Արցախի Հերոս, Արցախի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արշավիր Ղարամյանը, արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանիn, մի խումբ «չկռվող» արցախցիների լուսանկար է հրապարակել` 2022–ի սեպտեմբերին «հայտնի առողջարանային քաղաքում», որոնց մի մասը հետո զոհվել է 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին անհավասար մարտում։
Ավելի վաղ Սիմոնյանը, պատասխանելով ացրախցի լրագրողի հարցին, թե ե՞րբ կարող է վերադառնալ իր հայրենիք, ասել է․ «Դուք դուրս եկաք Արցախից, որովհետև անվտանգ չէր, չնայած՝ կարելի էր մնալ և պայքարել, բայց դուք դուրս եկաք»։
«2022 թվականի սեպտեմբեր ամսվա երկրորդ տասնօրյակ, մի խումբ «չկռվող» արցախցիներ հայտնի առողջարանային քաղաքում…
Հ.Գ. Տղաների մի մասը հերոսաբար զոհվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին անհավասար մարտում՝ թշնամուն պատճառելով զինտեխնիկայի և մարդկային մեծաքանակ կորուստներ:
1000 փառք Ձեզ՝ մեր հերոս նահատակներ…
Հ.Գ.1. Ի դեպ այս «չկռվող» տղաներից՝ 2015 թվականի սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում 150-ից ավելի , այլ «չկռվող» արցախցիների հետ սրտի ու հոգու կանչով մեկնել էին հյուսիս-արևելյան սահման մարտական առաջադրանքներ կատարելու, իսկ 2020 թվականի հուլիսյան դեպքերին հաջորդած ժամանակահատվածում կատարել են մարտական և ռազմական առաջադրանքներ ….»,–ասվում է գրառման մեջ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը պահանջել է Սիմոնյանից հրապարակային ներողություն խնդրել բռնի տեղահանված արցախցիներից և ձեռնպահ մնալ արցախահայության պայքարը և հայրենիքի պաշտպանությունը նսեմացնող որևէ գնահատականից:
Դատախազությունը վարույթ չի նախաձեռնել արցախցիների նկատմամբ «ատելություն, խտրականություն տարածելու ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի խոսքերի վերաբերյալ»:

14 Февраль 2025 - 08:47 AMT
Бывший директор Службы национальной безопасности Арцаха и экс-секретарь Совета безопасности Аршавир Карамян, реагируя на слова спикера парламента Армении Алена Симоняна, опубликовал фото группы «не воевавших» арцахцев, сделанное в «известном курортном городе» в сентябре 2022 года. Некоторые из них героически погибли 19 сентября 2023 года в неравном бою.
Ранее Симонян, отвечая на вопрос арцахского журналиста о том, когда он сможет вернуться на родину, заявил: «Вы покинули Арцах, потому что там было небезопасно, хотя могли остаться и бороться, но вы ушли».
«Вторая декада сентября 2022 года, группа «не воевавших» арцахцев в известном курортном городе…
P.S. Часть этих ребят героически пала 19 сентября 2023 года в неравном бою, нанеся врагу значительные потери в живой силе и технике.
Слава вам, наши героические мученики…
P.S.1. Кстати, среди этих «не воевавших» ребят более 150 арцахцев в начале сентября 2015 года по зову сердца добровольно отправились на северо-восточную границу для выполнения боевых задач. После событий июля 2020 года они продолжили выполнять боевые и военные задания.»
Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян потребовал от Симоняна публичных извинений перед насильственно перемещёнными арцахцами и призвал воздержаться от заявлений, умаляющих их борьбу и защиту Родины.
Прокуратура не инициировала разбирательство в отношении Симоняна по обвинению в разжигании ненависти и дискриминации в отношении арцахцев.