Երևանի ավագանու նիստում «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Արամ Թորոսյանը ներկայացրել է 80,000 երևանցիների պահանջը՝ ապահովելու 100 դրամով ուղևորափոխադրման հնարավորությունը։ Նիստում քննարկվել է խմբակցության կողմից ներկայացված նախագիծը, որը նպատակ ունի քաղաքացիներին առաջարկել տրանսպորտի մատչելի տարբերակ։
«Իշխանությունների բերած «բարեփոխումների» հիմքում ոչ մի խելամիտ, հստակ հաշվարկ ընկած չէր։ Քաղաքային իշխանությունը, ժողովրդի լեզվով ասած, թիվ է կրակել, հետո հետևելով հանրության արձագանքին, աստիճանաբար նահանջել է իր դիրքերից, սա ժողովրդի հետ ազնիվ երկխոսություն չէ, ոչ էլ գրագետ կառավարման օրինակ»,- նշել է Թորոսյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ նախագիծն առաջարկում է պարզ լուծում։
«Թող իշխանության բերած բոլոր փաթեթները շարունակեն գործել, միայն թե անպայման մնա մեկ ուղևորափոխադրումը 100 դրամ տարբերակը»,–ասել է նա։
«Մենք կողմ ենք Երևանում տրանսպորտի զարգացմանը, միասնական տոմսային համակարգի ներդրմանը, մենք Հայկ Մարությանի թիմից ենք, այն մարդու, որը գործնականում սկզբ է դրել տրանսպորտի ռեֆորմին մի քանի 100 ավտոբուս ներկրելով, մշակելով տոմսային համակարգի մոդելը։
Հայկ Մարությանի թիմը իր պաշտոնավարման ընթացքում արդեն իսկ ապացուցել է, որ հնարավոր է պահել ու զարգացնել տրանսպորտն առանց թանկացնելու, առավել ևս հիմա՝ երբ քաղաքացու եկամուտները գույքահարկի, այլ հարկերի, տուրքերի հաշվին զգալիորեն նվազել են, հնարավոր է պահել ու զարգացնել տրանսպորտն առանց թանկացնելու»,- ընդգծել է Թորոսյանը։
Նա նշել է, որ քաղաքային իշխանության ներկայացրած բարեփոխումները հիմնված են կանխավարկածների վրա և չունեն հստակ հիմնավորում։
«Եկեք 100 դրամը պահպանենք, այս նախագիծն ընդունվի, աշխատենք, մենք էլ հնարավորինս կօգնենք»,–ասել է նա։
«Չենք վճարելու» նախաձեռնությունը հրապարակել է առաջարկ, որով կոչ է արվում վերանայել և փոփոխել տոմսային փաթեթների սակագները։
«Մենք առաջարկում ենք ավելի խելամիտ գներ տոմսային փաթեթների համար։ Այս սակագները մատչելի կլինեն գրեթե բոլորի համար, իսկ թիրախային զեղչային արտոնությունները կմեղմեն նաև խոցելի խմբերի միանգամյա վճարելու բեռը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նախաձեռնությունն առաջարկել է նոր սակագներ, որոնք, իրենց համոզմամբ, ավելի մեծ թվով քաղաքացիների հնարավորություն կտան օգտվելու տոմսային փաթեթներից։
Նախաձեռնության կողմից տոմսային փաթեթների առաջարկվող սակագները՝1 ամիս անսահմանափակ՝ 6000 դրամ, 3 ամիս անսահմանափակ՝ 16,000 դրամ, 1 տարի անսահմանափակ՝ 55,000 դրամ։
Երևանի ավագանին 33 կողմ, 0 դեմ, 17 ձեռնպահ ձայներով ընդունել է որոշ փոփոխություններ տոմսային փաթեթների վերաբերյալ։ Նախագիծը ներկայացրել է փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը։

11 Февраль 2025 - 15:02 AMT
Член фракции «Национальный прогресс» Арам Торосян представил требование 80 000 ереванцев обеспечить возможность проезда в общественном транспорте по тарифу 100 драмов. На заседании Совета Еревана был обсужден проект, предложенный фракцией, который предусматривает доступный тариф для граждан.
«В основе предложенных властями „реформ“ не лежало ни одного разумного и четкого расчета. Городские власти, как говорится, просто назвали случайное число, а затем, наблюдая за реакцией общества, постепенно отступали. Это не честный диалог с народом и не пример грамотного управления», — заявил Торосян, цитирует Panorama.am.
По его словам, проект предлагает простое решение.
«Пусть все предложенные тарифные пакеты останутся, но обязательно сохранится вариант разовой поездки за 100 драмов», — отметил он.
Торосян подчеркнул, что поддерживает развитие транспорта в Ереване и внедрение единой билетной системы. Он также напомнил, что команда Айка Марутяна уже доказала, что можно сохранять и развивать транспорт без повышения тарифов.
«При Айке Марутяне было импортировано несколько сотен автобусов и разработана модель билетной системы. Мы доказали, что можно развивать транспорт без повышения тарифов. Особенно сейчас, когда доходы граждан заметно сократились из-за налога на имущество и других сборов», — добавил он.
Торосян также раскритиковал нынешние транспортные реформы, заявив, что они основаны на предположениях, а не на четких обоснованиях.
«Давайте сохраним тариф 100 драмов, примем этот проект и будем работать. Мы готовы помочь по мере возможности», — сказал он.
Тем временем инициатива «Не будем платить» выступила с призывом пересмотреть цены на проездные билеты.
«Мы предлагаем более разумные цены на проездные. Эти тарифы будут доступны почти всем, а целевые скидки снизят нагрузку на уязвимые группы населения», — говорится в заявлении.
Инициатива предложила следующие новые тарифы:
-1 месяц безлимитного проезда: 6 000 драмов
-3 месяца безлимитного проезда: 16 000 драмов
-1 год безлимитного проезда: 55 000 драмов
Совет Еревана принял изменения в тарифных пакетах 33 голосами «за», 0 «против» и 17 «воздержавшимися». Проект представил вице-мэр Сурен Григорян.