Փետրվարի 10–ին Բաքվում կշարունակվի Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու դատավարությունը։ Նրան ծանր մեղադրանքներ են առաջադրել, որոնցով նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում։
Նախորդ նիստում սկսվել էր մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի ընթերցումը սակայն, մեծ ծավալի պատճառով դատարանը որոշել է շարունակել ընթերցումը հաջորդ նիստում, գրում է Trend-ը։
Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ի իր ուղերձում հայտարարել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից, և որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են։
ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը որոշ մանրամասներ է հայտնել Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունից, որը Վարդանյանի ընտանիքին է փոխանցել տեղի փաստաբանը՝ նշելով, որ փաստաբանը բացարկ է հայտնել թարգմանչին, որը լրջագույն սխալներ է թույլ տվել։
Սահակյանը նկատել է, որ մեղադրական եզրակցության հրապարակված հատվածներից պարզ է դառնում, որ այս դատավարության ընդհանուր իմաստը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի անթույլատրելիության հասնելն ու ինքնորոշման բոլոր ջանքերը ոչնչացնելն է: Փորձում են ամեն կերպ ցույց տալ, որ այս ամենը եղել է «տարածքների զավթման հանցավոր գործունեություն»:

10 февраля в Баку продолжится судебный процесс над бывшим государственным министром Арцаха Рубеном Варданяном. Ему предъявлены серьезные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению.
На предыдущем заседании началось оглашение заключительной части обвинительного акта. Однако из-за его большого объема суд решил продолжить чтение на следующем заседании.
В своем заявлении от 16 января Варданян сообщил, что с момента ареста не давал никаких показаний, кроме указания своего имени, и что все протоколы с его подписью являются поддельными.
Адвокат Сирануш Сааакян, представляющая интересы армянских пленных в ЕСПЧ, поделилась подробностями судебного процесса над Варданяном, которые местный адвокат передал семье Варданяна. Она отметила, что защита заявила отвод переводчику из-за серьезных ошибок.
Сааакян подчеркнула, что из опубликованных частей обвинительного заключения ясно, что цель этого процесса — дискредитация права Арцаха на самоопределение и представление всех усилий по самоопределению как преступной деятельности. Обвинение пытается изобразить эти действия как «преступную деятельность, направленную на захват территорий».