ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնազերծած փաստաթղթերին, հայտարարել է, որ դրանք Մեղրիի հարցի շահարկման նարատիվը ջախջախում են։
Օսկանյանը նշել է, որ տարիներ շարունակ այս հարցի շուրջ որոշ անձինք պնդել են, թե իբր Լեռնային Ղարաբաղը Մեղրիով փոխանակելու գաղափարը եղել է Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնությունը՝ ուղղված Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիևին։ Սակայն, նրա համոզմամբ, գաղտնազերծված փաստաթղթերը հստակ ցույց են տալիս, որ նման առաջարկ արվել է հենց Ադրբեջանի նախկին նախագահի կողմից, իսկ ինքն այդ փաստի վկաներից է եղել։
«Երբ Քոչարյանը Ժնևում բանակցություններին ներկա գտնվող ինձ և Վազգեն Սարգսյանին ասաց, որ Ալիևը նման առաջարկ է արել, մենք միանգամից ֆիքսեցինք այս պատմության ամենակարևոր փաստը, որ հայր Ալիևը պատրաստ է հրաժարվել Արցախից։ Դա էր հիմնական մեսիջը։ Մենք գիտեինք, որ Մեղրի չենք տալու, բայց կարող ենք օգտվել Ալիևի՝ Արցախը զիջելու պատրաստակամությունից։ Հենց դա էլ հաջողությամբ արեցինք 1,5 տարի բանակցելու արդյունքում Քի Վեսթում։ Այնտեղ Մինսկի խմբի փաստաթղթով արձանագրվեց, որ Արցախը Լաչինով տրվում է Հայաստանին, իսկ Ադրբեջանը Արաքսի ափով վերգետնյա էստակադայով կապ էր ունենալու Նախիջևանի հետ»,–նշել է նախկին նախարարը։
Նա նշել է, որ անթույլատրելի կլիներ անտեսել Ալիևի այդ առաջարկը, և դա կդիտվեր որպես դիվանագիտական սխալ։
«Ես կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Մեղրիի թեման շահարկողներն առնվազն լռեն, քանի որ դա անելով՝ մեր գլխին կախված Մեղրին կամ Սյունիքի մի հատվածը կորցնելու վտանգը առավել ռեալ են դարձնում։
Դիվանագիտությունից ու արտաքին քաղաքականությունից չհասկացողներին փորձեմ բացատրել։ Պետդեպի փաստաթղթերի առավել կիրառական հանգամանքն այն է, որ դրանք էապես ուժեղացնում են Հայաստանի բանակցային դիրքերը, Ադրբեջանին որևէ տարածք, միջանցք կամ նույնիսկ ճանապարհ տրամադրելու հարցում։ Ադրբեջանը պատրաստ է եղել Արցախը փոխանակել Նախիջևանի հետ կապով, Փաշինյանը Արցախը հանձնել է Ադրբեջանին, և Ադրբեջանը բանակցային խաղաքարտ չունի՝ միջանցք կամ նույնիսկ ճանապարհ պահանջելու։
Խնդիրը ու Հայաստանի վրա կախված վտանգը, սակայն, այն է, որ դիվանագիտական կարողություններ չունեցող, Հայաստանը միջազգային հարթակում զրոյական գործոն դարձրած Փաշինյանը չի կարողանա նույնիսկ սա ձևակերպել և բանակցել։ Հասկանո՞ւմ եք իրավիճակի աբսուրդը և վտանգը։ Մենք այսօր ունենք մի իշխանություն, որն արդեն տվել է Արցախը, կարող է տալ նաև Սյունիքից մի հատված»,–հավելել է նա։
Ավելի վաղ «Ազատությունը» ֆիլմ էր հրապարակել 1999-ին քննարկված տարածքների փոխանակման առաջարկի մասին, որը վերնագրված է «Երբ, ով և ինչ է բանակցել Մեղրիի շուրջ՝ ըստ Պետդեպի գաղտնազերծած փաստաթղթերի»։

Former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian, referring to recently declassified U.S. State Department documents, stated in a Facebook post that they dismantle the narrative surrounding the Meghri issue.
According to Oskanian, certain individuals have long insisted that the idea of exchanging Nagorno-Karabakh for Meghri was an initiative by then-President Robert Kocharyan directed at Azerbaijan’s President Heydar Aliyev. However, he asserts that the declassified documents clearly demonstrate that this proposal actually came from Aliyev himself, and Oskanian was a direct witness to it.
"When Kocharyan informed Vazgen Sargsyan and me in Geneva that Aliyev had made such a proposal, we immediately noted the most crucial aspect of the story—Aliyev was willing to give up Karabakh. That was the main takeaway. We knew we were not giving up Meghri, but we could take advantage of Aliyev’s readiness to concede Karabakh. That is precisely what we successfully did after 1.5 years of negotiations in Key West, where the OSCE Minsk Group document recorded that Karabakh, via Lachin, would remain with Armenia, while Azerbaijan would have a surface-level overpass along the Araz River to connect with Nakhichevan," Oskanian stated.
He added that ignoring Aliyev’s proposal at the time would have been a diplomatic mistake.
"I believe it is time for those who exploit the Meghri issue to at least remain silent, as their actions only make the risk of losing Meghri or a part of Syunik more real.
For those unfamiliar with diplomacy and foreign policy, let me explain: The key takeaway from the State Department documents is that they significantly strengthen Armenia’s negotiating position against Azerbaijan regarding any territorial concessions, corridors, or even roads. Azerbaijan was once willing to trade Karabakh for a connection to Nakhichevan. Meanwhile, Pashinyan handed Karabakh over to Azerbaijan, leaving Baku without a bargaining chip to demand a corridor or even a road.
The real danger for Armenia, however, is that Pashinyan, who lacks diplomatic skills and has turned Armenia into a non-factor on the international stage, is incapable of leveraging this position in negotiations. Do you see the absurdity and the risk of our situation? We have a government that has already given up Karabakh and may now give up a part of Syunik as well," Oskanian warned.
Earlier, RFE/RL released a documentary titled "When, Who, and What Was Negotiated Over Meghri—According to the Declassified U.S. State Department Documents," exploring the 1999 land exchange discussions.