ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, արձագանքելով ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին, ըստ որոնց՝ Հայաստանը փորձում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը, ընդգծել է, որ ՀՀ-ն որևէ մեկին մոլորեցնելու նպատակ չունի։
«Դա բոլոր միջազգային գործընկերներին ակնհայտ է։ ՀՀ-ն կոնկրետ մեխանիզմներ է առաջարկում Ադրբեջանին»,–ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Խոսելով ռուսական կողմի միջնորդության մասին՝ նա ասել է․ «Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու առաջին պիոները ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է, և մենք դրա մասին ասել ենք», գրում է Auroranews.am-ը:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո ՌԴ նախագահը հայտնել է, որ այդ տարածքը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից պատկանում է Ադրբեջանին, և նույն տեսակետը կրկնել է դեկտեմբերին։
«Մենք Ռուսաստանի միջնորդության դառը օրինակները մեր մաշկի, մեր մարմնի վրա զգացել ենք: Ռուսները շատ ջանքեր պետք է գործադրեն, որ ժողովուրդը հավատա նրանց անկեղծությանը»,– հավելել է Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ անցած փորձը վատ հուշեր է թողել և, վերջիվերջո, կան շատ չլուծված հարցեր, հայտնում է «Առավոտը»։
«Օրինակ՝ ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորքերի հետ կապված ՌԴ դիրքորոշումը՝ թե ՀԱՊԿ շրջանակներում, թե ՀՀ-ՌԴ միջպետական պայմանագրի շրջանակներում։
Առնվազն ՌԴ-ն պետք է գործողություն իրականացներ։ Մենք նույնիսկ քաղաքական գնահատականի չարժանացանք, ի պատասխան հնչեց՝ սահմանը սահմանազատված չէ։ Ուղղակի պատճառաբանություն գտնվեց։ Հիմա գալ, ասել՝ մենք կարող ենք միջնորդ հանդիսանալ, ընդունում եք, չէ՞, որ հայկական կողմը կարող է դրան թերահավատորեն նայել»,–ասել է նա։
Խաղաղության պայմանագրի և ռազմական էսկալացիայի հնարավորության մասին հարցին ի պատասխան՝ նա նշել է․ «Նախանցյալ տարի եմ ասել՝ կարելի է խաղաղության պայմանագիր կնքել թեկուզ վաղը»։
Միջանցքի հարցի վերաբերյալ նա շեշտել է, որ ՀՀ-ի միջով արտատարածքային միջանցք չի լինելու։
Անդրադառնալով լրագրողների այն դիտարկմանը, որ գուցե Ադրբեջանի համար խնդրահարույց է ՀՀ տարածքով անցնելը՝ նա պատասխանել է, որ եթե սկսենք առևտուր անել, մեկ-երկու տարի նորմալ տրամաբանության մեջ ապրել, այդ հարցերն էլ են դուրս գալու։
«Սկզբից խոսակցությունը գնալու է բեռների մասին, եթե ինչ-որ ժամանակ անցնի, իհարկե, պիտի գնանք, իրենք էլ պիտի անցնեն, գնան, մենք էլ։ Սենց թե նենց դա լինելու է։ Երկու ժողովուրդներ, որոնք իրար հետ կողք կողքի են ապրում, հավերժ թշնամի լինել չեն կարող։ Առևտուր էլ պիտի անեն, երաժշտություն էլ փոխանակեն»,–ասել է նա։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածին՝ նրա հայտարարությունները որակելովորպես «իրականության խեղաթյուրում և միջազգային հանրության մոլորեցման փորձ»։

Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan, responding to Azerbaijani accusations that Armenia is misleading the international community, emphasized that Yerevan has no such intentions.
"It is evident to all international partners. Armenia is proposing concrete mechanisms to Azerbaijan," he stated, as reported by Aravot.
Commenting on Russia’s mediation, Simonyan remarked: "The first who recognized Karabakh as part of Azerbaijan was Russian President Vladimir Putin, and we have stated this," as quoted by Auroranews.am .
According to him, following the November 9, 2020 statement, Putin asserted that the region belongs to Azerbaijan under international law, a stance he reiterated in December.
"We have felt the bitter examples of Russian mediation on our own skin, on our bodies. The Russians need to make great efforts for people to trust their sincerity," Simonyan added.
He noted that past experiences have left bitter memories, and many unresolved issues remain.
"For example, Russia’s stance regarding Azerbaijani troops that entered Armenian territory—both within the CSTO framework and under the Armenia-Russia interstate treaty. At the very least, Russia should have taken action. We did not even receive a political assessment; instead, we were told that the border was not demarcated. It was just an excuse. Now they claim to be mediators—of course, the Armenian side may look at this with skepticism," he stated.
Regarding the peace treaty and the possibility of military escalation, Simonyan reiterated: "I said two years ago that a peace treaty could be signed even tomorrow."
On the corridor issue, he firmly stated that there will be no extraterritorial corridor through Armenia.
Responding to journalists who suggested that Azerbaijan might find it problematic to pass through Armenian territory, Simonyan remarked that trade and normal interactions could ease such concerns over time.
"At first, discussions will be about cargo transportation. If some time passes, naturally, they will travel, and we will too. This will happen anyway. Two peoples living side by side cannot remain eternal enemies. They must trade and exchange music," he concluded.