«Արցախ միության» հիմնադիր, Արցախի նախկին պետնախարար, ինչպես նաև նախկին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն ֆեյսբուքյան իր էջում, արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, նշել է, թե «ցինիզմի ինչ մակարդակ պիտի ունենան իշխանությունները, որ, մի կողմից, Արցախը հանձնեն, մյուս կողմից, կռված, հյուծված ու բառացիորեն միայնակ մնացած ժողովրդին լկտիաբար մեղադրեն չկռվելու մեջ»։
«ՀՀ ԱԺ նախագահը» հերթական անգամ թքեց՝ կրկին բոլորիս երեսին:
Եվ նա ու իր նմանները միշտ էլ կթքեն ու կհպարտանան իրենց այդ «հերոսական» կարողությամբ, քանի դեռ պատասխան չեն տվել իրենց բարոյական ու իրավական սխալների ու հանցանքների համար:
Ցինիզմի ինչ մակարդակ պիտի ունենան իշխանությունները, որ, մի կողմից, Արցախը հանձնեն թշնամուն և հայտարարեն Հայաստանի չմիջամտելու մասին, իսկ, մյուս կողմից, կռված, հյուծված ու բառացիորեն միայնակ մնացած ժողովրդին լկտիաբար մեղադրեն չկռվելու մեջ: Փաստորեն, պետք է անիմաստ կերպով կռվեինք մինչև վերջին մարդը, որ Մայր Հայաստանում հիմա մեր իրավունքների համար չպայքարեինք և միգուցե մեր հիշատակի առջև «գլուխ խոնարհեին»…»,– ասվում է գրառման մեջ։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, նշել է, որ ի պատասխան կարելի է բերել պայքարի բազմաթիվ փաստեր, բայց այդ ամենն անիմաստ է, երբ գործ ունենք տիեզերական մակարդակի անբարոյականության, ստորության և ցինիզմի հետ:

Artak Beglaryan, the founder of the "Artsakh Union," former state minister of Artsakh, and former Human Rights Defender, reacted on Facebook to the statement made by the Speaker of Armenia’s National Assembly. He accused the authorities of extreme cynicism, stating: "What level of cynicism must the authorities have to both surrender Artsakh and shamelessly blame its exhausted and abandoned people for not fighting?"
When asked by an Artsakh journalist when he could return to his homeland, Speaker Alen Simonyan responded: "You left Artsakh because it was unsafe, although you could have stayed and fought. But you left."
"The speaker of the National Assembly spat in our faces once again. He and others like him will always do so and take pride in this "heroic" ability—until they are held accountable for their moral and legal transgressions and crimes.
What level of cynicism must the authorities have to surrender Artsakh to the enemy while declaring Armenia’s non-intervention, and then to brazenly blame its exhausted and abandoned people for not fighting? So, should we have fought pointlessly to the last person so that now, in Armenia, we wouldn’t be fighting for our rights? And perhaps, they would at least "bow their heads" in our memory…," his post reads.
Artsakh’s Human Rights Defender Gegham Stepanyan also reacted on Facebook, stating that countless facts could be cited to refute Simonyan’s claim, but it would be pointless when dealing with an astronomical level of immorality, baseness, and cynicism.