ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա իրականացված գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Հայաստանից դեպի Եվրոպա անօրինական միգրացիայի կազմակերպման դեպք, հայտնում է ԱԱԾ-ն։
Պարզվել է, որ Երևան քաղաքում գործող տուրիստական գործակալություններից մեկի սեփականատեր և տնօրեն Ա.Դ-ն և նույն ընկերության աշխատակից Ե.Խ-ն, նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում շահադիտական նպատակով՝ 3300 եվրո գումարի դիմաց, օտարերկրյա պետություն մուտքի և օտարերկրյա պետությունում գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար կեղծ փաստաթուղթ և կեղծ տեղեկություն ներկայացնելով, կազմակերպել են Տավուշի մարզի բնակչուհի Ս.Թ-ի անօրինական միգրացիան:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների արդյունքում ստացված փաստական նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչություն ուղարկվել է առերևույթ հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում։
Միևնույն ժամանակ, հանցանքի կատարման կասկածի հիմքով Ա.Դ.-ն և Ե.Խ.-ն ձերբակալվել են և ներկայացվել նախաքննական մարմին։ Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 470-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Վարույթի շրջանակում Ե.Խ.-ն կալանավորվել է, իսկ Ա.Դ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանք։
Բացի այդ, քրեական վարույթով կալանավորված անձանց բնակարաններում և աշխատավայրում կատարված խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են ծննդյան վկայականների, անձնագրերի, բանկային փոխանցումների քաղվածքների պատճեններ, համակարգիչներ, էլեկտրոնային կրիչներ, կնիքներ, ինչպես նաև տարբեր անձանցից ստացված գումարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր։
Ծանուցում. հանցագործության մեջ մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունը ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

12 Февраль 2025 - 11:20 AMT
На основе оперативных данных Служба национальной безопасности выявила случай незаконной миграции из Армении в Европу, сообщает ведомство.
Следствие установило, что А.Д., владелец и директор туристического агентства в Ереване, и его сотрудник Е.Х., действуя по предварительному сговору, организовали незаконную миграцию жительницы Тавушской области С.Т.. За 3 300 евро они предоставили поддельные документы и ложные сведения, чтобы обеспечить ей въезд и легальное пребывание в иностранном государстве.
В результате оперативно-розыскных мероприятий собранные доказательства были переданы в Главное управление по расследованию преступлений против государства, конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Армении.
А.Д. и Е.Х. были задержаны по подозрению в совершении преступления и переданы следственным органам. Возбуждено уголовное дело по части 3 пункта 1 статьи 470 и части 2 статьи 457 Уголовного кодекса Армении. В рамках следствия Е.Х. был взят под арест, а в отношении А.Д. избрана мера пресечения в виде домашнего ареста.
В ходе обысков в жилищах и на рабочих местах подозреваемых были обнаружены и изъяты копии свидетельств о рождении, паспортов, выписки по банковским переводам, компьютеры, электронные носители, печати, а также блокноты с записями о полученных денежных суммах от различных лиц.
Напоминание: Лицо считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении, и подтверждена вступившим в законную силу приговором суда.