Ազգային ժողովում ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ հիմնական զեկուցող Արտակ Զեյնալյանը պարզաբանել է, որ նախաձեռնությունը չի հետապնդում ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական կապերի խզման նպատակ, այլ միտված է ԵԱՏՄ-ի շուկան ԵՄ-ի շուկայով լրացնելուն։
Նա հավելել է, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանը համապատասխանեցնում է իր ստանդարտներն ու կանոնակարգերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մեծ գումարներ են ներդրվում լաբորատորիաների վրա, որ կարողանանք արտադրանքի որակը ստուգել, որ այն համապատասխանի ԵՄ-ի չափանիշներին: Ասեմ ավելին՝ ԵԱՏՄ-ում գործող ստանդարտներն ու կանոնակարգերը ԵԱՏՄ-ում չի, որ ստեղծվում են, դրանք վերցվում են ԵՄ-ից, նվազեցվում, կրճատվում են և ստեղծվում են ԵԱՏՄ-ի ստանդարտները: Եվ, եթե մեր ստանդարտները համապատասխանեցվեն ԵՄ-ի չափանիշներին, ապա դրանց մեջ կլանվում են ԵԱՏՄ-ի ստանդարտները»,-ասել է Զեյնալյանը։
Նրա խոսքով՝ նպատակ չի դրված 185 միլիոնանոց շուկան փոխարինել 450 միլիոնանոց շուկայով, այլ՝ այն լրացնել ԵՄ-ի շուկայով, որը կոմպակտ է, զարգացած լոգիստիկ համակարգ ունի։ Միևնույն ժամանակ, ԵԱՏՄ-ի տարածքն ընդգրկում է հսկայական հեռավորություններ, որոնց լոգիստիկան համեմատելի չէ ԵՄ-ի ցանցերի հետ։
Զեյնալյանը շեշտել է, որ առաջարկվող օրենքի նախագիծը վերաբերում է անդամակցության գործընթացի մեկնարկին և ոչ թե ԵԱՏՄ-ն չեզոքացնելուն կամ կազմակերպությունից դուրս գալուն։ Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ ոչ մի վերջնագիր կամ պաշտոնական հայտարարություն չի ստացել, իսկ առանձին երկրների պաշտոնյաների հայտարարությունները դեռևս այդ երկրների պաշտոնական դիրքորոշումները չեն արտահայտում։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու նախաձեռնությունն իրավական առումով անհիմն է և կարող է վտանգել Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական շահերը։ Խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին։
«Իրավական առումով ներկայացված օրինագիծը որևէ իրավական հետևանք չի կարող առաջացնել Եվրոպական Միությանը անդամակցելու կամ չանդամակցելու խնդրում: Սակայն այն, որպես քաղաքական փաստաթուղթ, կարող է անդառնալի քաղաքական և տնտեսական հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության համար՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությունը վերպետական կազմակերպություններին, մասնավորապես Եվրասիական Տնտեսական Միությանը։ Հաշվի առնելով գործընկեր պետությունների հայտարարությունները, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների և միջազգային իրավունքի բազային սկզբունքները՝ ակնհայտ է դառնում, որ այս գործընթացը վտանգում է մեր տնտեսության համար կենսական նշանակություն ունեցող ԵԱՏՄ շուկաների հետ իրականացվող ազատ առևտուրը։ Իր էությամբ դատարկ և ձևական այս գործընթացը ոչ միայն չի կարող որևէ դրական արդյունքի բերել Հայաստանը, այլ նաև սպառնում է լրջագույն տնտեսական հետևանքներ առաջացնել մեր երկրի և մեր քաղաքացիների համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Во время обсуждения проекта о начале процесса присоединения Армении к ЕС Артак Зейналян пояснил, что инициатива не преследует цели разрыва экономических связей с ЕАЭС, а направлена на дополнение рынка ЕАЭС рынком ЕС.
Он отметил, что Армения уже сейчас приводит свои стандарты и регламенты в соответствие с европейскими, сообщает Armenpress.
«В лаборатории вкладываются значительные средства для проверки качества продукции и приведения ее в соответствие с нормами ЕС. Более того, стандарты и регламенты, действующие в ЕАЭС, не создаются внутри самого союза – они заимствуются из ЕС, сокращаются и адаптируются под требования ЕАЭС. Таким образом, если наши стандарты будут соответствовать нормам ЕС, они автоматически охватят и стандарты ЕАЭС», – пояснил Зейналян.
По его словам, речь не идет о замене 185-миллионного рынка ЕАЭС на 450-миллионный рынок ЕС, а о его дополнении рынком ЕС, который является компактным и обладает развитой логистической системой. В то же время огромные расстояния внутри ЕАЭС создают логистические сложности, несравнимые с европейскими транспортными сетями.
Зейналян подчеркнул, что законопроект касается исключительно начала процесса вступления в ЕС, а не выхода из ЕАЭС или ослабления его позиций. Он также отметил, что Армения не получала никаких официальных заявлений или ультиматумов о выходе из ЕАЭС, а отдельные заявления представителей некоторых стран не являются официальной позицией их правительств.
Фракция «Честь имею» заявила, что инициатива о вступлении в ЕС не имеет юридических оснований и может поставить под угрозу экономические и политические интересы Армении.
«С юридической точки зрения представленный законопроект не имеет никаких правовых последствий в вопросе членства Армении в ЕС. Однако как политический документ он может привести к необратимым политическим и экономическим последствиям для Республики Армения, учитывая ее членство в наднациональных организациях, в частности в Евразийском экономическом союзе. Исходя из заявлений партнеров и основополагающих принципов международного права, очевидно, что этот процесс угрожает свободной торговле с жизненно важными для нашей экономики рынками ЕАЭС. **Этот бессодержательный и формальный процесс не только не принесет Армении никакой пользы, но и может привести к серьезным экономическим последствиям для нашей страны и ее граждан», – говорится в заявлении фракции.
9 января правительство Армении одобрило инициативу о начале процесса вступления в ЕС, предложенную гражданской инициативой «ЕвроКве». В ближайшее время законопроект будет обсуждаться в парламенте.
Европейский Союз проведет анализ одобренного правительством Армении законопроекта о начале процесса вступления в ЕС и обсудит его с армянскими властями, заявила официальный представитель ЕС по внешним связям и безопасности Анита Хиппер.