ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին՝ կապված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընդդիմությանը վերագրված մեղադրանքների հետ։ Այս մասին նա հայտնել է ԱԺ խմբակցությունների ճեպազրույցների ընթացքում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտ մեղադրել էր ընդդիմությանը՝ պնդելով, որ նրանք են կազմակերպել Երևանի Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն «Ղարաբաղ» երգելու տեսանյութի բեմականացումը։ Վարչապետը նշել էր, որ չի զարմանա, եթե պարզվի, որ հենց ընդդիմության շրջանակներում է որոշում կայացվել վճարել Իրանի քաղաքացիներին, բերել նրանց հրապարակ, երգել տալ, նկարահանել ու տարածել համացանցում՝ նպատակ ունենալով վնասել հայ-իրանական հարաբերություններին։
Փաշինյանն իր ելույթում նաև մեղադրել էր ընդդիմությանը՝ հայտարարելով, որ նրանք «մայակներ»-ներ են պահում Հայաստանի տարածքում՝ հարվածների համար թիրախներ ցույց տալու նպատակով, և իրենց գործունեությամբ ՀՀ-ն խոցելու լեգիտիմություն են ստեղծում։
Այս մեղադրանքներին արձագանքելով՝ Գեղամ Մանուկյանը հայտարարել է, որ ԱԱԾ-ն պետք է ուսումնասիրի վարչապետի խոսքերը, քանի որ նման հայտարարություններն անպատասխան չպետք է մնան։
«Տեսնենք՝ ով է ՀՀ-ի դեմ հիբրիդային պատերազմ արել և անում, ով է օտար երկրների բառապաշարը Հայաստանում օգտագործում և ով է աշխատում հայ ժողովրդի դեմ»,- նշել է Մանուկյանը։
Հունվարի 30-ին համացանցում տարածվել էր մի տեսանյութ, որտեղ երևում էր, թե ինչպես են մի խումբ մարդիկ Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն երգում Ղարաբաղի մասին։ Տեսանյութն առաջացրել էր լայն արձագանք։ Հաջորդ օրը ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ երգողները Իրանի քաղաքացիներ են։ Տեսանյութը տարածած Ղարիբ Բաբայանը փետրվարի 1-ին ձերբակալվել էր, սակայն դատարանը մերժել էր նրա կալանավորման միջնորդությունը։

Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян представил заявление о преступлении директору Службы национальной безопасности (СНБ) Армену Абазяну в связи с недавними обвинениями премьер-министра Никола Пашиняна в адрес оппозиции. Об этом Манукян сообщил во время брифинга парламентских фракций, передает Sputnik Армения.
Во время правительственного часа в парламенте Пашинян открыто обвинил оппозицию в инсценировке видеоролика, где люди поют азербайджанскую песню о Карабахе на площади Республики в Ереване. Он заявил, что не удивится, если выяснится, что именно представители оппозиции приняли решение заплатить гражданам Ирана, привезти их на площадь, заставить петь, снять это на видео и распространить в интернете с целью нанести ущерб армяно-иранским отношениям.
Пашинян также обвинил оппозицию в том, что она «держит маяки» на территории Армении, указывая цели для ударов, и своей деятельностью создает легитимность для атак против страны.
Отвечая на эти заявления, Манукян заявил, что СНБ обязана изучить слова премьер-министра, так как подобные заявления не могут оставаться без ответа.
«Посмотрим, кто ведет гибридную войну против Армении, кто использует в стране чужую риторику и кто работает против армянского народа», — отметил Манукян.
30 января в интернете появился видеоролик, где группа людей исполняет песню на азербайджанском языке о Карабахе на площади Республики. Видео вызвало широкий общественный резонанс. На следующий день СНБ сообщила, что исполнителями были граждане Ирана. 1 февраля был арестован распространивший видео Гариб Бабаян, однако суд отклонил ходатайство о его заключении под стражу.