Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների հետևողական առաջմղման ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ բարեփոխումների օրակարգի լիարժեք իրականացումը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ-ի հետ բազմակողմ կապերի ընդլայնումն ու զարգացումը` տարբեր ոլորտներում կարողությունները զարգացնելու նպատակով:
Անտոնիու Կոշտան ողջունել է ՀՀ Կառավարության քայլերը` միտված ժողովրդավարության ամրապնդման և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների կյանքի կոչման ուղղությամբ: Միաժամանակ, Եվրոպական խորհրդի նախագահը հայտնել է ԵՄ հանձնառությունը՝ ամրապնդելու ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված գործընկերությունը և խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին, ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին վերաբերող հարցեր:
Միաժամանակ, Անտոնիու Կոշտան կարևորել և ողջունել է ՀՀ Կառավարության` խաղաղությանը միտված քայլերն ու նախաձեռնությունները:
Վարչապետը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը: Համաժողովի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ մի շարք հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:

В рамках Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Никол Пашинян встретился с председателем Европейского совета Антониу Коштой, чтобы обсудить ключевые вопросы повестки сотрудничества Армения-ЕС.
Пашинян подчеркнул важность непрерывной поддержки ЕС в продвижении демократических реформ в Армении, отметив, что полная реализация реформ остается приоритетом правительства. Он также заявил, что Армения стремится расширять и укреплять связи с ЕС для повышения потенциала в различных сферах.
Антониу Кошта приветствовал шаги армянского правительства по укреплению демократии и реализации институциональных реформ. Он подтвердил приверженность ЕС углублению сотрудничества на основе общих ценностей и расширению партнерства во всех направлениях.
Собеседники также обсудили мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, перспективы разблокировки региональных коммуникаций и инициативу «Перекресток мира», предложенную армянским правительством.
Кроме того, Кошта выразил поддержку мирным инициативам Армении и ее усилиям по обеспечению стабильности в регионе.
Пашинян примет участие в официальной церемонии открытия Мюнхенской конференции по безопасности, а также проведет ряд двусторонних встреч с международными партнерами.