Երևանի Կենդանաբանական այգում առաջին անգամ զեբրի ձագ է ծնվել։ Այդ մասնին նշեց Երևանի կենդանաբանական այգու գիտության գծով փոխտնօրեն Աշոտ Ասլանյանը:
Այգում բարեկարգման և նոր ազատավանդակների տեղադրման աշխատանքները շարունակվում են, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փոխտնօրենը, խոսելով 2024 թվականի ծրագրերի մասին, նշել է, որ կենդանիների համար կառուցվել են երկու նոր ազատավանդակ, որտեղ առաջիկայում կտեղափոխվեն կենդանիներ, իսկ զեբրերն արդեն ունեն նոր ազատավանդակ։
«Արդեն պատրաստի նոր ճաղավանդակներ ենք տեղափոխել պսակակիր կռունկներին, որոնք Աֆրիկյան տեսակներ են՝ միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված: 2024 թվականի կարևոր ձեռքբերումներից է նաև Կարմիր գրքում ընդգրկված մի քանի կենդանիների բազմացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, օրինակ՝ մորուքավոր և սպիտակ անգղերի»,- նշել է Ասլանյանը։
Նրա խոսքով՝ այգու պաշտոնական բացմանը՝ մայիսի մեկին ընդառաջ, նոր ազատավանդակում կցուցադրվեն աֆրիկյան բորենիանման շները, որոնք թեև այգում են, սակայն դեռևս չեն ներկայացվել հանրությանը։ Այս պահին ընթանում է նաև սպիտակ վագրի համար նախատեսված ազատավանդակի կառուցումը, որը նախատեսվում է ավարտել մինչև հունիսի մեկը։
«2025 թվականի ընթացքում պլանավորում ենք մի շարք թռչունների համար նոր ազատավանդակներ կառուցել՝ դուրս բերելով դեռ խորհրդային տարիներից պահպանված հին և վթարային վանդակները: Նորերը կկառուցենք տարվա ընթացքում, որից հետո կենդանիները կտեղափոխվեն այնտեղ։ Այս պահին նոր կենդանիներ ձեռք բերելու ծրագիր չկա, սակայն շարունակելու ենք Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների բազմացման աշխատանքները»,- ասել է Ասլանյանը։
Նա հավելել է, որ ներկայումս նախագծման փուլում է Դիլիջանի ազնվացեղ եղջերուների կենտրոնից մի քանի առանձնյակի տեղափոխումը Երևանի կենդանաբանական այգի, ինչը թույլ կտա ոչ միայն ցուցադրել այդ կենդանիներին, այլև մասնակցել նրանց վերարտադրության ծրագրին։ Այս եղջերուները Հայաստանում բնօրինակ պոպուլյացիա չունեն, և այժմ նրանց բազմացման ու վերաբնակեցման միջազգային ծրագիր է իրականացվում։ Նրա խոսքով՝ ծրագրին միանալու և կենդանաբանական այգի մի քանի առանձնյակ տեղափոխելու թույլտվությունն արդեն ստացվել է։
Փոխտնօրենը նշել է, որ այգին ծրագրում է նաև հայկական մուֆլոնների վերարտադրության ծրագիր, քանի որ այս տեսակը ևս Հայաստանի տարածքում անհետացման վտանգի տակ է։
«Մենք այժմ այգում ունենք այս կենդանիների կայուն բազմացող խումբ, սակայն ցանկանում ենք ծրագիրը զարգացնել, որպեսզի հետագայում ստացված սերունդը կարողանանք վերաբնակեցնել վայրի միջավայրում»,- ասել է Ասլանյանը։
Խոսելով փղի նոր ազատավանդակի կառուցման մասին՝ նա ընդգծել է, որ ծրագիրը մեծածավալ ֆինանսավորում է պահանջում, ինչը կենդանաբանական այգին իր միջոցներով չի կարող իրականացնել։
«Դիմել ենք քաղաքապետարանին, որտեղից համապատասխան բաժինը հայտնել է, որ այս տարի նախատեսված է փղի ազատավանդակի կառուցման համար անհրաժեշտ գումար տրամադրել։ Այս նոր տարածքը հնարավորություն կտա մեր փղիկի համար նոր ընկերներ կամ զուգընկերուհի գտնել»,- նշել է Ասլանյանը։

14 Февраль 2025 - 10:23 AMT
В Ереванском зоопарке впервые родился жеребенок зебры, сообщил заместитель директора по научной работе Ашот Асланян.
Как передает Арменпресс, в зоопарке продолжаются работы по благоустройству и строительству новых вольеров.
Говоря о планах на 2024 год, Асланян отметил, что завершено строительство двух новых вольеров, куда в ближайшее время переселят животных. У зебр теперь есть новое просторное место.
"Мы уже установили новые вольеры для венценосных журавлей – африканского вида, занесенного в Международную Красную книгу. Важным достижением 2024 года также является работа по разведению нескольких редких животных, в том числе бородатых и белых грифов", – сказал Асланян.
По его словам, к официальному открытию зоопарка 1 мая посетителям представят африканских гиеновидных собак, которые уже находятся в зоопарке, но пока не были выставлены на обозрение. Также ведется строительство вольера для белого тигра, который планируется завершить к 1 июня.
"В 2025 году мы планируем построить новые вольеры для ряда видов птиц, заменив старые и аварийные клетки, оставшиеся с советских времен. Как только новые вольеры будут готовы, птицы переедут туда. Сейчас закупка новых животных не планируется, но мы продолжим работу по разведению редких видов", – отметил он.
Зоопарк также ведет работу по перевозке нескольких благородных оленей из Центра разведения в Дилижане в Ереванский зоопарк. Это позволит не только представить этих животных посетителям, но и участвовать в программе их размножения. В Армении больше нет естественной популяции благородных оленей, поэтому реализуется международная программа по их восстановлению. По словам Асланяна, зоопарк уже получил разрешение на участие в проекте.
Кроме того, в зоопарке планируется программа по разведению армянского муфлона, который находится под угрозой исчезновения в Армении.
"У нас уже есть стабильная размножающаяся группа этих животных, но мы хотим расширить программу, чтобы в дальнейшем выпускать потомство в дикую природу", – пояснил он.
Говоря о строительстве нового вольера для слона, он отметил, что проект требует значительного финансирования, которое зоопарк не может обеспечить самостоятельно.
"Мы обратились в мэрию, и профильный отдел подтвердил, что в этом году запланировано выделение средств на строительство нового вольера для слона. Это позволит нам подобрать нашему слону новых друзей или пару", – добавил Асланян.