Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածին՝ նրա հայտարարությունները որակելով որպես «իրականության խեղաթյուրում և միջազգային հանրության մոլորեցման փորձ»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, թե «իրական քայլերի փոխարեն Հայաստանը ներկայացնում է անբովանդակ առաջարկներ»։
«Արմենպրեսի հրապարակած հոդվածում Հայաստանի վարչապետի այն պնդումները, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է հարձակվել Հայաստանի վրա, ինչպես նաև «արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի նպատակների մասին անհիմն հայտարարություններն ու այլ խեղաթյուրված ձևակերպումները միտված են միջազգային հանրության ապակողմնորոշմանը»,–ասվում է, գրում է 1news.az –ը։
Այնուհետև Հաջիզադեն հերթական մեղադրանքներն է հնչեցրել ՀՀ հասցեին՝ «Հայաստանի սահմանադրության և օրենսդրական ակտերում առկա տարածքային պահանջների, ռևանշիստական տրամադրությունների, ռազմական ներուժի ավելացման» վերաբերյալ, որոնք, ըստ նրա, «սպառնալիք են ներկայացնում Ադրբեջանի անվտանգության համար»։
Նա նաև նշել է, որ ՀՀ ռազմական բյուջեն մոտ երեք անգամ աճել է՝ 2021 թվականին 600 միլիոն դոլարից հասնելով 2024-ին՝ 1.6 միլիարդի։
«Ըստ վերջերս ստորագրված ռազմական պայմանագրերի, Հայաստանը ձեռք է բերում հիմնականում հարձակողական սպառազինություն, որը կարող է հեռահար հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի տարածքին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հաջիզադեն հայտարարել է նաև, թե Հայաստանի հայտարարությունները արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի գործունեության և նպատակների մասին բացարձակ անհիմն են, քանի որ համայնքի հիմնական նպատակները հիմնված են վերադարձի իրավունքների վրա։
«Հայաստանի վարչապետի հղումները 2022 թ. Պրահայի հանդիպմանը, 1991 թ. Ալմաթիի հռչակագրին և խաղաղության պայմանագրի նախագծի դրույթներին, որոնք նպատակ ունեն ամրագրել Հայաստանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ որևէ պահանջ չունենալու փաստը անցյալում, ներկայում և ապագայում, ինքը Փաշինյանը չեղարկեց ընդամենը մի քանի ամիս անց՝ 2023-ի սեպտեմբերին, երբ շնորհավորական ուղերձ հղեց Ադրբեջանի տարածքներում գտնվող անջատողական ռեժիմի անկախության առթիվ», — ասվում է Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
Ըստ Հաջիզադեի, ՀՀ–ն պետք է ողջուներ Բավքում ընթացող դատավարությունը, ոչ թե բեմականացված անվաներ
«Բացի այդ, փոխանակ կատարելու իր պարտավորությունները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև հաղորդակցման ուղիների բացմանն ուղղված կոնկրետ քայլեր, Հայաստանը փորձում է շեղել ուշադրությունը այս գործընթացից։ Իրական քայլերի փոխարեն՝ նա ներկայացնում է անբովանդակ առաջարկներ, ինչը հանգեցնում է թյուրըմբռնումների և իրականության խեղաթյուրումների»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ինչ վերաբերում է զինաթափման վերահսկման մեխանիզմներին, որոնց վարչապետն այդքան մեծ ջանասիրությամբ պաշտպանում է, ապա, ըստ Հաջիզադեի, Հայաստանն է խախատել դրանք վերջին տասնամյակներում, ինչը «թույլ է տալիս եզրակացնել այդ երկրի դիրքորոշման անազնվությունը»։
Փաշինյանն իր հոդվածում հայտարարել է, որ, եթե «Բաքվում ընթացող թատերականացված դատավարությանը, Ադրբեջանի կողմից միլիարդների հասնող սպառազինությունների ձեռքբերումը համադրենք պաշտոնական Բաքվի ագրեսիվ հռետորաբանության հետ, հասկանալի կդառնա, որ ՀՀ անվտանգության դեմ Ադրբեջանում գեներացվում են իրական սպառնալիքներ»: Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը նշել է, որ տարածաշրջանում էսկալացիայի համար ոչ մի նախադրյալ չկա և ավելին՝ խաղաղության համար բոլոր նախադրյալները ստեղծված են:

Министерство иностранных дел Азербайджана отреагировало на статью премьер-министра Армении Никола Пашиняна, назвав его заявления «искажением реальности и попытками ввести в заблуждение международное сообщество».
Руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что «вместо реальных шагов Армения представляет бессодержательные предложения».
В статье, опубликованной Armenpress, утверждения премьер-министра Армении о том, что Азербайджан готовится к нападению на Армению, а также необоснованные заявления о целях «Западно-Азербайджанской» общины и другие искаженные формулировки направлены на введение в заблуждение международного сообщества.
Гаджизаде далее обвинил Армению в наличии территориальных претензий, поощрении реваншистских настроений и наращивании военного потенциала, которые, по его словам, «представляют угрозу безопасности Азербайджана».
Он отметил, что военный бюджет Армении почти утроился: с 600 миллионов долларов в 2021 году до 1,6 миллиарда долларов в 2024 году.
«Согласно недавно подписанным военным контрактам, Армения приобретает в основном наступательное вооружение, способное наносить удары на большие расстояния по территории Азербайджана», — говорится в заявлении.
Гаджизаде также заявил, что заявления Армении о деятельности и целях Западно-Азербайджанской общины совершенно необоснованны, поскольку основные цели общины основаны на праве на возвращение.
«Ссылки премьер-министра Армении на Пражскую встречу 2022 года, Алма-Атинскую декларацию 1991 года и положения проекта мирного соглашения, направленные на подтверждение того, что Армения не имеет претензий к Азербайджану в прошлом, настоящем и будущем, были аннулированы самим Пашиняном всего через несколько месяцев, в сентябре 2023 года, когда он направил поздравительное послание по случаю «независимости» сепаратистского режима на территориях Азербайджана», — говорится в комментарии Гаджизаде.
По словам Гаджизаде, Армения должна была приветствовать судебный процесс, проходящий в Баку, а не называть его театрализованным.
«Вместо выполнения своих обязательств, включая принятие конкретных шагов по открытию коммуникационных маршрутов между Азербайджаном и Нахичеванью, Армения пытается отвлечь внимание от этого процесса. Вместо реальных действий она представляет бессодержательные предложения, что приводит к недоразумениям и искажению реальности», — говорится в заявлении.
Что касается механизмов контроля над вооружениями, которые премьер-министр так усердно продвигает, по словам Гаджизаде, Армения нарушала их в последние десятилетия, что «позволяет сделать вывод о неискренности позиции этой страны».
Пашинян заявил в своей статье, что если «сопоставить театрализованный судебный процесс, проходящий в Баку, с приобретением Азербайджаном оружия на миллиарды долларов и его агрессивной риторикой, становится понятно, что в Азербайджане создаются реальные угрозы безопасности Армении». В то же время Пашинян отметил, что в регионе нет предпосылок для эскалации, и более того, все условия для мира уже созданы.