Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանը Կիպրոսի համար ռազմավարական նշանակություն ունի։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Կիպրոսում Մկրտչյանի դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ, հայտնում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի խորհրդարանի խոսնակին՝ Հայաստանի և հայ ժողովրդի վերաբերյալ հարցերում որդեգրած սկզբունքային դիրքորոշման համար։ Նա ընդգծել է Կիպրոսի հետ հարաբերությունների ընդլայնման կարևորությունը՝ հատկապես խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում ակտիվությունը պահպանելու տեսանկյունից։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաջիկայում Հայաստան այցելության հնարավորությունները։
Դեսպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից «Եվրոպական միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ ընդունման մանրամասները։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին։
Դիմիտրիուն նշել է, որ ընդունել է Հայաստան այցելելու հրավերը։ Նա վերահաստատել է Կիպրոսի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը։
Կիպրոսի խորհրդարանի խոսնակը, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին՝ Կիպրոսի հարցերում ցուցաբերած մշտական զորակցության համար։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահդեսյանը։

Speaker of Cyprus’ House of Representatives, Anita Dimitriou, stated during a meeting with Armenian Ambassador Tigran Mkrtchyan that Armenia holds strategic importance for Cyprus.
The meeting took place in Cyprus in connection with the conclusion of Mkrtchyan’s diplomatic mission, according to Armenia’s Embassy in Greece.
Mkrtchyan expressed gratitude to the speaker of Cyprus’ parliament for maintaining a principled stance on issues concerning Armenia and the Armenian people. He underscored the importance of expanding relations with Cyprus, particularly in sustaining active parliamentary diplomacy. The discussion also covered potential visits to Armenia in the near future.
The ambassador provided details on the Armenian parliament’s initial approval of a bill to begin the process of Armenia’s accession to the European Union. The conversation also touched on Armenia’s efforts toward a peace treaty with Azerbaijan and the latest regional developments.
Dimitriou stated that she has accepted the invitation to visit Armenia and reaffirmed Cyprus’ continued support for Armenia’s territorial integrity and sovereignty.
In turn, the speaker of Cyprus’ parliament thanked Armenia for its consistent support on Cyprus-related issues.
The meeting was also attended by Vardges Mahdessian, a representative of the Armenian community in Cyprus’ House of Representatives.