Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում ընթացող շինծու դատավարության փետրվարի 13–ի նիստում հրաժարվել պետական պաշտպանից, քանի որ չի վստահում նրան։ Այդ մասին ասել է ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը, տեղեկացնում է News.am-ը։
«Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է պետության կողմից նշանակված՝ պետական պաշտպանի ծառայություններից, որին դատախազը ներկայացրել էր առաջին նիստում` պատճառաբանելով, թե իբր ելնելով գործի բարդությունից, