«Հայաքվե» նախաձեռնությունն անդրադարձել է իշխանությունների քաղաքականությանը՝ նշելով, որ վարչախումբը նոր օրակարգ է առաջ բերում՝ մոռացության տալ Հայոց ցեղասպանությունը։
Նշվում է, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար դեռ 1992 թվականից դրել է մի շարք նախապայմաններ, որոնցից մեկը հրաժարումն է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից։
«Մի կողմից չքմեղանում են, իբր ո՞վ է կասկածի տակ առնում Ցեղասպանության իրողությունը, մյուս կողմից անում են հայտարարություններ, որոնք ջուր են լցնում թուրքական ժխտողականության ջրաղացին։
•Ի՞նչ է տեղի ունենում։ Ինչու՞ և ինչպե՞ս են նսեմացնում Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը։ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար դեռ 1992 թվականից դրել է մի շարք նախապայմաններ, որոնցից մեկը հրաժարումն է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը արտաքին քաղաքական առաջնահերթություն դարձնելուց։ Եվ թեև գործող վարչախումբը քանիցս հայտարարել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորում է առանց նախապայմանների հիմքի վրա, իրականում կատարել է Թուրքիայի բոլոր նախապայմանները։
Եվ ավելին։ Թուրքիան Հայաստանից պաշտոնապես չի պահանջել ժխտել, հերքել կամ մոռացության տալ Հայոց ցեղասպանության եղելությունը։ Իսկ գործող վարչախումբն այս հարցում իր պլաններն ուղղակի գերակատարում է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փաշինյանը Շվեյցարիաում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, ասել էր, որ պետք է հասկանանք, թե «ինչ է եղել և ինչու»։
Ավելի ուշ, ասուլիսում նա հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության փաստն անքննելի է և անժխտելի։ Նա նաև հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ուրացումը կամ հերքումը ՀՀ քրեական հանցագործություն է։

10 Февраль 2025 - 15:05 AMT
Инициатива «Айакве» выступила с критикой политики властей, утверждая, что руководство страны продвигает новую повестку, направленную на забвение Геноцида армян.
В заявлении отмечается, что Турция с 1992 года выдвигала ряд условий для нормализации отношений с Арменией, одно из которых – отказ от международного признания Геноцида армян.
«С одной стороны, они уверяют, что никто не ставит под сомнение сам факт Геноцида, с другой – делают заявления, которые играют на руку турецкому отрицанию.
-Что происходит? Почему и каким образом принижается значение Геноцида армян? Турция с 1992 года ставит условие: отказ Армении от международного признания и осуждения Геноцида в качестве внешнеполитического приоритета. И хотя действующая власть неоднократно заявляла, что ведет диалог с Турцией без предварительных условий, на деле она выполнила все требования Анкары.
Более того, Турция официально никогда не требовала от Армении отрицать, отвергать или забывать Геноцид армян. Однако действующая власть в этом вопросе превосходит все ожидания», – говорится в заявлении.
Выступая перед армянской общиной в Швейцарии, Пашинян заявил, что необходимо понять «что произошло и почему» в контексте Геноцида армян. Позже на пресс-конференции он подчеркнул, что факт Геноцида неоспорим, а его отрицание является уголовным преступлением в Армении.