«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն Ազգային ժողովի նիստում անդրադարձել է ՆԳՆ-ում տեղի ունեցած միջոցառմանը, որի ընթացքում ցուցադրված Հայաստանի ուրվագծից բացակայել է Արծվաշենը։
«Ստոպ կադրեր եմ հանել տեսանյութից։ Մի քանի տասնյակ իրավապահներ էին նստած, մեկը չեղա՞վ, որ հարցներ՝ եթե Հայաստանի ուրվագիծն եք դնում, Արծվաշենն ո՞ւր է»,- ասել է պատգամավորը»։
Նրա խոսքով՝ անհասկանալի է, թե ինչ սկզբունքով է կազմվել այդ ուրվագիծը և ինչու է այն ներկայացվել առանց Արծվաշենի։
Արծվաշենը գյուղ է Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքում, էքսկլավի կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում։ 1992 թվականի օգոստոսի 8-ից մինչ օրս բռնազավթված է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից։

На заседании Национального Собрания депутат фракции «Армения» Гегам Манукян обратил внимание на мероприятие, прошедшее в Министерстве внутренних дел, где был показан контур Армении, но без Арцвашена.
«Я сделал стоп-кадры из видео. В зале сидели десятки правоохранителей – неужели ни один не задал вопрос: если вы показываете контур Армении, то где Арцвашен?» – заявил депутат.
Он выразил недоумение по поводу принципов, по которым был составлен этот контур, и причин, по которым Арцвашен оказался вне представленной карты.
Арцвашен – село в Гегаркуникской области Армении, входящее в состав общины Чамбарак. Как эксклав, оно расположено на территории Азербайджана и с 8 августа 1992 года находится под оккупацией вооруженных сил Азербайджана.