Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարել է, որ հասարակական տրանսպորտի գների բարձրացման դեմ տարվող պայքարը որոշակի արդյունքներ է տալիս, քանի որ իշխանությունները ստիպված են եղել զիջումների գնալ։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ միասնական պայքարը արդյունք է տալիս, ուստի բոյկոտը շարունակվում է։
«Տրանսպորտի թանկացման դեմ մեր ընդվզման արդյունքում իշխանությունները ստիպված եղան վերջին շրջանում զիջումների գնալ ու մեղմացնել թանկացման ալիքը։ Նրանք մեկ տոմսի համար 300-ի փոխարեն արդեն 150 դրամ են պահանջում, իսկ մյուս փաթեթներում նույնպես զիջումների գնացին:
Ամեն դեպքում, ձեզ հետ միասին մենք պահանջում ենք մեկ ուղևորության համար սահմանել 100 դրամ գինը»,–գրել է նա։
Նա նշել է, որ Աավագանու նիստում քննարկվել է իրենց նախագիծը, որը ներկայացվել է 80, 000 ստորագրություններով, սակայն, ըստ Մարությանի, «ինչպես և սպասելի էր, ՔՊ-ն ու նրա հաճախորդ «Հանրապետություն» կուսակցությունը դեմ քվեարկեցին նախագծին»։
«Ամեն դեպքում, մենք տեսնում ենք, որ մեր միասնական պայքարը արդյունք է տալիս` ուստի, բոյկոտը շարունակվում է։ Այս պահին հավաքագրումները շատ քիչ են, ինչը ստիպելու է քաղաքային իշխանությանը հերթական անգամ ընկրկել»,–նշել է նա։
Մարությանը հավելել է, որ սա տևական պայքար է, որը վստահաբար վերջնական հաջողություն է ունենալու։
Փետրվարի 11–ին Երևանի ավագանին մերժել է ընդդիմության առաջարկը, որով նախատեսվում էր պահպանել մեկանգամյա 100 դրամ արժողությամբ տրանսպորտային ուղեվարձը։

Бывший мэр Еревана Айк Марутян заявил, что борьба против повышения цен на общественный транспорт дает определенные результаты, поскольку власти были вынуждены пойти на уступки. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что единая борьба работает, и бойкот будет продолжаться.
«В результате нашего протеста против подорожания проезда власти в последнее время были вынуждены идти на уступки и смягчить рост тарифов. Вместо 300 драмов за один билет они теперь требуют 150 драмов, а также пошли на уступки в других тарифных пакетах.
Тем не менее, вместе с вами мы продолжаем требовать установления тарифа в 100 драмов за одну поездку», — написал он.
Марутян отметил, что их проект, представленный с 80 000 подписями, обсуждался на заседании городского совета, однако, по его словам, «как и ожидалось, правящая партия “Гражданский договор” и ее союзная партия “Республика” проголосовали против».
«В любом случае, мы видим, что наша единая борьба приносит результаты, поэтому бойкот продолжается. В данный момент продажи билетов остаются низкими, что снова вынудит городские власти пойти на уступки», — подчеркнул он.
Марутян добавил, что это долгосрочная борьба, которая, несомненно, приведет к успеху.
*11 февраля городской совет Еревана отклонил предложение оппозиции о сохранении тарифа на проезд в 100 драмов.
С 1 февраля бывший мэр Айк Марутян, фракция «Мать Армения» в совете, а также молодежные движения выступают против повышения тарифов, призывая граждан платить только 100 драмов.
Городской совет принял решение 33 голосами «за», установив новый тариф в 150 драмов с 1 февраля. Кроме того, будет внедрена единая билетная система. Все купленные с 1 января по 28 февраля 30-дневные, 90-дневные и 365-дневные проездные билеты получат дополнительные 30 дней использования.*