ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Օսլոյում Միջազգային հարաբերությունների նորվեգական ինստիտուտի ղեկավար և փորձագիտական կազմի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակի շուրջ ՀՀ ընկալումները, կայունության և խաղաղության հաստատման հնարավորությունները, ինչպես նաև այդ ճանապարհին առկա մարտահրավերները։
ՀՀ արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նոր՝ ամուր գործընկերությունների ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքներին, այդ ուղղությամբ առկա ձեռքբերումներին։
Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակներից է ՀՀ շուրջը կայուն անվտանգային մթնոլորտի ապահովումը՝ հիմնված պետականության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ անվերապահ հարգանքի վրա։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող այլ հարցերի։
Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի Թագավորության խորհրդարանի (Ստուրտինգետ) արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի՝ տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող անդամների հետ:

8 Февраль 2025 - 10:08 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече с руководством и экспертами Норвежского института международных отношений в Осло представил взгляд Армении на ситуацию в сфере безопасности в регионе Южного Кавказа, перспективы установления стабильности и мира, а также существующие вызовы.
В контексте диверсификации внешней политики Армении была затронута тема работы по формированию новых, крепких партнерств и достигнутых успехов в этом направлении.
Мирзоян подчеркнул, что одной из ключевых задач внешней политики Армении является обеспечение стабильной безопасной среды вокруг страны, основанной на безусловном уважении государственности, суверенитета и территориальной целостности.
Глава внешнеполитического ведомства Армении также ответил на другие вопросы, интересующие участников встречи.
Мирзоян также провел встречу с членами Постоянного комитета по иностранным делам и обороне парламента Норвегии (Стортинг), представляющими различные политические партии.