ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Նորվեգիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում, փետրվարի 7-ին եղել է Ֆրիտյոֆ Նանսենի ինստիտուտում։
Ինչպես տեղեկացրել են ՀՀ ԱԳՆ-ից, Արարատ Միրզոյանը գրառում է կատարել ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի մատյանում՝ նշելով. «Նանսենի ժառանգությունը և նրա՝ հազարավոր հայերի գոյատևումն ապահովելուն ուղղված մարդասիրական ջանքերը մնում են մարդասիրության անզուգական դրսևորում, որը Հայաստանը երբեք չի մոռանա։ Շարունակելով ամրապնդել հայ-նորվեգական կապերը՝ մենք հավատարիմ ենք մնում մարդկային արժանապատվության, համերաշխության և բարոյական պատասխանատվության այն սկզբունքներին, որոնք Նանսենն այդքան եռանդուն կերպով պաշտպանում և մարմնավորում էր»։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է Նանսենի կողմից Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերին ցուցաբերված աջակցության բացառիկ նշանակությունը, ինչպես նաև նրա գործունեության հանդեպ խորին հարգանքը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Նորվեգիայում։
Քննարկվել են նաև ինստիտուտի հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ ներառյալ գիտական կապերի խորացման և փորձի փոխանակման նոր ուղիները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ՄԱԿ Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովի՝ Հայաստանում անցկացման շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարներին։
Այցի ընթացքում Միրզոյանը շրջայց է կատարել ինստիտուտում, ինչպես նաև ծաղկեպսակ է զետեղել նշանավոր նորվեգացի հումանիստի և գիտնականի գերեզմանին։

8 Февраль 2025 - 07:21 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках своего официального визита в Норвегию 7 февраля посетил Институт Фритьофа Нансена.
Как сообщили в МИД Армении, Мирзоян оставил запись в книге почетных гостей института, отметив: «Наследие Нансена и его гуманитарные усилия, направленные на спасение тысяч армян, остаются непревзойденным проявлением гуманизма, о котором Армения никогда не забудет. Продолжая укреплять армяно-норвежские связи, мы остаемся верны принципам человеческого достоинства, солидарности и моральной ответственности, которые Нансен столь страстно защищал и воплощал».
В ходе встречи стороны подчеркнули исключительное значение поддержки, оказанной Нансеном армянам, пережившим Геноцид армян, а также глубокое уважение к его деятельности как в Армении, так и в Норвегии.
Также были обсуждены перспективы расширения сотрудничества с институтом, включая укрепление научных связей и поиск новых форм обмена опытом. Особое внимание было уделено реализации совместных программ в рамках проведения в Армении Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии.
В рамках визита Мирзоян ознакомился с работой института и возложил венок на могилу выдающегося норвежского гуманиста и ученого.