Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոս Արամ Ա նամակ է գրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ կոչ անելով անձնական միջամտությամբ նպաստելու հայ ռազմագերիների և քաղաքական բանտարկյալների շուտափույթ ազատ արձակմանը։
Նա հիշեցրել է Թրամփին նախընտրական շրջանում արված հայտարարությունները, որտեղ վերջինս դատապարտել էր Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված բռնաճնշումները, էթնիկ զտումը և բռնագաղթը, ինչպես նաև ընդգծել արցախահայության վերադարձի իրավունքը։
Արամ Ա-ն շեշտել է, որ Ադրբեջանում անօրինական դատավարությունների արդյունքում բանտարկված են Արցախի քաղաքական և ռազմական ղեկավարնեըր, այդ թվում՝ նախկին նախագահներ, վարչապետեր և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ այս դատավարությունները ընթանում են փակ դռների հետևում՝ առանց միջազգային դիտորդների մասնակցության և առանց արդար դատական ընթացակարգի ապահովման։
«Հայ ժողովուրդը մեծապես կգնահատի Թրամփին, եթե նա, անձնապես միջամտելով, կոչ ուղղի Ալիևին՝ շուտափույթ կերպով և առանց պայմանի ազատ արձակել բանտարկեալներին։ Նման քայլը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանում, խաղաղության գործընթացին, Արցախի հայերի Արցախ վերադարձի համար դրական պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև Թրամփին խաղաղարար առաքելութjան շոշափելի դրսևորում կլինի»,–ասվում է Վեհափառի նամակում։
2024-ի նոյեմբերի սկզբին, նախընտրական շրջանում, Թրամփի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց էր տեղի ունեցել նրա և Արամ Ա կաթողիկոսի միջև, որի ընթացքում Թրամփն «իր ամբողջական զորակցությունն էր հայտնել Արցախի հարցին և տարածաշրջանում ամբողջական խաղաղության հաստատմանը»։
ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմ Արամ Ա–ի կատարած հովվապետական այցի վերջին օրը, հեռուստատեսությամբ տեղեկանալով, որ նա գտնվում է Դեթրոյտում, Դոնալդ Թրամփի կողմից երկու բարձրաստիճան պատասխանատու հանդիպել էր նրան և փոխանցել նախագահի թեկնածուի ողջույններն ու կապ հաստատելու պատրաստակամությունը:

Catholicos of the Great House of Cilicia, Aram I, has sent a letter to U.S. President Donald Trump, urging him to personally intervene for the immediate release of Armenian prisoners of war and political detainees.
He reminded Trump of his campaign statements in which he condemned the oppression, ethnic cleansing, and forced displacement of the people of Artsakh, while also affirming their right to return.
Aram I emphasized that Azerbaijan has unlawfully imprisoned Artsakh’s political and military leaders, including former presidents, prime ministers, and other high-ranking officials, through closed-door trials without international observers or fair legal proceedings.
"The Armenian people would greatly appreciate Trump's intervention in calling on [Azerbaijani President] Aliyev to immediately and unconditionally release the prisoners. Such a step would contribute to the peace process between Armenia and Azerbaijan, create favorable conditions for the return of Artsakh Armenians, and demonstrate Trump's commitment to peace,"** the letter stated.
In early November 2024, during the campaign period, Trump and Aram I held a phone conversation in which Trump expressed his full support for Artsakh and a lasting peace in the region.
On the final day of Aram I’s pastoral visit to the Eastern Diocese of the Armenian Church of America, two high-ranking representatives of Trump met him in Detroit, relaying Trump's greetings and his willingness to establish direct contact.