ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Հայաստանում ԵՄ–ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկը, ասել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են բնակչությանը պարզաբանել իրենց ձեռնարկած քայլերի բոլոր հետևանքները։
«Խոսքը Հայաստանի ինքնիշխան ընտրության մասին է և Ռուսաստանը չի վիճարկում այն։ Սակայն հենց Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն են, այլ ոչ թե Մոսկվան կամ ԵԱՏՄ-ն, որ պարտավոր են բնակչությանը պարզաբանել իրենց ձեռնարկած քայլերի բոլոր հետևանքները»,–ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Զախարովան հավելել է, որ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի շրջանակում գործակցությունը կարգավորող նորմատիվ իրավական հիմքերն ու սակագնային մեխանիզմները միմյանց բացառող են, և այս դեպքում խոսքը քաղաքական նախապատվությունների մասին չէ։
«Այս խնդրի քննարկումից խուսափելու, այն անտեսելու և այս կարևոր նրբությունը չնկատելու փորձերն ուղղակի իրականության մերժում է և, հնարավոր է, որոշ չափով ապատեղեկատվություն նրանց համար, ում առաջարկում են համապատասխան որոշումներ ընդունել», — ասել է Զախարովան։
Հայաստանի խորհրդարանn առաջին ընթերցմամբ հաստատել է ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը։ Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 63 պատգամավոր՝ բոլորը՝ իշխող խմբակցությունից, իսկ 7-ը դեմ են արտահայտվել։

14 Февраль 2025 - 13:19 AMT
Нормативно-правовые основы и тарифные механизмы, определяющие сотрудничество в рамках ЕС и ЕАЭС, являются взаимоисключающими, и в этом случае речь идет не о политических предпочтениях. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге, комментируя старт процесса интеграции Армении в ЕС.
Ранее армянский парламент в первом чтении одобрил законопроект о начале переговоров по вступлению страны в Евросоюз. Инициативу поддержали 63 депутата правящей фракции, в то время как 7 парламентариев проголосовали против, сообщает «Sputnik Армения».
«Попытки не обсуждать эту проблему, скрывать ее и игнорировать столь важный аспект означают отказ признавать реальность и, возможно, даже в некоторой степени вводят в заблуждение тех, кто принимает соответствующие решения», — заявила Захарова.
По ее словам, Россия не оспаривает суверенный выбор Армении, но ответственность за разъяснение гражданам всех последствий этих шагов лежит на нынешних властях страны, а не на Москве или ЕАЭС.
Она подчеркнула важность осознания этих аспектов, особенно в случае принятия судьбоносных решений. По мнению Захаровой, если нынешние власти в Ереване настолько ориентированы на западную модель, им следует инициировать общественное обсуждение, включая опрос населения или референдум.