Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը (CCAF) դիմել է Միջազգային քրեական դատարան (ՄՔԴ)՝ պահանջելով գործ հարուցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դեմ։
Խորհուրդը հայտնել է, որ հայցը ներկայացվել է ֆրանսիացի փաստաբան Սևագ Թորոսյանի միջոցով, որը հանդիսանում է Փարիզի փաստաբանների կոլեգիայի և ՄՔԴ-ին առընթեր փաստաբանական պալատի անդամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ը Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել են 120,000 հայերի բռնի տեղահանման, ինչպես նաև նրանց մշակութային ժառանգության կորստի։
Ավելի վաղ ՄՔԴ առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն և մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ այդ իրադարձությունները որակել էին որպես ցեղասպանություն, մարդկության դեմ հանցագործություններ և պատերազմական հանցագործություններ։
CCAF-ը պահանջում է, որ ՄՔԴ դատախազը, Հռոմի կանոնադրության 15-րդ հոդվածի համաձայն, ձեռնարկի հետևյալ քայլերը․
Ճանաչի, որ 2020-2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ կատարված հանցագործությունների քննությունը սկսելու բավարար հիմքեր կան,
Դատարանի նախնական պալատ ներկայացնի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ՄՔԴ տարածքային իրավասության հարցը,
Տա միջազգային ձերբակալման օրդեր Իլհամ Ալիևի և 2020-2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղում կատարված հանցագործություններին մեղսակից բոլոր անձանց նկատմամբ։
CCAF-ի համանախագահներ Արա Թորանյանը և Մուրադ Փափազյանը նախկինում կոչ էին արել Ֆրանսիայի կառավարությանը դիմել ՄՔԴ, սակայն, նրանց խոսքով, Արևմուտքը մինչ օրս վճռականություն չի ցուցաբերել։
«1915 թվականից ի վեր սա արդեն երկրորդ անգամն է, երբ հայերը բախվում են արդարադատության այսօրինակ մերժման։ Նման իրավիճակն անթույլատրելի է», – ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
CCAF-ում ընդգծել են, որ Միջազգային քրեական դատարանի առաքելությունն է պատասխանատվության ենթարկել ցեղասպանություն իրականացնող առաջնորդներին և կանխել դրա ժխտման ցանկացած փորձ։
2024 թվականի փետրվարի 1-ին, վավերացնելով Հռոմի կանոնադրությունը, Հայաստանը դարձել է ՄՔԴ-ի լիիրավ անդամ։ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ ՄՔԴ-ին անդամակցությունն իրենց հնարավորություն է տալիս բարձրացնել Ադրբեջանի ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների հարցերը, այդ թվում՝ 2021-2022 թվականներին Հայաստանի տարածք ներխուժման վերաբերյալ։
Վերջին շրջանում ՀՀ վարչապետը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանի համար հնարավոր է միջազգային հայցերի փոխադարձ հետկանչը Ադրբեջանի հետ։

The Coordinating Council of Armenian Organizations in France (CCAF) has filed a complaint with the International Criminal Court (ICC), seeking to initiate proceedings against Azerbaijani President Ilham Aliyev. The complaint was submitted through French lawyer Sévag Torossian, a member of the Paris Bar Association and the ICC Bar Association.
The document emphasizes that from September 27, 2020, to October 4, 2023, Azerbaijani military actions in Nagorno-Karabakh led to the forced displacement of 120,000 Armenians and the loss of their cultural heritage. Previously, former ICC Prosecutor Luis Moreno Ocampo and several international human rights organizations classified these events as genocide, crimes against humanity, and war crimes.
The CCAF urges the ICC Prosecutor, under Article 15 of the Rome Statute, to:
-Recognize that there are sufficient grounds to initiate an investigation into crimes committed against Armenians in Nagorno-Karabakh between 2020 and 2023.
-Present the issue of the ICC's territorial jurisdiction over Nagorno-Karabakh to the Court's Pre-Trial Chamber.
-Issue international arrest warrants for Ilham Aliyev and all individuals complicit in the crimes committed in Nagorno-Karabakh during 2020-2023.
CCAF co-chairs Ara Toranian and Murad Papazian had previously called on the French government to approach the ICC; however, according to them, the West has yet to show determination.
"Since 1915, this is the second time Armenians face such a denial of justice. This situation is unacceptable," the organization's statement reads.
The CCAF emphasizes that the mission of the International Criminal Court is to hold leaders who commit genocide accountable and to prevent any attempts of denial.
On February 1, 2024, by ratifying the Rome Statute, Armenia became a full member of the ICC. Armenian authorities have stated that ICC membership allows them to raise issues of Azerbaijani aggression and war crimes, including the invasions of Armenian territory in 2021-2022.
Recently, the Prime Minister of Armenia has stated several times that mutual withdrawal of international claims with Azerbaijan is possible.