Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախաձեռնությամբ Չեխիայի, Գերմանիայի և Բելգիայի հետ համատեղ Երևանում կանցկացվեն գարեջրի օրեր: Այդ մասին ասել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ ԵՄ երկրների դեսպանների հետ հանդիպումների ընթացքում համաձայնության են ձեռք բերել Չեխիայի, Գերմանիայի և Բելգիայի հետ համատեղ Երևանում անցկացնել գարեջրի օրեր:
«Նշեմ, որ սա որևէ կապ չունի «Երևանի գարեջրի օրեր» փառատոնի հետ: Սա առանձին միջոցառում է, որին դեսպանները սիրով համաձայնություն են տվել, խոսել ենք նաև Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի հետ, ով նույնպես համաձայնություն է տվել»,- ասել է Գևորգյանը։
Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիայի և Բելգիայի հետ ևս ունեն համագործակցություն, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել փոխայցելություններ և Հայաստանում գինու ոլորտին միտված խոշորագույն միջոցառումներ:
Զբոսաշրջության կոմիտեն նախատեսում է նաև ակտիվացնել և մեծացնել Վրաստանի և Իրանի հետ համատեղ զբոսաշրջային ծրագրերը:
Անդրադառնալով Հայաստանում անցկացվող ամենամյա փառատոներին՝ կոմիտեի նախագահը նշել է, որ նախորդ տարի անցկացվել է 12 փառատոն, որից երկուսը Երևանում, իսկ մյուսները՝ մարզերում:
«Այս տարի ևս նույն տրամաբանությունը շարունակելու ենք։ Կարծում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիներին և մեր հյուրերին, պետք է ուղղորդենք նաև մարզեր: Իսկ մարզերում զբոսաշրջային ներուժը մեծացնելու նպատակով նախատեսում ենք անխտիր բոլոր մարզերում իրականացնել զբոսաշրջության ծառայությունների լավարկմանը միտված դասընթացներ, որոնք իրենց մեջ կներառեն հյուրասիրության, հյուրընկալության և մարքեթինգային կոմպոնենտը»,- նշել է Գևորգյանը:
2024 թվականի ընթացքում ՀՀ է այցելել 2,208,179 զբոսաշրջիկ, ինչը 2023-ի համեմատ նվազել է 4.6 տոկոսով, 2023–ին ՀՀ է այցելել է` 2,316,000 մարդ։

At the initiative of Armenia’s Tourism Committee under the Ministry of Economy, Beer Days will be held in Yerevan in cooperation with Czech Republic, Germany, and Belgium. This was announced by the head of the Tourism Committee, Lusine Gevorgyan, Armenpress reports.
She noted that during meetings with EU ambassadors, an agreement was reached to hold the event with Czechia, Germany, and Belgium.
"I would like to emphasize that this has no connection to the 'Yerevan Beer Days' festival. This is a separate event, which the ambassadors gladly supported. We also discussed it with the head of Yerevan’s Kentron administrative district, who also gave his approval," Gevorgyan stated.
The committee head also mentioned ongoing cooperation with France and Belgium, within which exchange visits and major wine-related events are planned in Armenia.
The Tourism Committee also intends to expand joint tourism programs with Georgia and Iran.
Regarding annual festivals in Armenia, Gevorgyan noted that 12 festivals were held last year—two in Yerevan and the rest in the regions.
"This year, we will continue in the same direction. We believe that both Armenian citizens and our guests should be encouraged to visit the regions. To boost regional tourism, we plan to conduct training sessions in all regions to improve hospitality and marketing services," she added.