Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախաձեռնությամբ Չեխիայի, Գերմանիայի և Բելգիայի հետ համատեղ Երևանում կանցկացվեն գարեջրի օրեր: Այդ մասին ասել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ ԵՄ երկրների դեսպանների հետ հանդիպումների ընթացքում համաձայնության են ձեռք բերել Չեխիայի, Գերմանիայի և Բելգիայի հետ համատեղ Երևանում անցկացնել գարեջրի օրեր:
«Նշեմ, որ սա որևէ կապ չունի «Երևանի գարեջրի օրեր» փառատոնի հետ: Սա առանձին միջոցառում է, որին դեսպանները սիրով համաձայնություն են տվել, խոսել ենք նաև Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի հետ, ով նույնպես համաձայնություն է տվել»,- ասել է Գևորգյանը։
Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիայի և Բելգիայի հետ ևս ունեն համագործակցություն, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել փոխայցելություններ և Հայաստանում գինու ոլորտին միտված խոշորագույն միջոցառումներ:
Զբոսաշրջության կոմիտեն նախատեսում է նաև ակտիվացնել և մեծացնել Վրաստանի և Իրանի հետ համատեղ զբոսաշրջային ծրագրերը:
Անդրադառնալով Հայաստանում անցկացվող ամենամյա փառատոներին՝ կոմիտեի նախագահը նշել է, որ նախորդ տարի անցկացվել է 12 փառատոն, որից երկուսը Երևանում, իսկ մյուսները՝ մարզերում:
«Այս տարի ևս նույն տրամաբանությունը շարունակելու ենք։ Կարծում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիներին և մեր հյուրերին, պետք է ուղղորդենք նաև մարզեր: Իսկ մարզերում զբոսաշրջային ներուժը մեծացնելու նպատակով նախատեսում ենք անխտիր բոլոր մարզերում իրականացնել զբոսաշրջության ծառայությունների լավարկմանը միտված դասընթացներ, որոնք իրենց մեջ կներառեն հյուրասիրության, հյուրընկալության և մարքեթինգային կոմպոնենտը»,- նշել է Գևորգյանը:
2024 թվականի ընթացքում ՀՀ է այցելել 2,208,179 զբոսաշրջիկ, ինչը 2023-ի համեմատ նվազել է 4.6 տոկոսով, 2023–ին ՀՀ է այցելել է` 2,316,000 մարդ։

По инициативе Комитета по туризму Министерства экономики Армении в сотрудничестве с Чехией, Германией и Бельгией в Ереване пройдут Дни пива. Об этом сообщила председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян, передает «Арменпресс».
Она отметила, что в ходе встреч с послами стран ЕС было достигнуто соглашение о проведении этого мероприятия совместно с Чехией, Германией и Бельгией.
«Хочу подчеркнуть, что это не связано с фестивалем «Дни пива в Ереване». Это отдельное мероприятие, которое послы с радостью поддержали. Мы также обсудили этот вопрос с главой Кентронского административного округа Еревана, который также дал свое согласие», — заявила Геворгян.
Глава комитета также отметила, что ведется сотрудничество с Францией и Бельгией, в рамках которого планируется организовать обменные визиты и крупные мероприятия, посвященные винодельческой сфере в Армении.
Комитет по туризму также намерен расширять совместные туристические программы с Грузией и Ираном.
Говоря об ежегодных фестивалях в Армении, Геворгян отметила, что в прошлом году было проведено 12 фестивалей: два в Ереване, остальные — в регионах.
«В этом году мы продолжим в том же направлении. Считаем, что граждан и гостей Армении необходимо поощрять посещать регионы. Чтобы развивать туристический потенциал регионов, мы планируем проводить во всех областях курсы по улучшению качества туристических услуг, включая гостеприимство и маркетинг», — добавила она.
В 2024 году Армению посетили 2 208 179 туристов, что на 4,6% меньше по сравнению с 2023 годом, когда страна приняла 2 316 000 гостей.