Համաձայն վերջերս` 2025 թվականի փետրվարին համացանցում տեղադրված տեսանյութերի, ադրբեջանական կողմն էական վնասներ է հասցրել Ստեփանակերտի հուշահամալիրի տարածքում գտնվող մի շարք շիրմաքարերի, հայտնում է Monument watch-ը։
Մասնավորապես՝ կոտրել են շիրմաքարերի մոտ տեղադրված քարե ծաղկամանները, պոկել սալահատակի քարերը։ Տեսանյութում նկատելի է, որ վնասված են նաև 2020–ի 44-օրյա պատերազմի մասնակիցների որոշ շիրմաքարեր։
«Այնուամենայնիվ, հարկ է նշել, որ տապանաքարերը, դրանց մակագրություններն ու զինվորների պատկերները մնացել են անվնաս։
Թեև ադրբեջանական իշխանությունները ներկայումս չեն միջամտել հուշահամալիրի կառուցվածքին, այն շարունակաբար դառնում է վանդալիզմի թիրախ և գտնվում է ոչնչացման վտանգի առաջ»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ Ստեփանակերտի հուշահամալիրի պղծումը ոչ միայն մշակութային ժառանգության հանդեպ անհանդուրժողականության դրսևորում է, այլև միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում։
Հայկական մշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ գերեզմանատների պղծումն արգելված է Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021-ի դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ։ Այս որոշման համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտավորվում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի դեպքերը։ Այս դրույթը ներառում է ոչ միայն եկեղեցիները և պաշտամունքի վայրերը, այլև հուշարձանները, պատմական վայրերը, գերեզմանատները և մշակութային արժեքները։
Բացի այդ, 2024 թվականի մարտի 12-ին Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է բանաձև, որը վերաբերում է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների սերտացմանը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտությանը։ Բանաձևի 19-րդ կետում դատապարտվում են հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման, վանդալիզմի և պղծման դեպքերը։
Գերեզմանատների պղծումը համարվում է նաև պատերազմական հանցագործություն՝ համաձայն Հռոմի ստատուտի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, որն ընդգծում է, որ դիտավորյալ հարձակումները կրոնական, կրթական, մշակութային և պատմական նշանակության վայրերի վրա՝ ռազմական նպատակ չհանդիսանալու դեպքում, համարվում են ռազմական հանցագործություն։
Ադրբեջանի այս գործողություններն ուղղակիորեն խախտում են նաև 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը, որը պահանջում է մշակութային արժեքների հարգանք և արգելում դրանց ոչնչացումը կամ օգտագործումը ռազմական նպատակներով։

11 Февраль 2025 - 07:57 AMT
Согласно видеозаписям, появившимся в сети в феврале 2025 года, азербайджанская сторона нанесла значительный ущерб нескольким могильным плитам в мемориальном комплексе Степанакерта, сообщает Monument Watch.
В частности, были разбиты каменные вазы, установленные возле могил, а также вырвана плитка с поверхности мемориала. На кадрах видно, что повреждены и некоторые надгробия участников 44-дневной войны 2020 года.
«Тем не менее, следует отметить, что надгробные плиты, их надписи и изображения солдат остались нетронутыми.
Хотя азербайджанские власти пока не вмешивались в структуру мемориала, он продолжает подвергаться актам вандализма и находится под угрозой уничтожения», – говорится в публикации.
Осквернение мемориала в Степанакерте является не только проявлением культурной нетерпимости, но и грубым нарушением международного права.
Уничтожение армянского культурного наследия, в том числе осквернение кладбищ, запрещено решением Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года. В соответствии с этим решением, Азербайджан обязан принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма в отношении армянского культурного наследия. Этот пункт охватывает не только церкви и культовые сооружения, но и памятники, исторические места, кладбища и объекты культурной ценности.
Кроме того, 12 марта 2024 года Европейский парламент принял резолюцию, касающуюся углубления отношений ЕС и Армении, а также необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. В пункте 19 резолюции осуждаются случаи уничтожения, вандализма и осквернения армянского исторического и культурного наследия.
*Осквернение кладбищ также является военным преступлением согласно статье 8(2) Римского статута, которая гласит, что преднамеренные атаки на религиозные, образовательные, культурные и исторические объекты, если они не используются в военных целях, квалифицируются как военные преступления.
Эти действия Азербайджана также напрямую нарушают статью 4 Гаагской конвенции 1954 года, требующую уважения к культурному наследию и запрещающую его уничтожение или использование в военных целях.*