել են դատախազությունից, հայտնում է «Լուրերը»։
Հանրային մեղադրողը միջնորդել էր Հարությունյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման: Դատախազությունից տեղեկացրել են, որ դատական ակտը ստանալուց հետո կքննարկի վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը:
Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարին մեղավոր են ճանաչել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում՝ ռազմական դրության ժամանակաշրջանում, 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու համար, որի հետևանքով տեղի են ունեցել ծանր կորուստներ. Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի 20 զինծառայող է զոհվել, իսկ մեկ զինվորական մինչ օրս համարվում է անհետ կորած։

The Syunik Regional Court of General Jurisdiction has announced the verdict for Jalal Harutyunyan, the former commander of the Artsakh Defense Army, sentencing him to 5 years and 6 months in prison. The prosecution has confirmed this information, Lurer reported.
The public prosecutor had initially requested a 6-year prison sentence for Harutyunyan. The prosecution stated that it would consider filing an appeal upon receiving the court's ruling.
Harutyunyan was found guilty of negligence in service during the 44-day war, specifically on October 12, 2020, during the period of martial law. His failure to properly perform his duties resulted in significant losses: 20 servicemen of the D-20 artillery division of the Tsor military unit were killed, and one soldier remains missing to this day.