ՔՊ-ական պատգամավոր Արման Եղոյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է 2019թ․ ԵԱՀԿ ՄԽ ներկայացրած առաջարկին՝ նշելով, որ ծրագրի բովանդակությունը նույն «Լավրովի պլանն» էր՝ դետալային որոշ փոփոխությամբ։
«Բովանդակության առումով դա նույն մեզ հայտնի «Լավրովի պլանն» է։ «Լավրովի պլանի» մեջ, այո, կարող էր մի դետալ ավելանալ, մի դետալ դուրս գալ, բայց Լավրովի պլանը հետևյալն է․ հարցը ունենում է փուլային լուծում, որից առաջին փուլում զիջվում են 5 շրջանները, մյուս հարցերի վերաբերյալ կարգավորումները՝ ներառյալ ԼՂ-ի կարգավիճակի հարցը, թողնվում են անորոշ ապագային։ Մնացածն արդեն դետալներ են»,- ասել է Արման Եղոյանը, հայտնում է «Հայկական ժամանակը»։
Նա նշել է, որ այն իրականում կազմվել է ավելի վաղ և հասցեագրված է եղել նախագահներին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Լրագրողներից մեկը հիշեցրել է ԱԺ-ում նախորդ օրվա հարցուպատասխանը, որի ժամանակ Ագնեսա Խամոյանը պահանջել էր հրապարակել 2019թ․ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից մշակված բանակցային փաստաթուղթը, որը, ըստ նրա, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թաքցրել է։ Վարչապետը պատասխանել էր՝ հաստատելով փաստաթղթի գոյությունը, սակայն ընդգծելով, որ դրա վրա նշված է եղել՝ այն ուղղված է նախագահին, ոչ թե վարչապետին։
Երբ լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք նշանակություն ունի, թե փաստաթղթի վրա ինչ է գրված, քանի որ խոսքը վերաբերում է բանակցություններին և պետության շահերին, Եղոյանը պատասխանել է․
«Նախագահ և վարչապետ բառերի միջև տարբերությունն այն է, թե երբ է այն կազմվել, թե չէ պետության համար տարբերությունը մեծ չէ, բայց ժամանագրության առումով՝ տարբերությունը մեծ է։ Եթե վերնագրում գրված է նախագահներ, ապա փաստաթուղթը կազմվել է նախագահների ստորագրման համար, հետևաբար՝ նախագահների իշխանության օրոք»,-ասել է պատգամավորը։
Հարցին, թե արդյոք բանակցությունների շարունակականության համատեքստում պատասխանատվություն չպետք է կրեին, և արդյոք Փաշինյանը պետք է ստանձներ այդ պատասխանատվությունը, Եղոյանը հստակ պատասխան չի տվել՝ կրկնելով, որ տարբերությունը ժամանակագրական է։
Երբ լրագրողը նշել է, որ գիտակցում են՝ կառավարման մոդելն արդեն փոխվել էր, պատգամավորը պատասխանել է․ «Հասկանու՞մ եք, չէ՞, որ այդ փաստաթուղթը կազմվել է այն ժամանակ, երբ Հայաստանում արտաքին քաղաքականությունը որոշել են նախագահները, այսինքն՝ 2018թ․ մայիսից առաջ»։

During a parliamentary briefing, Civil Contract MP Arman Yeghoyan addressed the 2019 OSCE Minsk Group proposal, stating that its content was effectively the Lavrov Plan with some some modifications.
"In terms of content, it was the same "Lavrov Plan". Yes, a detail could have been added or removed, but the essence remained: a phased settlement where, in the first stage, five regions were to be ceded, while other issues, including Nagorno-Karabakh’s status, were postponed indefinitely. The rest were just details," Yeghoyan said, as reported by Haykakan Zhamanak.
He further noted that the plan was actually developed earlier and addressed to presidents.
A journalist recalled a recent parliamentary Q&A session where MP Agnesa Khamoyan demanded the publication of the OSCE Minsk Group’s 2019 negotiation document, which, according to her, Prime Minister Nikol Pashinyan had concealed. The prime minister confirmed the document’s existence but emphasized that it was labeled as addressed to the president, not the prime minister.
When asked whether the wording mattered given that the document concerned negotiations and state interests, Yeghoyan responded:
"The difference between 'president' and 'prime minister' is about timing. For the state, it may not be significant, but chronologically, it is. If it was addressed to presidents, it means it was prepared for them to sign, meaning it was drafted under their authority," he stated.
Asked whether responsibility should be acknowledged in the context of negotiation continuity and whether Pashinyan should assume accountability, Yeghoyan avoided a direct answer, reiterating that the difference was purely chronological.
When a journalist pointed out that the governance system had already changed, Yeghoyan replied: "You do understand, don’t you, that this document was drafted when Armenia’s foreign policy was still determined by presidents—meaning before May 2018?"