Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ հանդիպումը համարում է «շատ կարևոր և արդյունավետ»։
«Ուզում եմ նշել, որ Սպիտակ տանն ի սկզբանե հանդիպումներ նախատեսված չէին։ Սակայն, այո, ես հանդիպել եմ ԱՄՆ փոխնախագահի հետ։ Դա եղել է իմ այցի վերջին օրվա վերջին իրադարձությունը»,- նշել է նա։
Նա ընդգծել է, որ քննարկումը եղել է «երկարատև, հանգամանալից և արդյունավետ»։
Վարչապետին հարցրել են նաև, թե ինչպես է վերաբերվում այն գնահատականներին, որ նոր վարչակարգը կարող է չիրագործել ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական համագործակցության մասին կանոնադրությունը։
Նա նշել է, որ նման հարցերին պետք է մոտենալ գործնական սկզբունքով՝ խուսափելով թե ավելորդ ոգևորությունից, թե անհարկի մտահոգություններից։
«Փաստաթուղթը ստորագրվել է անցման շրջանում, երբ ձևավորվում են անցումային թիմեր։ Նրբությունն այն է, որ որքան մասնակցել է նախորդ վարչակազմը, նույնքան էլ՝ նոր վարչակազմը։ Եթե նոր վարչակազմը չցանկանար, դա չէր տեղի ունենա»,- նշել է Փաշինյանը։
Փետրվարի 7-ին Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը, կայացել է Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը ԱՄՆ փոխնախագահի հետ։ Փաշինյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Միջազգային կրոնական ազատության 5-րդ գագաթնաժողովին, որի ընթացքում հանդես էր եկել ելույթով»։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a Q&A session in the National Assembly that his meeting with U.S. Vice President James David Vance was “very important and productive.”
“I want to note that no meetings were originally planned at the White House. However, I did meet with the U.S. Vice President. This was the final event of my visit on its last day,” Pashinyan said.
He emphasized that the discussion was "lengthy, detailed, and productive."
Pashinyan was also asked about concerns that the new U.S. administration might not implement the strategic cooperation charter between Armenia and the United States.
He responded that such issues should be approached pragmatically, avoiding both excessive enthusiasm and unwarranted concerns.
“The document was signed during a transitional period when transition teams were being formed. The key point is that the previous administration was as involved as the new one. If the new administration had not been interested, this would not have happened,” Pashinyan noted.
On February 7, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with the U.S. Vice President at the White House in Washington. During his visit, he attended the 5th International Religious Freedom Summit and delivered a speech.