ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, անդրադառնալով ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին oրենսդրական նախաձեռնությանը, կարծիք է հայտնել, որ օրինագծի նախաբանը հակասում է Անկախության հռչակագրին։
«Աբսուրդը հասել է այնտեղ, որ կառավարությունը եզրակացություն է տալիս, որտեղ ասում է՝ առաջարկում ենք հանել նախաբանը։ Էդ նախաբանը բովանդակության մեջ նաև հակասում է Անկախության հռչակագրին։ ՀՀ անկախության հռչակագիրը նույն նպատակներն ամրագրել է, որ հասանելի կլինի ՀՀ անկախության միջոցով։ Նույն նպատակները բերել, ասում եք, որ ՀՀ անկախությունը, ինքնիշխանությունը ստորադասելով՝ կհասնենք այդ նպատակին։ Դուք ստեղ սկի բան չունե՞ք ասելու»,–ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Նա ընդգծել է, որ օրինագիծը չի առնչվում ոչ առևտրի բարելավման, ոչ էլ Հայաստանի քաղաքացիների՝ եվրոպական երկրներ ազատ մուտքի ու ելքի հնարավորությանը։
«Չի քննարկվում այսօր Եվրոպայի հետ առևտրի ավելի լավ ռեժիմ ունենալու հարցը, այս նախագիծը բացարձակապես դրա հետ կապ չունի։ Այս նախագիծը կապ չունի ՀՀ-ի քաղաքացիների՝ եվրոպական երկրներ ազատ մուտքի և ելքի հետ, այդ ամենը կա, հնարավորությունը տրված է CEPA-ով, որը այս իշխանությունը չի կատարում»,- հայտարարել է նա։
Մինասյանը օրինագիծը որակել է որպես իրավական ծաղր և նշել, որ այն հերթական կեղծ օրակարգն է, որով փորձ է արվում ներկայացնել, թե երկիրը շարժվում է դեպի լուսավոր ապագա։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը, անդրադառնալով նախաձեռնությանը, նշել է, որ այն չի ենթադրում որևէ գործընկերոջ հետ հարաբերությունների խզում, գրում է Արմենպրեսը։
«Մենք այս նախագծով որևէ մեկից ազատվելու միտում չունենք։ Մենք շարունակում ենք տարածաշրջանային գործունեությունը և շարունակում ենք կարգավորել մեր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, փորձում ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, կարգավորում ենք և նոր օրակարգ ենք ստեղծում հայ-ռուսական հարաբերություններում։ Եվ այս նախագիծը մեզ որևէ տեղ չի տանում կամ որևէ մեկից չի պոկում»,- ասել է նա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ օրենսդրական նախաձեռնությանը չի համապատասխանում ԵՄ-ի ներսում գործող գործընթացներին, գրում է «Առավոտը»։
Նա նշել է, որ այս նախաձեռնության նպատակը, ըստ էության, հիմնված է կեղծ սպասելիքների վրա։ Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ ստեղծվում է տպավորություն, թե Հայաստանը, մտնելով այս գործընթացի մեջ, ինքն իրեն համոզում է, որ այն բերելու է բացառապես դրական արդյունքներ։
«Նպատակը, որը բոլորի մոտ վարդագույն երազներ է առաջացնում, հանգեցնելու է լրջագույն խնդիրների։ Մենք, ըստ էության, տարբեր կառույցների հետ մինչև հիմա ունեցած և-և-ը փոխարինում ենք կամ-կամ-ով։ Սա լուրջ խնդիրներ է առաջացնելու։ ՀՀ-ն կամ-կամ-ի պրոցես իր առաջ դնելու շռայլություն չունի, երբ կամ-կամ-ի կողմերը լրջագույն կոնֆլիկտի մեջ են՝ պատերազմական վիճակի մեջ»,- նշել է Ռուստամյանը։
Խոսելով եվրոպական արժեքներին ինտեգրվելու մասին՝ Ռուստամյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը դեռևս չի իրականացրել ԵՄ-ի հետ կնքված CEPA համաձայնագրի մեծ մասը։
«CEPA-ի 40 տոկոսն էլ չենք արել, բա ինտեգրվե՞նք եվրոպական արժեքներին։ Ո՞վ է մեզ խանգարում»,- հավելել է պատգամավորը։
Ազգային ժողովը փետրվարի 11-ին սկսել է քննարկել Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը։ Նախագիծը ներկայացվել է «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից, որը սահմանված ժամկետում հավաքել է Ազգային ժողովին օրենսդրական առաջարկ ներկայացնելու համար պահանջվող ստորագրությունները։ Հունվարի 9-ին այս օրինագիծը քննարկվել և հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության նիստում, ինչից հետո այն ուղարկվել է խորհրդարանի քննարկմանը։

12 Февраль 2025 - 11:18 AMT
Депутат фракции «Армения» Артсвик Минасян, комментируя законодательную инициативу о начале процесса вступления в ЕС, выразил мнение, что ее преамбула противоречит Декларации о независимости.
«Абсурд дошел до того, что правительство дает заключение, в котором предлагает убрать преамбулу. А ведь она противоречит Декларации о независимости. Декларация закрепляет, что эти цели должны быть достигнуты через независимость Армении. А теперь вы утверждаете, что, подчиняя независимость и суверенитет Армении, этих целей можно достичь. Вам тут нечего сказать?» — заявил он, передает «Аравот».
Он подчеркнул, что законопроект не связан ни с улучшением торговли, ни с возможностью свободного въезда и выезда граждан Армении в европейские страны.
«Сегодня не обсуждается вопрос улучшения торгового режима с Европой. Этот законопроект не имеет к этому никакого отношения. Он также не связан со свободным въездом и выездом граждан Армении в страны Европы — это уже предусмотрено CEPA, который нынешние власти не исполняют», — отметил он.
Минасян назвал законопроект юридической насмешкой и заявил, что это очередная ложная повестка, создающая иллюзию движения страны к светлому будущему.
Депутат фракции «Гражданский договор» Сона Газарян, комментируя инициативу, подчеркнула, что она не предполагает разрыва отношений ни с одним партнером, передает Арменпресс.
«Этот проект не нацелен на разрыв отношений ни с кем. Мы продолжаем региональную деятельность, регулируем отношения с Турцией, стремимся подписать мирный договор с Азербайджаном, развиваем новый формат в армяно-российских отношениях. Данный законопроект никого никуда не отрывает», — заявила она.
Депутат фракции «Армения» Армен Рустамян отметил, что инициатива не соответствует процессам, происходящим внутри ЕС, сообщает «Аравот».
По его словам, законопроект основан на ложных ожиданиях и создает иллюзию, будто вступление в этот процесс принесет исключительно положительные результаты.
«Цель, которая у многих вызывает розовые мечты, приведет к серьезным проблемам. По сути, мы заменяем принцип "и-и" на "или-или". Это вызовет большие трудности. Армения не может позволить себе выбор "или-или", когда стороны находятся в серьезном конфликте — в состоянии войны», — подчеркнул Рустамян.
Говоря об интеграции в европейские ценности, он напомнил, что Армения до сих пор не выполнила значительную часть соглашения CEPA с ЕС.
«Мы не реализовали даже 40% CEPA, а уже говорим об интеграции в европейские ценности? Кто нам мешает?» — добавил депутат.
11 февраля Национальное собрание Армении начало обсуждение законодательной инициативы о старте процесса вступления страны в ЕС. Проект был представлен гражданской инициативой «ЕвроКве», которая собрала необходимые подписи для внесения законопроекта в парламент. 9 января правительство одобрило инициативу и передало ее на рассмотрение парламента.