Փետրվարի 10–ին Բաքվում կշարունակվի Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու դատավարությունը։ Նրան ծանր մեղադրանքներ են առաջադրել, որոնցով նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում։
Նախորդ նիստում սկսվել էր մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի ընթերցումը սակայն, մեծ ծավալի պատճառով դատարանը որոշել է շարունակել ընթերցումը հաջորդ նիստում, գրում է Trend-ը։
Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ի իր ուղերձում հայտարարել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից, և որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են։
ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը որոշ մանրամասներ է հայտնել Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունից, որը Վարդանյանի ընտանիքին է փոխանցել տեղի փաստաբանը՝ նշելով, որ փաստաբանը բացարկ է հայտնել թարգմանչին, որը լրջագույն սխալներ է թույլ տվել։
Սահակյանը նկատել է, որ մեղադրական եզրակցության հրապարակված հատվածներից պարզ է դառնում, որ այս դատավարության ընդհանուր իմաստը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի անթույլատրելիության հասնելն ու ինքնորոշման բոլոր ջանքերը ոչնչացնելն է: Փորձում են ամեն կերպ ցույց տալ, որ այս ամենը եղել է «տարածքների զավթման հանցավոր գործունեություն»:

On February 10, the trial of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan is set to continue in Baku. He faces severe charges that could lead to a life sentence.
In the previous session, the reading of the indictment's final part began. However, due to its extensive length, the court decided to continue the reading in the next session.
In his January 16 statement, Vardanyan declared that since his arrest, he has provided no testimony beyond stating his name and that all protocols bearing his signature are falsified.
Attorney Siranush Sahakyan, representing Armenian captives at the European Court of Human Rights, shared details from Vardanyan's trial, conveyed by the local attorney to Vardanyan's family. She noted that the defense challenged the translator due to significant errors.
Sahakyan observed that from the published sections of the indictment, it becomes evident that the trial aims to delegitimize Artsakh's right to self-determination and to portray all efforts toward self-determination as criminal activities. The prosecution attempts to depict these actions as "criminal activities aimed at territorial seizure."