ՌԴ Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի անդամ Ռոզա Չեմերիսն ասել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպական միությանը ոչ մի հեռանկար չունի, սակայն կարող է լուրջ վտանգ ներկայացնել երկրի համար։
«Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը միանալու գործընթացը զարգացման հեռանկար չունի, սակայն այն լուրջ սպառնալիքներ է պարունակում երկրի համար։ Ինչպես հայտնի է, այժմ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի անդամ է։ Այս դեպքում ստիպված կլինի ընտրություն կատարել ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև, ինչը կարող է զգալի վնաս հասցնել Հայաստանի տնտեսությանը», – նշել է Չեմերիսը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նրա խոսքով՝ պետությունը չի կարող միաժամանակ լինել այնպիսի միջազգային կառույցների անդամ, որոնց շահերը հակասում են միմյանց։ Ավելին, ըստ ռուսաստանցի պատգամավորի, ԵՄ անդամակցությունը Հայաստանին չի տրամադրի այն անվտանգության երաշխիքները, որոնց վրա նա հույս է դնում։
«Այդ դեպքում Հայաստանը որպես անվտանգության երաշխավոր է ստանում ոչ թե Եվրոպական միությանը, այլ անսպասելիորեն, սակայն շատ հավանական՝ Թուրքիային։ Եվ ինչով դա կարող է ավարտվել, բացի խոշորագույն աշխարհաքաղաքական աղետից, դժվար է անգամ պատկերացնել», – հավելել է Չեմերիսը։
Հունվարի 9-ին ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը Հայաստանի կողմից այս օրինագծի քննարկումը դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու գործընթացի սկիզբ և կկառուցի իր տնտեսական քաղաքականությունը Երևանի նկատմամբ՝ հաշվի առնելով այս հանգամանքը։
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացվել է քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով։ Օրինագծին կողմ է արտահայտվել 63 պատգամավոր, դեմ՝ 7։
Հունվարի 9-ին այս օրինագիծը քննարկվել և հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության նիստում, ինչից հետո այն ուղարկվել է խորհրդարանի քննարկմանը։

Процесс интеграции Армении в Евросоюз не имеет реальных перспектив, но может представлять серьезную опасность для страны, заявила РИА Новости Роза Чемерис, член комитета Госдумы по международным делам.
В среду армянский парламент одобрил законопроект, который объявляет о начале процесса вступления республики в ЕС. При этом само объединение не предлагало Армении членство.
«Процесс вступления Армении в Евросоюз не имеет перспектив развития, но при этом несет серьезные угрозы для страны. Как известно, сейчас Армения является членом ЕАЭС и членом ОДКБ. И в этом случае придется выбирать между членством в ЕАЭС и ЕС, от чего экономика Армении может понести значительные потери», — отметила Чемерис, сообщает РИА Новости.
Она подчеркнула, что страна не может одновременно участвовать в международных организациях, чьи интересы противоречат друг другу. Более того, по мнению депутата, членство в ЕС не обеспечит Армении тех гарантий безопасности, на которые она рассчитывает.
«В таком случае Армения получает в качестве гаранта безопасности совсем не Евросоюз, а неожиданно, но более чем вероятно, — Турцию. И чем это может закончиться, кроме как крупнейшей геополитической катастрофой, трудно даже предположить», — добавила парламентарий.
Ранее представитель инициативной группы Артак Зейналян пояснил, что законопроект не предусматривает проведение референдума по вопросу вступления Армении в ЕС, а лишь объявляет о начале процесса. Он также отметил, что ни одна страна-кандидат в ЕС не принимала аналогичных законодательных актов.
Оппозиционная парламентская фракция «Честь имею» раскритиковала инициативу, назвав ее юридически абсурдной, декларативной и угрожающей свободной торговле на рынке ЕАЭС, которая имеет решающее значение для экономики Армении.
9 января вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Россия рассматривает обсуждение данного законопроекта в Армении как шаг к выходу страны из ЕАЭС и намерена корректировать свою экономическую политику в отношении Еревана с учетом этого развития событий.
Кроме того, представители оппозиции указали на противоречие законопроекта с конституцией Армении. В частности, формулировка «Республика Армения, выражая волю народа» вызывает вопросы, поскольку, по их мнению, народное волеизъявление возможно только через референдум.