Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը հերքել է տեղեկությունները, թե Աթենքը նախատեսում է Հայաստանին տրամադրել Ս-300 զենիթահրթիռային համալիրներ։
Նա այս հայտարարությամբ հանդես է եկել՝ պատասխանելով «Հունական լուծում» խորհրդարանական կուսակցության ղեկավար Կիրիակոս Վելոպուլոսի պատգամավորական հարցմանը, որը ներկայացվել էր դեռ 2024 թվականի դեկտեմբերի կեսերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հարցման մեջ նշվում էր, որ ըստ որոշ հրապարակումների՝ Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունը ծրագրում է շահագործումից հանել ռուսական արտադրության զենիթային համակարգերը, ներառյալ Ս-300-ները, և փոխարինել դրանք Իսրայելում կամ այլ երկրներում արտադրված նոր համակարգերով։ ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ այդ գործընթացից հետո Հունաստանը կարող է փոխանցել այս միջոցները Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության համակարգին՝ «Ֆրանսիայի և այլ գործընկերների հետ ռազմավարական համագործակցության շրջանակում»։
Ի պատասխան այս հարցման՝ Դենդիասը նշել է. «Համապատասխան հարցին ի պատասխան հայտնում եմ, որ զենիթային սպառազինության համակարգերը երրորդ երկրներին հանձնելու մասին որոշում չի կայացվել: Ամեն դեպքում, Ազգային պաշտպանության նախարարության քաղաքականության գլխավոր չափանիշը Հունաստանի տարածքի ցանկացած կետում երկրի պաշտպանունակությունն ամբողջ ծավալով պահպանելն է»։
Ավելի վաղ հունական որտալը տեղեկացրել էր, որ Հունաստանը նախատեսում է Հայաստանին փոխանցել «Ս-300», «Տոր-Մ1» և «Օսա-ԱԿՄ» զենիթահրթիռային համալիրներ։
Այս հարցի վերաբերյալ նոյեմբերի 27-ին մեկնաբանություն էր տվել նաև ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հայտարարելով, որ Հունաստանից Հայաստանին ռուսական արտադրության զենիթահրթիռային համակարգեր մատակարարելու վերաբերյալ Մոսկվան որևէ դիմում չի ստացել։ Նա ընդգծել էր, որ երկկողմ միջկառավարական համաձայնագրերը արգելում են առանց Ռուսաստանի համաձայնության այդ տեխնիկայի վերաարտահանումը։

Greek Minister of National Defense Nikos Dendias has denied reports that Athens intends to provide Armenia with S-300 air defense systems.
He made this statement in response to a parliamentary inquiry from Kyriakos Velopoulos, the leader of the Greek Solution party, which had been submitted in mid-December 2024, according to Sputnik Armenia.
The inquiry referenced reports stating that Greece’s Ministry of Defense plans to decommission Russian-made air defense systems, including the S-300, and replace them with new systems produced in Israel or other countries. According to media sources, following this process, Greece might transfer these systems to Armenia’s air defense forces as part of a "strategic cooperation framework with France and other partners."
Responding to the inquiry, Dendias stated: "In response to the relevant question, I inform you that no decision has been made to transfer air defense systems to third countries. In any case, the primary criterion of the Ministry of National Defense’s policy is to fully maintain Greece’s defense capability at any point in its territory."
*Earlier, a Greek news portal reported that Greece was planning to transfer S-300, Tor-M1, and Osa-AKM air defense systems to Armenia.
On November 27, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova also commented on the issue, stating that Moscow had received no request regarding the transfer of Russian-made air defense systems from Greece to Armenia. She emphasized that bilateral intergovernmental agreements prohibit the re-export of such equipment without Russia’s consent.*