«Արցախ միության» հիմնադիր, Արցախի նախկին պետնախարար, ինչպես նաև նախկին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն ֆեյսբուքյան իր էջում, արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, նշել է, թե «ցինիզմի ինչ մակարդակ պիտի ունենան իշխանությունները, որ, մի կողմից, Արցախը հանձնեն, մյուս կողմից, կռված, հյուծված ու բառացիորեն միայնակ մնացած ժողովրդին լկտիաբար մեղադրեն չկռվելու մեջ»։
«ՀՀ ԱԺ նախագահը» հերթական անգամ թքեց՝ կրկին բոլորիս երեսին:
Եվ նա ու իր նմանները միշտ էլ կթքեն ու կհպարտանան իրենց այդ «հերոսական» կարողությամբ, քանի դեռ պատասխան չեն տվել իրենց բարոյական ու իրավական սխալների ու հանցանքների համար:
Ցինիզմի ինչ մակարդակ պիտի ունենան իշխանությունները, որ, մի կողմից, Արցախը հանձնեն թշնամուն և հայտարարեն Հայաստանի չմիջամտելու մասին, իսկ, մյուս կողմից, կռված, հյուծված ու բառացիորեն միայնակ մնացած ժողովրդին լկտիաբար մեղադրեն չկռվելու մեջ: Փաստորեն, պետք է անիմաստ կերպով կռվեինք մինչև վերջին մարդը, որ Մայր Հայաստանում հիմա մեր իրավունքների համար չպայքարեինք և միգուցե մեր հիշատակի առջև «գլուխ խոնարհեին»…»,– ասվում է գրառման մեջ։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, նշել է, որ ի պատասխան կարելի է բերել պայքարի բազմաթիվ փաստեր, բայց այդ ամենն անիմաստ է, երբ գործ ունենք տիեզերական մակարդակի անբարոյականության, ստորության և ցինիզմի հետ:

Основатель «Союза Арцаха», бывший государственный министр Арцаха и экс-омбудсмен Артак Бегларян в Facebook отреагировал на заявление спикера Национального собрания Армении. Он обвинил власти в крайнем цинизме: «Какой уровень цинизма должен быть у властей, чтобы, с одной стороны, сдать Арцах, а с другой – беззастенчиво обвинять его измученный и оставленный народ в том, что он не сражался?»
Отвечая на вопрос арцахского журналиста о том, когда он сможет вернуться на родину, спикер парламента Ален Симонян заявил: «Вы покинули Арцах, потому что там было небезопасно, хотя могли остаться и бороться. Но вы ушли».
«Спикер НС Армении снова плюнул нам в лицо. И он, и такие как он, всегда будут это делать и гордиться своей «героической» способностью — пока не понесут ответственность за свои моральные и юридические ошибки и преступления.
Какой уровень цинизма должен быть у властей, чтобы, с одной стороны, сдать Арцах врагу и объявить о нейтралитете Армении, а с другой – беззастенчиво обвинять измученный, оставленный в одиночестве народ в том, что он не сражался? Получается, мы должны были бессмысленно воевать до последнего человека, чтобы теперь, в Армении, не бороться за свои права? И, возможно, тогда они хотя бы «склонили головы» перед нашей памятью…», — говорится в посте.
Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян также отреагировал в Facebook, отметив, что можно привести множество фактов, опровергающих заявление Симоняна, но это бессмысленно, когда имеешь дело с космическим уровнем аморальности, подлости и цинизма.