Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած նախաճաշ-կլոր սեղանին, որը կազմակերպել են Հայաստանի կիրառական քաղաքականության հետազոտական ինստիտուտը` APRI Armenia-ն և Observer Research Foundation-ը։ Քննարկումը նվիրված էր «Մինիլատերալիզմը և անցումը գլոբալ դաշինքներից թիրախային գործընկերությունների» թեմային։
Նա ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ APRI Armenia-ի՝ Մյունխենում կազմակերպած քննարկումը եղել է կարևոր և հետաքրքիր։
Միջոցառման ընթացքում անդրադարձ է եղել ժամանակակից անվտանգային միջավայրի փոփոխություններին, ինչպես նաև մեծ դաշինքների արդյունավետությանն ու փոքր ձևաչափերով համագործակցության դերին։ Քննարկումը շարունակվել է փակ ձևաչափով։
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի վարած քաղաքականության սկզբունքները, որոնք ուղղված են արտաքին քաղաքականության բալանսավորմանն ու ամրապնդմանը։ Նա ընդգծել է, որ երկրի անվտանգության և կայուն զարգացման համար կարևոր է ճկուն, սակայն կանխատեսելի և վստահելի գործընկերությունների ձևավորումը։
Վարչապետն առանձնացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության նպատակները, որոնք միտված են երկրի անվտանգության ու տնտեսական զարգացման ամրապնդմանը՝ միջազգային գործընկերների հետ կառուցողական համագործակցության միջոցով։ Փաշինյանը նաև անդրադարձել է ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին՝ ներառյալ տարածաշրջանային խաղաղության հաստատմանն ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
Վարչապետը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը: Համաժողովի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ մի շարք հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:

14 Февраль 2025 - 12:25 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в завтраке-круглом столе, организованном в рамках Мюнхенской конференции по безопасности. Мероприятие было организовано Институтом прикладных политических исследований Армении (APRI Armenia) и Observer Research Foundation и было посвящено теме «Минилатерализм и переход от глобальных альянсов к целевым партнерствам».
В своем посте в Facebook Пашинян отметил, что организованная APRI Armenia дискуссия в Мюнхене была важной и интересной.
В ходе мероприятия обсуждались изменения в современной системе безопасности, эффективность крупных альянсов и роль сотрудничества в небольших форматах. Дискуссия продолжилась в закрытом формате.
В своем выступлении Пашинян представил принципы внешней политики Армении, направленные на балансирование и укрепление международных отношений. Он подчеркнул важность формирования гибких, но предсказуемых и надежных партнерств для обеспечения безопасности страны и ее устойчивого развития.
Премьер-министр также выделил основные цели внешней политики Армении, ориентированные на укрепление национальной безопасности и экономического развития через конструктивное международное сотрудничество. Помимо этого, он затронул ключевые приоритеты армянского правительства, включая установление регионального мира и инициативу «Перекресток мира».