Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանը Կիպրոսի համար ռազմավարական նշանակություն ունի։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Կիպրոսում Մկրտչյանի դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ, հայտնում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի խորհրդարանի խոսնակին՝ Հայաստանի և հայ ժողովրդի վերաբերյալ հարցերում որդեգրած սկզբունքային դիրքորոշման համար։ Նա ընդգծել է Կիպրոսի հետ հարաբերությունների ընդլայնման կարևորությունը՝ հատկապես խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում ակտիվությունը պահպանելու տեսանկյունից։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաջիկայում Հայաստան այցելության հնարավորությունները։
Դեսպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից «Եվրոպական միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ ընդունման մանրամասները։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին։
Դիմիտրիուն նշել է, որ ընդունել է Հայաստան այցելելու հրավերը։ Նա վերահաստատել է Կիպրոսի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը։
Կիպրոսի խորհրդարանի խոսնակը, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին՝ Կիպրոսի հարցերում ցուցաբերած մշտական զորակցության համար։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահդեսյանը։

Спикер Палаты представителей Кипра Анита Димитриу на встрече с послом Армении Тиграном Мкртчяном заявила, что Армения имеет стратегическое значение для Кипра.
Встреча состоялась на Кипре в связи с завершением дипломатической миссии Мкртчяна, сообщает посольство Армении в Греции.
Мкртчян выразил благодарность спикеру парламента Кипра за принципиальную позицию по вопросам, касающимся Армении и армянского народа. Он подчеркнул важность расширения отношений с Кипром, особенно с точки зрения активного сотрудничества в рамках парламентской дипломатии. В ходе беседы также обсуждалась возможность предстоящего визита в Армению.
Посол представил подробности первого чтения законопроекта, принятого парламентом Армении, о начале процесса вступления страны в Европейский союз. В разговоре также затрагивались шаги Армении по заключению мирного договора с Азербайджаном и последние региональные события.
Димитриу сообщила, что приняла приглашение посетить Армению, и подтвердила неизменную поддержку Кипром территориальной целостности и суверенитета Армении.
В свою очередь, спикер парламента Кипра поблагодарила Армению за постоянную поддержку по кипрским вопросам.
Во встрече также принял участие представитель армянской общины в Палате представителей Кипра Вардеж Махдесян.