Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել 136 հայցադիմում, որոնցով պահանջվում է բռնագանձել 1381 անշարժ գույք, 270 շարժական գույք, 359 իրավաբանական անձանցում ունեցած մասնակցություն, 527 մլրդ դրամ։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր հայցագինը կազմում է մոտ 600 մլրդ դրամ, և այդ թիվը դեռ աճում է, քանի որ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքները դեռևս հաշվարկված չեն, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Կառավարության 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ի 1922-Ն որոշմամբ ստեղծվել է Վերականգնված միջոցների միասնական հաշիվ: Գործարկման օրվանից մինչ օրս Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին մուտքագրվել է շուրջ 10 միլիարդ 283 միլիոն դրամ»,– ասել է նա։
Վարդապետյանը նշել է, որ Կառավարության որոշման համաձայն՝ նախաքննական մարմինները մինչև յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 10-ը պետք է փոխանցեն տեղեկատվություն դատախազությանը՝ քրեական վարույթներով որպես գույք արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ։ Այս տվյալների ամփոփումը ընթացքի մեջ է, և 2025 թվականի հուլիսի 30-ին գլխավոր դատախազությունը կհրապարակի նաև տեղեկատվություն քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ։
Խոսելով համայնքներին վերադարձված գույքի և գումարների մասին՝ նա նշել է, որ միայն Արարատի մարզում 2024 թվականին դատախազական միջամտության արդյունքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 900 հազար ԱՄՆ դոլարի վնաս։

The Anti-Corruption Court has received 136 lawsuits regarding the confiscation of illegally acquired property, seeking to seize 1381 real estate properties, 270 movable assets, stakes in 359 legal entities, and 527 billion AMD in assets, Armenia’s Prosecutor General Anna Vardapetyan stated during a government session.
She noted that the total claim amount is approximately 600 billion AMD, and this number is expected to rise as market valuations of all properties are still being calculated, Armenpress reports.
According to her, the Unified Account for Recovered Funds was created by a December 5, 2024, government decision. Since its launch, around 10.283 billion AMD has been deposited into the account.
Vardapetyan added that under a government decision, investigative bodies must provide the Prosecutor’s Office with data on seized assets from criminal cases by the 10th of the month following each half-year period. These summaries are ongoing, and by July 30, 2025, the Prosecutor’s Office will publish updated information on the assets frozen within criminal proceedings.
Discussing assets returned to local communities, she noted that in Ararat Province alone, prosecutorial interventions in 2024 led to the recovery of $900,000 in damages to the state and communities.