Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) շնորհավորել է ԱՄՆ նախկին կոնգրեսական Թուլսի Գաբարդին՝ ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնում հաստատման առիթով, և կոչ արել համապարփակ հետաքննություն սկսել ԱՄՆ հետախուզության, քաղաքականության և արտաքին օգնության ձախողումների վերաբերյալ, որոնք նպաստել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնիկ հայ բնակչության ցեղասպանական էթնիկ զտմանը։
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունում է Գաբարդի այսօրվա հաստատումը և կոչ է անում ապահովել, որ Միացյալ Նահանգները լիովին գնահատի իր դերը Արցախի հայ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ցեղասպան արշավում, լինի դա բացթողումների կամ հանձնարարականների միջոցով, որոնք օգնել, խթանել կամ քաջալերել են Ադրբեջանին»․ – նշել է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Գաբարդին ուղղված իր շնորհավորական նամակում հանձնախումբը նաև ընդգծել է հետախուզության քաղաքականության պաշտոնական վերագնահատման կարևորությունը, հասկանալու համար թե ինչպես է ԱՄՆ քաղաքականությունը, օրինակ՝ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, նպաստում նրա ռազմական հանցագործություններին:
«Ինչպես գիտեք, Հավայան կղզիներում և ամբողջ Միացյալ Նահանգներում հայկական ծագում ունեցող ամերիկացիները երկար ժամանակ աջակցել են ձեր ջանքերին՝ ուղղված վայրագությունների կանխարգելմանը, մարդու իրավունքների և մեր համայնքի ու կոալիցիոն գործընկերների համար հատուկ մտահոգություն ներկայացնող այլ հարցերի վերաբերյալ: Մենք խորապես երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման և, իհարկե, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) բնիկ հայ քրիստոնյաների ժողովրդավարական ձգտումներին ձեր աջակցության համար․․․
Մենք պատրաստ ենք աջակցելու ԱՄՆ-ի բացթողումների և հանձնաժողովի անհաջողությունների հետաքննությանը, որն օգնեց, աջակցեց կամ քաջալերեց Ադրբեջանին հետապնդելու իր ցեղասպան ծրագրերը Արցախի խաղաղ հայ խաղաղ բնակչության դեմ»․- մասնավորապես նշված է Հայ դատի հանձնախմբի նամակում։
Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է կոչ անել Թրամփի վարչակազմին՝ կիրառել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածը, որն արգելում է ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, ինչպես նաև կիրառել Մագնիցկու պատժամիջոցներ՝ ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ: Բացի այդ, հանձնախումբն ԱՄՆ կառավարությանը կոչ է անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի անհապաղ ազատ արձակվեն հայ ռազմագերիները և բացառություն սահմանվի օտարերկրյա օգնության ֆինանսավորման ներկայիս սառեցման հարցում՝ որպեսզի Արցախի ցեղասպանությունը վերապրածները կարողանան համապատասխան օգնություն ստանալ:
Գաբարդը որպես ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ նա հովանավորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը և 2017 թ․ մեկնել է Արցախ, որտեղ անձամբ ականատես է եղել ադրբեջանական ագրեսիային դեմ հանդիման՝ տեղի ժողովրդի տոկունությանը։ 2020 թ․ նա դատապարտել է Թուրքիայի դերը Արցախի դեմ պատերազմ հրահրելու գործում՝ հայտարարելով․ «Թուրքիան Ալ-Քաիդայի հետ կապված անձանց է ուղարկում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը ոչնչացնելու համար»։

The Armenian National Committee of America (ANCA) has congratulated former U.S. Congresswoman Tulsi Gabbard on her confirmation as Director of National Intelligence and called for a comprehensive investigation into U.S. intelligence, policy, and foreign aid failures that contributed to Azerbaijan’s genocidal ethnic cleansing of Artsakh’s indigenous Armenian population.
"The Armenian National Committee of America welcomes Gabbard’s confirmation today and urges a full assessment of the United States' role in Azerbaijan’s genocidal campaign against Artsakh’s Armenian population—whether through oversights or directives that aided, encouraged, or emboldened Azerbaijan," stated ANCA Executive Director Aram Hamparian.
In its congratulatory letter to Gabbard, ANCA also emphasized the importance of officially reassessing intelligence policies to understand how U.S. actions—such as military aid to Azerbaijan—have facilitated its war crimes.
"As you know, Armenian Americans in Hawaii and across the United States have long supported your efforts to prevent atrocities and advocate for human rights, particularly in issues of deep concern to our community and coalition partners. We are profoundly grateful for your recognition of the Armenian Genocide and, of course, your support for the democratic aspirations of Artsakh’s indigenous Armenian Christian population.
We stand ready to support an investigation into U.S. failures and commission shortcomings that aided, assisted, or encouraged Azerbaijan in its genocidal campaign against Artsakh’s peaceful Armenian population," ANCA’s letter stated.
ANCA continues to call on the Trump administration to enforce Section 907 of the Freedom Support Act, which prohibits U.S. military aid to Azerbaijan, and to impose Magnitsky sanctions on Azerbaijani officials responsible for war crimes. Additionally, the organization urges the U.S. government to pressure Azerbaijan to release Armenian prisoners of war and to make exceptions in foreign aid restrictions so that Artsakh genocide survivors can receive necessary assistance.
As a member of the U.S. House of Representatives, Gabbard co-sponsored the Armenian Genocide recognition resolution and visited Artsakh in 2017, witnessing firsthand the resilience of its people against Azerbaijani aggression. In 2020, she condemned Turkey’s role in fueling the war against Artsakh, stating, "Turkey is sending Al-Qaeda-linked militants to exterminate the Armenian population of Nagorno-Karabakh."