Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեսյբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Վաշինգտոնյան քաղաքական առումով ոչինչ չտվեց ՀՀ–ին, իսկ Փաշինյանին հասցրեց քաղաքական հարված, որի հետևանքները դեռ կերևան։
Նա նշել է, որ այցը կազմակերպված էր սխալ ժամանակահատվածում, համեմված էր սխալ հանդիպումներով և մեսիջներով։
«Շարունակում եմ պնդել, որ Փաշինյանի այցը Վաշինգտոն ուներ մեկ հիմնական նպատակ՝ հասկանալ, թե արդյոք Թրամփի վարչակազմը շարունակելու է տրամադրել իրեն այն քաղաքական աջակցությունը, որը նա ստանում էր Բայդենի վարչակազմից։
Այս հարցի պատասխանը նա կարող էր ստանալ այնպիսի մարդկանցից, որոնք Վաշինգտոնում քաղաքական որոշումներ են կայացնում։ Այդ մարդիկ են՝ նախագահը, պետքարտուղարը, անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդականը, պաշտպանության քարտուղարը, Պետդեպարտամենտի առանցքային պաշտոնյաները, հետախուզական համայնքի (Intelligence Community) ղեկավարությունը և այլք։
Էական կարող էին լինել նաև Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի և Սենատի մեծամասնության առաջնորդի հետ հանդիպումները․ նրանք որոշումներ չեն կայացնում, սակայն կարող են ազդեցություն ունենալ որոշումների վրա։
Ինչպես հայտնի է, Փաշինյանը նման մարդկանց հետ չի հանդիպել։ Իհարկե, փոխնախագահ Վենսը լավ իմիջ ունեցող և քաղաքական ապագա ունեցող գործիչ է, սակայն, դժբախտաբար, քաղաքական որոշում կայացնող չէ և, վստահ եմ, առանձնապես տեղյակ էլ չէ վարչակազմի նախատեսած քաղաքականությունից Հայաստանի նկատմամբ։ Սա մոտավորապես նույնն է, որ ինչ որ պետության ղեկավար Հայաստանի հետ քաղաքական հարց ունենա և հանդիպի ՀՀ նախագահի հետ այդ հարցը լուծելու համար:
Հետևաբար, կարող եմ պնդել, որ այս այցը չի տվել պատասխան Փաշինյանի հիմնական հարցերին, որոնց մասին գրել էի նախորդ գրառմանս մեջ, և նա Վաշինգտոնից վերադարձել է՝ առանց հասկանալու, թե ինչ ակնկալել նոր վարչակազմից, այդ թվում՝ ռազմավարական գործընկերային խարտիայի վերաբերյալ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Սարգսյանը հավելել է, որ անհերքելի է․ այս այցը ռազմավարական գործընկերոջ վայել չէր։
«Բացի այդ, այն կազմակերպված էր սխալ ժամանակահատվածում, համեմված էր սխալ հանդիպումներով և մեսիջներով։ Քաղաքական առումով այն ոչինչ չտվեց Հայաստանին, իսկ Փաշինյանին հասցրեց քաղաքական հարված, որի հետևանքները դեռ կերևան։
Վաշինգտոնը ճանաչող որևէ մարդ չի կարող պնդել, որ սա օգտակար այց էր, իսկ Երևանը ճանաչող ցանկացած մարդ կհասկանա, որ այցը գերագնատողները զուտ իշխանության PR-ով են զբաղված»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փետրվարի 1-7–ը Փաշինյանը տիկնոջ հետ գտնվում է Վաշինգտոնում։ Նա մասնակցել է Միջազգային կրոնական ազատության 5-րդ ամենամյա գագաթնաժողովին, ինչպես նաև «Ազգային աղոթքի նախաճաշին»։ Փաշինյանը Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ:

8 Февраль 2025 - 10:14 AMT
Политический аналитик Сурен Саргсян написал на своей странице в Facebook, что визит премьер-министра Никола Пашиняна в Вашингтон не принес Армении никаких политических выгод и нанес политический удар по Пашиняну, последствия которого станут очевидны позже.
Он отметил, что визит был организован в неподходящее время, сопровождался неподходящими встречами и посланиями.
"Я продолжаю утверждать, что визит Пашиняна в Вашингтон имел одну главную цель: понять, будет ли администрация Трампа продолжать оказывать ему ту политическую поддержку, которую он получал от администрации Байдена.
Ответ на этот вопрос он мог получить от лиц, принимающих политические решения в Вашингтоне. К таким лицам относятся президент, государственный секретарь, советник по национальной безопасности, министр обороны, ключевые должностные лица Госдепартамента, руководство разведывательного сообщества и другие.
Встречи со спикером Палаты представителей и лидером большинства в Сенате также могли бы быть значимыми; хотя они не принимают решений, но могут влиять на них.
Как известно, Пашинян не встречался с такими лицами. Конечно, вице-президент Вэнс — фигура с хорошей репутацией и политическим будущим, но, к сожалению, он не является лицом, принимающим политические решения, и, я уверен, не особенно осведомлен о планируемой политике администрации в отношении Армении. Это примерно то же самое, как если бы лидер какого-либо государства имел политический вопрос с Арменией и встретился с президентом Армении для его решения.
Следовательно, я могу утверждать, что этот визит не дал ответов на основные вопросы Пашиняна, о которых я писал в своем предыдущем посте, и он вернулся из Вашингтона, не понимая, чего ожидать от новой администрации, в том числе по поводу хартии стратегического партнерства", — говорится в посте.
Саргсян добавил, что бесспорно, этот визит не соответствовал уровню стратегического партнера.
"Более того, он был организован в неподходящее время, сопровождался неподходящими встречами и посланиями. С политической точки зрения он ничего не дал Армении и нанес политический удар по Пашиняну, последствия которого станут очевидны позже.
Никто, знакомый с Вашингтоном, не может утверждать, что это был полезный визит, а любой, знакомый с Ереваном, поймет, что те, кто переоценивает визит, просто занимаются пиаром власти", — заключает пост.
С 1 по 7 февраля Пашинян с супругой находились в Вашингтоне. Он принял участие в 5-м ежегодном саммите по международной религиозной свободе, а также в "Национальном молитвенном завтраке". Пашинян встретился с вице-президентом США Джеймсом Дэвидом Вэнсом в Белом доме.