Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) տրամադրած տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանից մեկնել է 26,397 բռնի տեղահանված արցախցի, մինչդեռ 14,871-ը վերադարձել է։ Սա նշանակում է, որ 2020 թվականի պատերազմից և 2023 թվականի սեպտեմբերյան բռնի տեղահանությունից հետո Հայաստանից հեռացել և դեռ չի վերադարձել 11,526 արցախցի, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Միաժամանակ, նկատվում է նաև վերադարձողների թվի աճ։ Վերջին ամիսների ընթացքում արձանագրվել է որոշակի դրական միտում, սակայն ընդհանուր առմամբ արտագաղթի գործընթացը շարունակվում է։
Ապրիլից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրվող 50,000 դրամ (40,000+10,000) աջակցությունը կրճատվելու է մինչև 40,000 դրամ և հատկացվելու է միայն որոշակի խմբերի։ Ենթադրվում է, որ սա կարող է ազդել միգրացիոն գործընթացների վրա։
2023 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում ընդունեց, որով արցախցիներին տրամադրվեց ժամանակավոր պաշտպանություն, և նրանք օրենքի ուժով ճանաչվեցին փախստական։ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը 2024 թվականի հունվարին հայտնել էր, որ բռնի տեղահանվել է մոտ 150,000 արցախցի, սակայն հստակ թիվ ներկայացնել դեռևս հնարավոր չէ։

By January 1, 2025, 26,397 forcibly displaced Artsakh residents had left Armenia, while 14,871 had returned, according to data provided by Armenia’s National Security Service (NSS). This means that following the 2020 war and the forced displacement of September 2023, 11,526 Artsakh refugees have left Armenia and have not returned, CivilNet reports.
At the same time, there is a noticeable increase in the number of returnees. A slight positive trend has been observed in recent months, though the overall emigration process continues.
Starting in April, financial aid for displaced persons—previously set at 50,000 AMD (40,000+10,000)—will be reduced to 40,000 AMD and will be allocated only to specific groups. This change is expected to impact migration trends.
On October 26, 2023, the Armenian government granted temporary protection to Artsakh refugees, officially recognizing them as refugees under the law. In January 2024, the Migration and Citizenship Service reported that around 150,000 Artsakh residents had been forcibly displaced, though an exact figure is still unavailable.