Հայաստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ Մոսկվայում տեղի է ունեցել պաշտոնական ընդունելություն՝ նվիրված ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձին։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչներ, ՌԴ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դեսպաններ, ռազմական կցորդներ, ինչպես նաև ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, Ռուսաստանի Հայ կաթողիկե եկեղեցու փոխանորդ, արքեպիսկոպոս Պետրոս Եսայանը և այլ հյուրեր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այսօր մեր երկիրը կանգնած է բարդ մարտահրավերների առջև։ Այնուամենայնիվ, մենք հանձնառու ենք հետևողական քայլեր ձեռնարկել՝ մեր հարևանների հետ կայուն խաղաղությունը վերականգնելու համար: Եվ այս գործողություններում մենք առաջնորդվում ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության և բարիդրացիության հաստատման վերաբերյալ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի ընդունած որոշումներով»,- իր ելույթում նշել է ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանը։
Դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Գարեգին Մելիքսեթյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության համակարգի ներկայիս իրավիճակին՝ շեշտելով պետական անվտանգության արդյունավետ համակարգի ձևավորման հրատապությունը։
Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել նաև ՌԴ ՊՆ միջազգային ռազմական համագործակցության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վիկտոր Շևցովը։

14 Февраль 2025 - 12:33 AMT
По инициативе Посольства Армении в Москве состоялся официальный прием, посвященный 33-й годовщине создания Вооруженных сил Республики Армения.
На мероприятии присутствовали представители МИД и Минобороны России, послы зарубежных стран, аккредитованных в РФ, военные атташе, а также архиепископ Езрас Нерсисян, глава Армянской апостольской церкви в России и Новом Нахичеване, и архиепископ Петрос Есаян, викарий Армянской католической церкви в России, а также другие гости, сообщает Арменпресс.
«Сегодня наша страна сталкивается со сложными вызовами. Тем не менее, мы привержены последовательным шагам для восстановления стабильного мира с нашими соседями. В этих действиях мы руководствуемся решениями Совета безопасности Армении о становлении мира и добрососедства на Южном Кавказе»,—заявил посол Армении в России Гурген Арсенян в своей речи.
Военный атташе посольства, полковник Гарегин Меликсетян, затронул вопросы региональной и глобальной безопасности, подчеркнув необходимость формирования эффективной системы государственной безопасности.
С речью на мероприятии также выступил генерал-майор Виктор Шевцов, заместитель начальника Главного управления международного военного сотрудничества Минобороны России.