ՀՀ ԱԳՆ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը: Արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են ԱԳՆ Հյուպատոսական վարչության, Եվրոպայի վարչության Եվրոպական միության բաժնի ներկայացուցիչներն ու ԵՄ պատվիրակությունը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի կիրարկմանը: Բացի այդ, ներկայացվել են հյուպատոսական գործառույթները, որոնք իրականացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները:
Եվրոպական միության պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ԵՄ տարբեր տնօրինությունների, Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ: Նրանք փետրվարի 10-14-ը Հայաստանում են լինելու՝ ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականացման երկխոսության շրջանակում:
Այցի հիմնական նպատակը փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների կառավարման, միգրացիոն գործընթացների և հարակից այլ ոլորտներում Հայաստանի պատրաստվածության համապարփակ գնահատումն է: Այս վերլուծությունը կնպաստի ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականացման երկխոսության գործողությունների ծրագրի մշակմանը:

Armenia’s Ministry of Foreign Affairs (MFA) held a working meeting with the European Union (EU) delegation to discuss the implementation of the visa facilitation agreement. The meeting was attended by representatives from the MFA's Consular Department and the European Department’s EU Division, along with members of the EU delegation.
During the discussions, participants examined the execution of the Armenia-EU visa facilitation agreement. Additionally, they reviewed the consular functions carried out by the Armenian MFA and the country’s diplomatic missions abroad.
The EU delegation included officials from various EU directorates, the European Border and Coast Guard Agency (Frontex), and representatives of EU member states. Their visit to Armenia, scheduled for February 10-14, is part of the Armenia-EU visa liberalization dialogue.
The primary goal of this visit is to conduct a comprehensive assessment of Armenia’s preparedness in areas such as document security, border management, migration processes, and related sectors. The findings will contribute to the development of an action plan for the Armenia-EU visa liberalization dialogue.
On January 9, the Armenian government approved a proposal to initiate the EU accession process, introduced by the Eurovote civil initiative. The proposal is set for parliamentary debate.