Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած նախաճաշ-կլոր սեղանին, որը կազմակերպել են Հայաստանի կիրառական քաղաքականության հետազոտական ինստիտուտը` APRI Armenia-ն և Observer Research Foundation-ը։ Քննարկումը նվիրված էր «Մինիլատերալիզմը և անցումը գլոբալ դաշինքներից թիրախային գործընկերությունների» թեմային։
Նա ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ APRI Armenia-ի՝ Մյունխենում կազմակերպած քննարկումը եղել է կարևոր և հետաքրքիր։
Միջոցառման ընթացքում անդրադարձ է եղել ժամանակակից անվտանգային միջավայրի փոփոխություններին, ինչպես նաև մեծ դաշինքների արդյունավետությանն ու փոքր ձևաչափերով համագործակցության դերին։ Քննարկումը շարունակվել է փակ ձևաչափով։
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի վարած քաղաքականության սկզբունքները, որոնք ուղղված են արտաքին քաղաքականության բալանսավորմանն ու ամրապնդմանը։ Նա ընդգծել է, որ երկրի անվտանգության և կայուն զարգացման համար կարևոր է ճկուն, սակայն կանխատեսելի և վստահելի գործընկերությունների ձևավորումը։
Վարչապետն առանձնացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության նպատակները, որոնք միտված են երկրի անվտանգության ու տնտեսական զարգացման ամրապնդմանը՝ միջազգային գործընկերների հետ կառուցողական համագործակցության միջոցով։ Փաշինյանը նաև անդրադարձել է ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին՝ ներառյալ տարածաշրջանային խաղաղության հաստատմանն ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
Վարչապետը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը: Համաժողովի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ մի շարք հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:

Prime Minister Nikol Pashinyan attended a breakfast roundtable discussion held within the framework of the Munich Security Conference. The event was organized by the Armenian Institute of Applied Policy Research (APRI Armenia) and the Observer Research Foundation and focused on the topic: "Minilateralism and the transition from global alliances to targeted partnerships."
In a Facebook post, Pashinyan described the discussion hosted by APRI Armenia in Munich as important and engaging.
During the event, participants examined shifts in the modern security landscape, the effectiveness of large alliances, and the role of small-format cooperation. The discussion continued in a closed format.
In his remarks, Pashinyan outlined Armenia’s foreign policy principles aimed at balancing and strengthening its external relations. He stressed the need to establish flexible yet predictable and reliable partnerships to ensure the country’s security and sustainable development.
The Prime Minister also elaborated on Armenia’s foreign policy objectives, which focus on strengthening national security and economic growth through constructive international cooperation. Additionally, he addressed the Armenian government’s key priorities, including regional peacebuilding and the "Crossroads of Peace" initiative.