Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմը արձագանքել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և նրա թիմակիցների արած հայտարարություններին՝ նշելով, որ ցավալի է ՀՀ ԱԺ նախագահի հույժ պատասխանատու կոչումը ունեցող պաշտոնյայից այդպիսի անպատասխանատու հայտարարություններ լսելը Արցախի և արցախահայության մասին:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ «Արցախին օգնելուց պաշտոնապես հրաժարված անձինք վերստին խեղաթյուրում են իրականությունը»։
«Նման անհեռատես և հավակնոտ խոսքերը ոչ միայն չեն կարող նպաստել հայրենական կյանքում առկա խնդիրների լուծմանը, մեզ օդ ու ջրի պես այդքան անհրաժեշտ ազգային միասնության ապահովմանը, այլև ճիշտ հակառակը, դրանք առավելագույնս խորացնում են մեր ժողովրդի մեջ արհեստականորեն ներդրված հատվածականության բաժանարար գծերը», – ասվում է հայտարարության մեջ
Նշվում է, որ նման մոտեցումները մարդկության պատմության ընթացքում մշտապես առկա են եղել, իսկ դրանց հաղթահարումը հնարավոր է միայն քրիստոնեական սկզբունքներով, որոնք սովորեցնում են ընդունել սեփական պատասխանատվությունը։
«Ավելին, հոգևոր տեսողություն և ընկալում ունեցող մարդկանց համար հստակ տեսանելի են այդպիսի վարքագծի բուն պատճառները: Դրախտում առաջին մարդկանց գործած ամենամեծ մեղքը եղավ ոչ թե արգելված պտուղն ուտելը, այլ Աստծո հարցմանն ի պատասխան մեղքը իրենց վրայից ուրիշի վրա գցելը և չզղջալը», – ասվում է Արցախի թեմի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո, Արցախի 9-ամսյա շրջափակման ընթացքին և 2023 թ. բռնի տեղահանումից հետո ժողովրդի մի ստվար հատվածի մոտ ցավալիորեն արմատացել է մեղքն ու պատասխանատվությունը իրենցից հեռացնելու կործանարար մոտեցումը, ինչի համար հիմք են ծառայել ամենաբարձր մակարդակով բազմիցս արված նման անհեռատես ու պառակտիչ հայտարարությունները, իսկ ԱԺ նախագահի վերջին հայտարարությունը ընդամենը թարմացումն էր վերոնշյալ մոտեցման:
«Բայց ամենամեծ ցավն այն է, որ իրականությունը լավագույնս իմացող, 2023 թ. Արցախին օգնելուց պաշտոնապես հրաժարված անձինք չեն վարանում վերստին խեղաթյուրելու իրականությունը՝ նորից ու նորից աղ լցնելով հայրենազուրկ արցախցիների չսպիացած վերքերին, անտեսելով նաև 2023 թվականին նահատակված հարյուրավոր մեր տղաների սխրանքը», – շեշտել են հոգևորականները։
Արցախի թեմը կոչ է անում խուսափել արհեստական լարվածությունից և անհանդուրժողականությունից՝ ընդգծելով, որ ազգային միասնությունը հայ ժողովրդի գլխավոր արժեքներից պետք է լինի։
Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը պահանջում է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանից հրապարակային ներողություն խնդրել բռնի տեղահանված արցախցիներից և ձեռնպահ մնալ արցախահայության պայքարը և հայրենիքի պաշտպանությունը նսեմացնող որևէ գնահատականից:

Арцахская епархия Армянской Апостольской Церкви прокомментировала высказывания Алена Симоняна, спикера Национального собрания, и его команды, заявив, что крайне печально слышать такие безответственные заявления об Арцахе и арцахцах от высокопоставленного чиновника.
Симонян, отвечая на вопрос арцахского журналиста о том, когда переселенные жители смогут вернуться домой, сказал: «Вы покинули Арцах, потому что там было небезопасно. Хотя можно было остаться и бороться, но вы ушли.»
Епархия подчеркнула, что «те, кто официально отказался помочь Арцаху, снова искажают реальность.»
«Такие недальновидные и амбициозные высказывания не только не способствуют решению насущных проблем нашей Родины и столь необходимому национальному единству, но, напротив, еще больше углубляют искусственные линии разделения, навязанные нашему народу», – говорится в заявлении.
Отмечается, что подобные подходы всегда существовали в истории человечества, но преодолеть их возможно только через христианские принципы, которые учат осознанию личной ответственности.
«Более того, для людей, обладающих духовным зрением и пониманием, истинные причины такого поведения очевидны. Самым большим грехом первых людей в раю было не то, что они съели запретный плод, а то, что, отвечая на вопрос Бога, они переложили свою вину на других и не раскаялись», – говорится в заявлении Арцахской епархии.
В епархии подчеркивают, что после 44-дневной войны, девятимесячной блокады Арцаха и массового изгнания в 2023 году среди значительной части народа укоренилась разрушительная тенденция избегания ответственности. Это явление было многократно подкреплено заявлениями на самом высоком уровне, а недавние слова Симоняна – лишь новое проявление той же позиции.
«Но самая большая боль в том, что люди, лучше всех знающие реальность и официально отказавшиеся помочь Арцаху в 2023 году, не стесняются снова и снова искажать факты, вновь сыпать соль на незажившие раны арцахцев, игнорируя подвиг сотен наших юношей, погибших в 2023 году», – подчеркнули священнослужители.
Арцахская епархия призывает избегать искусственного напряжения и нетерпимости, подчеркивая, что национальное единство должно оставаться главным приоритетом армянского народа.
Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян требует от спикера Национального собрания Алена Симоняна публично извиниться перед насильственно переселенными арцахцами и воздержаться от заявлений, принижающих их борьбу и защиту Родины.