Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը պահանջում է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանից հրապարակային ներողություն խնդրել բռնի տեղահանված արցախցիներից և ձեռնպահ մնալ արցախահայության պայքարը և հայրենիքի պաշտպանությունը նսեմացնող որևէ գնահատականից, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Շահրամանյանը ակնկալում է նաև, որ Սիմոնյանը պարզաբանի իր խոսքերը՝ կապված Արցախից հնչած զանգերի և այսպես կոչված սահմանը բացելու խնդրանքի վերաբերյալ։
«Սամվել Շահրամանյանը հարկ է համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ արցախցին արել է իրենից կախված ամեն բան, որ շարունակի ապրել պատմական հայրենիքում, սակայն, կռիվը չի տարվում միայն մարտի դաշտում, այլև քաղաքական ու դիվանագիտական ճակատներում, որի առաջնագծում է նաև Ալեն Սիմոնյանը, ով տարբեր ժամանակահատվածներում, ելնելով քաղաքական և այլ նպատակահարմարությունից, Արցախի և Հայաստանի համար կարևորագույն հարցերում փոխել է իր կարծիքն ու դիրքորոշումը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքել է Սամվել Շահրամանյանին՝ նրան առաջարկելով ոչ թե հրապարակային հայտարարություն անել, այլ հուզող հարցերով դիմել ԱԺ նամակների բաժին, հնարավոր է` ինքն արձագանքի, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Թող նախ Շահրամանյանը պատմի՝ ինքը ոնց է ախրաննիկներով կարողացել Արցախից դուրս գալ, իսկ մնացած գործընկերները չեն կարողացել: Ո՞նց է ստացվել, որ ինքն այստեղ է հայտնվել: Եվ հետո, եթե ինքն ինձ հարց ունի, ԱԺ-ում նամակների բաժին կա, կարող է դիմել, և ես կքննարկեմ և միգուցե կարող է և պատասխանեմ, որևէ այլ կերպ մեկնաբանելու կարիք չկա»,–լրագրողների հետ զրույցում ասել է Սիմոնյանը։
Այն հարցին, թե զղջո՞ւմ է իր երեկվա ասածների համար, Սիմոնյանը պատասխանել է, որ ինքը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մասին ընդհանրական որևէ բան չի ասել:
«Ումի՞ց ներողություն խնդրեմ։ Ես Արցախի ժողովրդին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ընդհանրական որևիցե բան չեմ ասել, ասել եմ կոնկրետ մարդկանց մասին, որոնք ոչ թե վերադառնում էին Ղարաբաղից, այլ վերադառնում էին Հյուսիսային պողոտա` իրենց տները, որոնք ուզում էին վերադառնալ Հայաստանում կառուցված իրենց ասաբնյակները։ Նրանք իրենց բիզնեսները կառուցում էին ոչ թե Ղարաբաղում, որովհետև այնտեղ իրենց ապագան, Ղարաբաղի ապագան չէին տեսնում, այլ դա կապում էին իրենց երկրից դուրս գալու հետ։ Ես ձեզ վստահեցում եմ, այն մարդիկ, որոնց մասին ես խոսել եմ, հասկացել են։ Իսկ ինչ վերաբերվում է այն մարդկանց, որոնք զոհվել ես, երեկ էլ ԱԺ ամբիոնից ասել եմ ` փառք ու պատիվ մեր զինվորներին թե՛ Ղարաբաղից, թե՛ սփյուռքից, թե՛ Հայաստանից»,- ասել Սիմոնյանը:
Նա հավելեց, որ Արցախի պաշտոնյաները ՀՀ-ից աշխատավարձ էին ստանում, բայց Հայաստանի իշխանությունների մասին վատ հարցազրույցներ էին տալիս:
«Լույսի փողը մենք վճարում էինք, իրենք ասում էին` Հայաստանը մեզ ոչինչ չի արել։ Չի կարելի, չէ՞: Չէր կարելի երկիրը դատարկել, դա ցավալի բան է։ Իմ ասածն էմպատիա չի առաջացնում, բայց իմ ասածը ճիշտ է եղել»,- ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է անուններ տալուն, Սիմոնյանը նշեց, որ ինքը քաղաքական հայտարարություններ անելու իրավունք ու նույնիսկ պարտականություն ունի, և երբ ժամանակը գա, անուններ էլ կտա, բայց անունների կարիք էլ չկա:
