Հայաստանի ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչները վերապատրաստման դասընթացներ կանցնեն Սանկտ Պետերբուրգի Կ. Ուշինսկու անվան հետդիպլոմային մանկավարժական կրթության ակադեմիայում:
«Ձմեռային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանից 6 մանկավարժ կսովորի Աբխազիայի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Հարավային Օսիայի և Շվեդիայի իրենց գործընկերների հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պարապմունքները վարում են Սանկտ Պետերբուրգի՝ լավագույն ուսուցչի կոչման համար համառուսաստանյան մրցույթների հաղթող ուսուցիչները: Նրանք կներկայացնեն դասավանդման ժամանակակից մեթոդները, ներառյալ մեմերի օգտագործումը, ինչպես նաև կքննարկեն բազմազգ և բազմամշակութային դասարաններում ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման առանձնահատկությունները:
Բացի դասախոսություններից, մասնակիցների համար քաղաքի գրական վայրերում կկազմակերպվեն նաև էքսկուրսիաներ: Դասընթացները նվիրված են մեծանուն ռուս պոետ Ալեքսանդր Պուշկինի հիշատակի օրվան։

10 Февраль 2025 - 14:31 AMT
Учителя русского языка и литературы из Армении примут участие в курсах повышения квалификации в Академии последипломного педагогического образования имени К. Ушинского в Санкт-Петербурге.
В рамках программы «Зимняя школа» шесть армянских педагогов будут обучаться вместе с коллегами из Абхазии, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, Южной Осетии и Швеции, сообщает «Sputnik Армения».
Занятия проведут победители всероссийских конкурсов «Лучший учитель». Они представят современные методики преподавания, включая использование мемов, а также обсудят особенности преподавания русского языка как иностранного в многонациональных и поликультурных классах.
Помимо лекций, для участников организуют экскурсии по литературным местам города. Курсы приурочены ко дню памяти великого русского поэта Александра Пушкина.