Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ հանդիպումը համարում է «շատ կարևոր և արդյունավետ»։
«Ուզում եմ նշել, որ Սպիտակ տանն ի սկզբանե հանդիպումներ նախատեսված չէին։ Սակայն, այո, ես հանդիպել եմ ԱՄՆ փոխնախագահի հետ։ Դա եղել է իմ այցի վերջին օրվա վերջին իրադարձությունը»,- նշել է նա։
Նա ընդգծել է, որ քննարկումը եղել է «երկարատև, հանգամանալից և արդյունավետ»։
Վարչապետին հարցրել են նաև, թե ինչպես է վերաբերվում այն գնահատականներին, որ նոր վարչակարգը կարող է չիրագործել ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության մասին կանոնադրությունը։
Նա նշել է, որ նման հարցերին պետք է մոտենալ գործնական սկզբունքով՝ խուսափելով թե ավելորդ ոգևորությունից, թե անհարկի մտահոգություններից։
«Փաստաթուղթը ստորագրվել է անցման շրջանում, երբ ձևավորվում են անցումային թիմեր։ Նրբությունն այն է, որ որքան մասնակցել է նախորդ վարչակազմը, նույնքան էլ՝ նոր վարչակազմը։ Եթե նոր վարչակազմը չցանկանար, դա չէր տեղի ունենա»,- նշել է Փաշինյանը։
Փետրվարի 7-ին Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը, կայացել է Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը ԱՄՆ փոխնախագահի հետ։ Փաշինյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Միջազգային կրոնական ազատության 5-րդ գագաթնաժողովին, որի ընթացքում հանդես էր եկել ելույթով»։

Премьер-министр Никол Пашинян во время сессии вопросов и ответов в Национальном собрании заявил, что его встреча с вице-президентом США Джеймсом Дэвидом Венсом была «очень важной и продуктивной».
«Хочу отметить, что изначально встречи в Белом доме не планировались. Однако да, я встретился с вице-президентом США. Это было последним событием в рамках моего визита в его последний день», — сказал он.
Он подчеркнул, что обсуждение было «продолжительным, детальным и продуктивным».
Пашиняну также задали вопрос о том, разделяет ли он опасения, что новая администрация США может не реализовать устав о стратегическом сотрудничестве между Арменией и Соединенными Штатами.
Он ответил, что к таким вопросам следует подходить с практической точки зрения, избегая как излишнего энтузиазма, так и необоснованных опасений.
«Документ был подписан в переходный период, когда формировались переходные команды. Важный момент заключается в том, что предыдущая администрация участвовала в этом процессе так же, как и новая. Если бы новая администрация не была заинтересована, этого бы не произошло», — отметил Пашинян.
7 февраля в Вашингтоне, в Белом доме, состоялась встреча премьер-министра Армении с вице-президентом США. В рамках визита Пашинян принял участие в 5-м саммите по международной религиозной свободе, где выступил с речью.