Տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի նախաձեռնած «Միացյալ ազգային սոցիալիստական կուսակցություն» հիմնադիր համագումարը։ Մինչ միջոցառման մեկնարկը Աղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ արդեն ընտրվել են կուսակցության նախագահն ու վարչության անդամները։
Նա հայտարարել է, որ պայքարելու են, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չվերընտրվի, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նպատակահամար չգտանք այս կամ քաղաքական ուժին միանալը: Մեր նպատակներում կա հետևյալը՝ մենք պայքարելու են, որ հերթական կամ առաջիկայում հավանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը չվերընտրվի և նորից չդառնա վարչապետ»:
Աղազարյանի խոսքով՝ ընտրությունների ժամանակ հասարակությանը կներկայացնեն իրենց ծրագրերը:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք իրենց օրակարգում ընդգրկված է նաև իշխանության հրաժարականի պահանջը, Աղազարյանն ասել է, որ փողոցային պայքար չեն նախատեսում։
«Չէ, այդպես մի՛ նայեք, երբ մենք ասենք պահանջում ենք իշխանության հրաժարական, պետք է ուրեմն վաղվանից այդ հարցը բերենք օրակարգ: Մենք ընտրությունների միջոցով ենք ուզում ներկայանալ ժողովրդին, փողոցային պայքար չի լինի»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ ՔՊ վարչության որոշմամբ Հովիկ Աղազարյանը հեռացվել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից պետական և կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումների հիմնավորմամբ։
Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ ասել էր, որ ՔՊ պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանին և Հովիկ Աղազարյանին խնդրել է պատգամավորական մանդատները վայր դնել՝ հույս հայտնելով, որ Հովիկ Աղազարյանը կկատարի իր խնդրանքը։ Զեյնալյանը մանդատը վայր դրեց, իսկ Աղազարյանը, փաստորեն, մերժել էր Փաշինյանի խնդրանքը։

During the founding congress of the United National Socialist Party, initiated by former Civil Contract Party (CCP) member Hovik Aghazaryan, he informed reporters that the party's president and board members have been elected. Aghazaryan declared their intention to prevent Prime Minister Nikol Pashinyan from being re-elected, as reported by Factor.am .
"We did not find it appropriate to join any existing political force. Our goal is to fight so that during the upcoming regular or possible early elections, Nikol Pashinyan is not re-elected and does not become prime minister again," Aghazaryan stated.
He emphasized that during the elections, they will present their programs to the public.
When asked whether their agenda includes demanding the government's resignation, Aghazaryan responded that they do not plan street protests.
"No, don't look at it that way. When we say we demand the government's resignation, it means we should bring that issue to the agenda starting tomorrow. We want to present ourselves to the people through elections; there will be no street struggle," he said.
Previously, by decision of the CCP board, Hovik Aghazaryan was expelled from the Civil Contract Party for leaking confidential information of state and party significance, as well as gross violations of public moral norms.
In an interview with Public Television, Prime Minister Pashinyan stated that he had asked CCP deputies Narek Zeynalyan and Hovik Aghazaryan to resign their parliamentary mandates, expressing hope that Hovik Aghazaryan would comply with his request. Zeynalyan resigned, while Aghazaryan, apparently, refused Pashinyan's request.