ՀՀ-ն պատրաստ է պաշտպանել իր տարածքային ամբողջականությունը բոլոր հնարավոր գործիքակազմերով՝ ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ այլ միջոցներով։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչ քայլեր կձեռնարկվեն, եթե Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքները իրականանան։
Անդրադառնալով Բաքվի մեղադրանքներին, թե խաղաղության օրակարգն առաջ մղող Հայաստանը ինչու է շարունակում զինվել, Կոստանյանը նշել է, որ դա Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«ՀՀ-ն իրացնում է իր սուվերեն իրավունքը և զարգացնում է պաշտպանական կարողությունները։ Մենք մեր հարևաններից որևէ մեկի նկատմամբ հարձակողական գործողություններ իրականացնելու որևէ մտադրություն չունենք։ Ինչ վերաբերում է զինատեսակների մրցավազքին, որին, ըստ էության, ականատես ենք լինում տարածաշրջանում, այս խնդրի հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ-ն Ադրբեջանին առաջարկել է ստեղծել փոխադարձ սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմ, և այս առաջարկն ուժի մեջ է մնում»,- ասել է Կոստանյանը։
Նա նաև նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայկական կողմը դեռևս սպասում է Ադրբեջանի արձագանքին իր առաջարկների վերաբերյալ։
«Հույս ունենք, որ դա կարճ ժամանակում կստանանք, որ գործընթացը հնարավոր լինի շարունակել։ Հայաստանը շարունակում է կառուցողականորեն տրամադրված և ներգրավված լինել բանակցություններին»,- նշել է Կոստանյանը։
2024թ. դեկտեմբերի 4-ին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագծի կետերի 90%-ը համաձայնեցված են։ Նա նաև ընդգծել էր, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին։ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ դեկտեմբերի 5-ին Մալթայում հայտարարել էր, որ կողմերը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ։

Armenia is prepared to defend its territorial integrity using all available means, both diplomatic and otherwise. Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan made this statement during a press briefing following a government meeting, in response to a journalist’s question about potential actions if the threats from Azerbaijan’s president materialize.
Addressing Baku’s claims that Armenia continues to arm itself despite promoting a peace agenda, Kostanyan stated that this is Armenia’s sovereign right, as reported by Sputnik Armenia.
"Armenia exercises its sovereign right and develops its defense capabilities. We have no intention of launching offensive actions against any of our neighbors. Regarding the ongoing arms race in the region, Armenia has proposed to Azerbaijan the establishment of a mutual arms control mechanism, and this proposal remains valid," Kostanyan stated.
He also noted that Armenia is still awaiting Azerbaijan’s response to its proposals regarding the peace treaty.
"We hope to receive a reply soon to allow the process to continue. Armenia remains committed to constructive engagement in the negotiations," Kostanyan added.
On December 4, 2024, during a parliamentary Q&A session, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that 90% of the provisions of the draft peace treaty with Azerbaijan had been agreed upon. On December 5, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated in Malta that the parties had reached an agreement on the preamble and 15 out of 17 articles of the treaty.