Պաշտոնական այցով Նորվեգիայի Թագավորությունում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Էսպեն Բարթ Էյդեի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար կարճ հայտարարությամբ կարևորել է Նորվեգիայի հետ հարաբերությունների խորացումը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Նորվեգիայի շարունակական աջակցությունը երկրի զարգացման օրակարգին:
«Հարավային Կովկասի՝ տարածաշրջանային հարցերի առումով, կրկին, Նորվեգիան մշտապես հետաքրքրվածություն է ցուցաբերել: Այսօր ես հնարավորություն եմ ունեցել ներկայացնել մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները և ևս մեկ անգամ վստահեցնել, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին և գործադրում է բոլոր ջանքերը` տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու և Հարավային Կովկասում նոր՝ խաղաղության դարաշրջան բացելու համար:
Հայաստանը նաև մեծ կարևորություն է տալիս Նորդիկ-Բալթյան երկրների, այդ թվում՝ Նորվեգիայի, հետ համագործակցությանը: Մենք ուրախ ենք արձանագրել, որ Նորդիկ-բալթյան երկրներն իրենց հերթին նույնպես դրսևորում են փոխադարձ հետաքրքրվածություն: Մենք վճռական ենք մեր հարաբերություններում նոր հորիզոններ բացահայտելու հարցում և ողջունում ենք այն, որ այս մոտեցումը լայնորեն կիսում է նաև նորվեգական կողմը»,–ասել է նախարարը։
Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարները քննարկումը շարունակել են ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարներն Օսլոյում երկկողմ hանդիպման արդյունքներով հանդես են եկել մամուլի համար կարճ հայտարարություններով։

В ходе официального визита в Королевство Норвегия министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян после встречи с главой МИД Норвегии Эспеном Бартом Эйде выступил с коротким заявлением для прессы, подчеркнув важность углубления отношений с Норвегией.
Он отметил, что Армения высоко ценит постоянную поддержку Норвегии в рамках национальной повестки развития.
«Что касается региональных вопросов Южного Кавказа, Норвегия всегда проявляла заинтересованность. Сегодня у меня была возможность представить происходящие в нашем регионе события и вновь подтвердить, что Армения привержена мирной повестке и прилагает все усилия для установления стабильного мира и открытия новой мирной эпохи на Южном Кавказе.
Армения также придает большое значение сотрудничеству со странами Северной Европы и Балтии, включая Норвегию. Мы рады отметить, что эти страны проявляют взаимный интерес. Мы настроены на открытие новых горизонтов в двусторонних отношениях и приветствуем тот факт, что этот подход разделяет и норвежская сторона», — заявил министр.
Министры иностранных дел Армении и Норвегии продолжили обсуждение в расширенном формате с участием делегаций обеих стран.