Պաշտոնական այցով Նորվեգիայի Թագավորությունում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Էսպեն Բարթ Էյդեի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար կարճ հայտարարությամբ կարևորել է Նորվեգիայի հետ հարաբերությունների խորացումը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Նորվեգիայի շարունակական աջակցությունը երկրի զարգացման օրակարգին:
«Հարավային Կովկասի՝ տարածաշրջանային հարցերի առումով, կրկին, Նորվեգիան մշտապես հետաքրքրվածություն է ցուցաբերել: Այսօր ես հնարավորություն եմ ունեցել ներկայացնել մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները և ևս մեկ անգամ վստահեցնել, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին և գործադրում է բոլոր ջանքերը` տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու և Հարավային Կովկասում նոր՝ խաղաղության դարաշրջան բացելու համար:
Հայաստանը նաև մեծ կարևորություն է տալիս Նորդիկ-Բալթյան երկրների, այդ թվում՝ Նորվեգիայի, հետ համագործակցությանը: Մենք ուրախ ենք արձանագրել, որ Նորդիկ-բալթյան երկրներն իրենց հերթին նույնպես դրսևորում են փոխադարձ հետաքրքրվածություն: Մենք վճռական ենք մեր հարաբերություններում նոր հորիզոններ բացահայտելու հարցում և ողջունում ենք այն, որ այս մոտեցումը լայնորեն կիսում է նաև նորվեգական կողմը»,–ասել է նախարարը։
Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարները քննարկումը շարունակել են ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարներն Օսլոյում երկկողմ hանդիպման արդյունքներով հանդես են եկել մամուլի համար կարճ հայտարարություններով։

During his official visit to the Kingdom of Norway, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan made a brief statement to the press after meeting with Norwegian Foreign Minister Espen Barth Eide, highlighting the importance of deepening relations with Norway.
He noted that Armenia highly values Norway's continued support for the country’s development agenda.
"Regarding regional issues in the South Caucasus, Norway has consistently shown interest. Today, I had the opportunity to present developments in our region and reaffirm Armenia’s commitment to the peace agenda. We are making every effort to establish lasting peace in the region and open a new era of peace in the South Caucasus.
Armenia also places great importance on cooperation with the Nordic-Baltic countries, including Norway. We are pleased to note that these countries share a mutual interest in collaboration. We are determined to explore new horizons in our relations and welcome the fact that the Norwegian side widely shares this approach," the minister stated.
The Armenian and Norwegian foreign ministers continued discussions in an expanded format with the participation of delegations from both countries.