«Դրանք այն մարդիկ են, որոնք առաջին օրվանից ուզում էին դատարկել Ղարաբաղը: Ինչ ասել եմ, ճիշտ եմ ասել: Մենք չենք ուզել, որ Ղարաբաղը դատարկվի: Երեկ ես ինչի՞ ջղայնացա, որովհետև լրագրողը եկել է, ինձ ասում է՝ ե՞րբ ենք վերադառնալու: Պետք չէր Ղարաբաղը դատարկել, պարզ է` ես չեմ ասում` կանայք և երեխաները պետք է մնային այնտեղ, յաթաղանը գար, մորթեր, սրա մասին չէր խոսքը: Այդ լոլոն, որ ուզում են հանրությանը ներկայացնել, չի անցնելու: Ես ասում եմ՝ ո՞նց է ստացվում, որ որոշ մարդիկ իրենց ախրանիկներով` ավտոմատն ուսին, որը Հայաստանը տվել էր, փոխանակ վերցնեին, բարձրանային սարերը, փոխանակ քաղաքական որոշում կայացնեին, պահեին Ղարաբաղը հայկական, հայերով, մեկ օրվա մեջ քաղաքական որոշում են կայացնում և տեղահանում: Այդ քաղաքական որոշման մասին է խոսքը, Ղարաբաղը պատերազմի առաջին իսկ օրվանից դատարկելու ցանկություն ունենալը Ղարաբաղը հայաթափեց ի վերջո»,- հայտարարել է նա:

12 Февраль 2025 - 11:17 AMT
Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян потребовал от спикера парламента Армении Алена Симоняна публичных извинений, заявив, что он должен извиниться перед вынужденно переселенными жителями Арцаха и воздержаться от комментариев, умаляющих их борьбу и защиту родины, сообщает Информационный штаб Арцаха.
Шахраманян также призвал Симоняна разъяснить его слова о телефонных звонках из Арцаха и просьбах открыть границу.
«Самвел Шахраманян считает необходимым еще раз подчеркнуть, что арцахцы сделали все возможное, чтобы остаться на своей исторической родине. Однако борьба велась не только на поле боя, но и на политическом и дипломатическом фронтах, где Ален Симонян неоднократно менял свое мнение и позицию по важнейшим вопросам для Арцаха и Армении, руководствуясь политической и иной целесообразностью», — говорится в сообщении.
Спикер парламента Ален Симонян ответил, предложив Шахраманяну вместо публичных заявлений обратиться в отдел писем Национального собрания, сообщает Sputnik Армения.
«Пусть Шахраманян сначала объяснит, как он с охраной смог покинуть Арцах, а другие не смогли. Как так получилось, что он оказался здесь? А если у него есть ко мне вопросы, в парламенте есть отдел писем — пусть обратится, и, возможно, я отвечу. Никаких других трактовок быть не может», — заявил Симонян журналистам.
Отвечая на вопрос, сожалеет ли он о своих словах, Симонян заявил, что не говорил ничего общего о народе Нагорного Карабаха.
«Перед кем мне извиняться? Я не говорил ничего обобщающего о народе Арцаха. Я говорил о конкретных людях, которые возвращались не из Карабаха, а на Северный проспект, в свои дома. Они строили бизнесы не в Карабахе, потому что не видели там будущего, а связывали свою судьбу с отъездом из страны. Уверяю вас, те, о ком я говорил, поняли меня правильно. А что касается погибших, еще вчера в парламенте я сказал: честь и слава нашим солдатам — и из Карабаха, и из диаспоры, и из Армении», — заявил Симонян.
Он добавил, что чиновники Арцаха получали зарплату из бюджета Армении, но при этом давали интервью, критикующие власти.
«Мы платили за их свет, а они говорили, что Армения ничего для них не сделала. Это неправильно. Опустошение региона — это трагедия. Возможно, мои слова не вызывают сочувствия, но они правдивы», — подчеркнул он.
Что касается конкретных имен, Симонян отметил, что как политик имеет право и даже обязан делать подобные заявления, и когда придет время, назовет имена.
«Это те люди, которые с первого дня хотели опустошить Карабах. Мы никогда не хотели, чтобы он был опустошен», — добавил он.
На вопрос арцахского журналиста о том, когда можно будет вернуться в родной край, Симонян ответил: «Вы уехали из Арцаха, потому что там было небезопасно. Хотя можно было остаться и бороться, но вы уехали».