ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Օսլոյում Միջազգային հարաբերությունների նորվեգական ինստիտուտի ղեկավար և փորձագիտական կազմի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակի շուրջ ՀՀ ընկալումները, կայունության և խաղաղության հաստատման հնարավորությունները, ինչպես նաև այդ ճանապարհին առկա մարտահրավերները։
ՀՀ արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նոր՝ ամուր գործընկերությունների ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքներին, այդ ուղղությամբ առկա ձեռքբերումներին։
Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակներից է ՀՀ շուրջը կայուն անվտանգային մթնոլորտի ապահովումը՝ հիմնված պետականության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ անվերապահ հարգանքի վրա։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող այլ հարցերի։
Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի Թագավորության խորհրդարանի (Ստուրտինգետ) արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի՝ տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող անդամների հետ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during a meeting with the leadership and experts of the Norwegian Institute of International Affairs in Oslo, presented Armenia’s perspective on the security situation in the South Caucasus, the prospects for establishing stability and peace, as well as the challenges along this path.
As part of Armenia’s foreign policy diversification, the discussion also covered efforts to establish new, strong partnerships and the achievements made in this regard.
Mirzoyan emphasized that one of Armenia’s key foreign policy objectives is to ensure a stable security environment around the country, based on unconditional respect for statehood, sovereignty, and territorial integrity.
The head of Armenia’s foreign ministry also answered other questions of interest to the participants.
Mirzoyan also met with members of the Norwegian Parliament’s (Storting) Standing Committee on Foreign Affairs and Defense, representing different political parties.