Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) շնորհավորել է ԱՄՆ նախկին կոնգրեսական Թուլսի Գաբարդին՝ ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնում հաստատման առիթով, և կոչ արել համապարփակ հետաքննություն սկսել ԱՄՆ հետախուզության, քաղաքականության և արտաքին օգնության ձախողումների վերաբերյալ, որոնք նպաստել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնիկ հայ բնակչության ցեղասպանական էթնիկ զտմանը։
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունում է Գաբարդի այսօրվա հաստատումը և կոչ է անում ապահովել, որ Միացյալ Նահանգները լիովին գնահատի իր դերը Արցախի հայ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ցեղասպան արշավում, լինի դա բացթողումների կամ հանձնարարականների միջոցով, որոնք օգնել, խթանել կամ քաջալերել են Ադրբեջանին»․ – նշել է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Գաբարդին ուղղված իր շնորհավորական նամակում հանձնախումբը նաև ընդգծել է հետախուզության քաղաքականության պաշտոնական վերագնահատման կարևորությունը, հասկանալու համար թե ինչպես է ԱՄՆ քաղաքականությունը, օրինակ՝ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, նպաստում նրա ռազմական հանցագործություններին:
«Ինչպես գիտեք, Հավայան կղզիներում և ամբողջ Միացյալ Նահանգներում հայկական ծագում ունեցող ամերիկացիները երկար ժամանակ աջակցել են ձեր ջանքերին՝ ուղղված վայրագությունների կանխարգելմանը, մարդու իրավունքների և մեր համայնքի ու կոալիցիոն գործընկերների համար հատուկ մտահոգություն ներկայացնող այլ հարցերի վերաբերյալ: Մենք խորապես երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման և, իհարկե, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) բնիկ հայ քրիստոնյաների ժողովրդավարական ձգտումներին ձեր աջակցության համար․․․
Մենք պատրաստ ենք աջակցելու ԱՄՆ-ի բացթողումների և հանձնաժողովի անհաջողությունների հետաքննությանը, որն օգնեց, աջակցեց կամ քաջալերեց Ադրբեջանին հետապնդելու իր ցեղասպան ծրագրերը Արցախի խաղաղ հայ խաղաղ բնակչության դեմ»․- մասնավորապես նշված է Հայ դատի հանձնախմբի նամակում։
Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է կոչ անել Թրամփի վարչակազմին՝ կիրառել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածը, որն արգելում է ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, ինչպես նաև կիրառել Մագնիցկու պատժամիջոցներ՝ ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ: Բացի այդ, հանձնախումբն ԱՄՆ կառավարությանը կոչ է անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի անհապաղ ազատ արձակվեն հայ ռազմագերիները և բացառություն սահմանվի օտարերկրյա օգնության ֆինանսավորման ներկայիս սառեցման հարցում՝ որպեսզի Արցախի ցեղասպանությունը վերապրածները կարողանան համապատասխան օգնություն ստանալ:
Գաբարդը որպես ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ նա հովանավորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը և 2017 թ․ մեկնել է Արցախ, որտեղ անձամբ ականատես է եղել ադրբեջանական ագրեսիային դեմ հանդիման՝ տեղի ժողովրդի տոկունությանը։ 2020 թ․ նա դատապարտել է Թուրքիայի դերը Արցախի դեմ պատերազմ հրահրելու գործում՝ հայտարարելով․ «Թուրքիան Ալ-Քաիդայի հետ կապված անձանց է ուղարկում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը ոչնչացնելու համար»։

Американский комитет «Ай Дат» (ANCA) поздравил Тулси Габбард с утверждением на пост директора национальной разведки и призвал к всестороннему расследованию провалов американской разведки, внешней политики и иностранной помощи, которые способствовали геноцидальной этнической чистке коренного армянского населения Арцаха со стороны Азербайджана.
«Американский комитет "Ай Дат" приветствует сегодняшнее утверждение Габбард и призывает обеспечить полную оценку роли Соединенных Штатов в геноцидальной кампании Азербайджана против армянского населения Арцаха — будь то в результате упущений или прямых директив, которые помогли, поощрили или вдохновили Азербайджан», — заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
В своем поздравительном письме Габбард комитет также подчеркнул необходимость официального пересмотра разведывательной политики, чтобы понять, как действия США, в частности военная помощь Азербайджану, способствовали его военным преступлениям.
«Как вам известно, армяне, проживающие на Гавайях и по всей Америке, давно поддерживают ваши усилия по предотвращению зверств и защите прав человека, особенно в вопросах, представляющих особую важность для нашей общины и союзников. Мы глубоко благодарны вам за признание Геноцида армян и, конечно, за поддержку демократических устремлений коренного армянского христианского населения Арцаха.
Мы готовы оказать поддержку расследованию провалов США и ошибок в работе комиссии, которые помогли, поддержали или поощрили Азербайджан в реализации его геноцидальной политики против мирного армянского населения Арцаха», — говорится в письме ANCA.
Комитет продолжает призывать администрацию Трампа к исполнению 907-й статьи «Акта в поддержку свободы», запрещающей военную помощь США Азербайджану, а также к введению санкций в рамках «закона Магнитского» против азербайджанских чиновников, ответственных за военные преступления. Кроме того, комитет требует от американских властей давления на Азербайджан с целью немедленного освобождения армянских военнопленных и ослабления ограничений на внешнее финансирование, чтобы выжившие после геноцида в Арцахе получили необходимую помощь.
Будучи членом Палаты представителей США, Габбард поддержала резолюцию о признании Геноцида армян и в 2017 году посетила Арцах, став свидетелем стойкости его народа перед лицом агрессии Азербайджана. В 2020 году она осудила роль Турции в разжигании войны против Арцаха, заявив: «Турция отправляет боевиков, связанных с "Аль-Каидой", для уничтожения армянского населения Нагорного Карабаха».