Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում ընթացող շինծու դատավարության փետրվարի 13–ի նիստում հրաժարվել պետական պաշտպանից, քանի որ չի վստահում նրան։ Այդ մասին ասել է ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը, տեղեկացնում է News.am-ը։
«Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է պետության կողմից նշանակված՝ պետական պաշտպանի ծառայություններից, որին դատախազը ներկայացրել էր առաջին նիստում` պատճառաբանելով, թե իբր ելնելով գործի բարդությունից, Վարդանյանին անհրաժեշտ է ևս մեկ պաշտպան։ Վարդանյանը հայտարարել էր, որ այդ փաստաբանն իրեն ոչ մի իրավական օգնություն չի ցուցաբերել, երբևէ չի այցելել մեկուսարան և ինքը նրան չի վստահում:
Այդ ժամանակ մեղադրող կողմն առարկել էր՝ պնդելով, որ պետության կողմից նշանակված փաստաբանը պետք է մնա։ Սակայն, իմ տեղեկություններով, երեկվա նիստում պետական պաշտպանից հրաժարվելու՝ Վարդանյանի միջնորդությունը բավարարվել է: Վարդանյանի շահերն այնտեղ պաշտպանելու է Ադրբեջանում լիցենզավորված նրա մասնավոր փաստաբանը՝ Աբրահամ Բերմանը: Իսկ միջազգային փաստաբանի՝ Ջարեդ Գենսերի հետ տեսակցելու և նրա իրավաբանական օգնությունն ստանալու հնարավորությունից նա զրկված է, քանի որ Ադրբեջանի դատախազությունը մերժել էր Գենսերի՝ Բաքու այցելելու դիմումը»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով Վարդանյանին ներկայացված անհավանական են ու զավեշտալի մեղադրանքներին՝ Սահակյանն ասել է, որ «ներկայացված մեղադրանքները դուրս են ողջամտության սահմաններից, ուստի անհնար է դրանք մեկնաբանել կամ հակափաստարկներ բերել դրանց»։
Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրել է ադրբեջանցի դիվանագետների դեմ «Նեմեզիս–2» կազմակերպելու մեջ։ Նրան մեղադրում են նաև «2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու, «Ավրորա» հիմնադրամի և այլ կառույցների միջոցով զինված խմբավորումների ֆինանսավորման, զենքի մատակարարման և պահեստավորման մեջ: Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Վարդանյանն, իբր, «վճարել է ապօրինի զինված խմբավորումների անդամներին, համագործակցել ՈՄԱ կազմակերպության ղեկավար Վլադիմիր Վարդանովի հետ՝ զինյալների պատրաստման նպատակով»։
Բացի այդ, հայտարարվել է, թե Վարդանյանը նախաձեռնել է «բանակցություններ ուղղաթիռային տիպի անօդաչու թռչող սարքերի ձեռքբերման շուրջ՝ ապօրինի զինված խմբավորումների համար, ինչպես նաև դրանց արտադրության գործարանի կառուցման ուղղությամբ»։ Նրան մեղադրում են նաև ռադիոէլեկտրոնային պատերազմի համակարգերի մատակարարման կազմակերպման մեջ։

Former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan refused the services of a state-appointed lawyer during the February 13 session of his ongoing trial in Baku. The decision was made due to his lack of trust in the appointed defender, according to Siranush Sahakyan, a lawyer representing Armenian captives at the European Court of Human Rights (ECHR), News.am reports.
"Ruben Vardanyan rejected the services of the state-appointed lawyer presented by the prosecutor in the first session. The prosecutor had argued that, given the complexity of the case, an additional lawyer was necessary. However, Vardanyan stated that the lawyer provided him with no legal assistance, never visited him in detention, and was not someone he trusted.
The prosecution initially objected, insisting that the state-appointed lawyer should remain. However, based on my information, the court granted Vardanyan’s request during yesterday’s hearing. His defense will now be handled by his private lawyer, Abraham Berman, who is licensed in Azerbaijan. Meanwhile, he has been denied access to his international lawyer, Jared Genser, as Azerbaijani authorities rejected Genser’s request to visit Baku," Sahakyan stated.
Regarding the outrageous and absurd charges against Vardanyan, Sahakyan emphasized that "the accusations are beyond the bounds of reason, making it impossible to either comment on them or provide counterarguments."
*Baku has accused Ruben Vardanyan of orchestrating "Nemesis-2" against Azerbaijani diplomats. Other charges include illegally crossing Azerbaijan’s border in September 2022, financing armed groups through the Aurora Foundation and other organizations, and supplying and storing weapons. Prosecutors also claim he paid members of illegal armed formations and collaborated with Vladimir Vardanov of VOMA to train militants.
Additionally, authorities allege that Vardanyan initiated negotiations to acquire helicopter-type drones for illegal armed groups and sought to establish a drone production facility. He is also accused of organizing the supply of electronic warfare systems.*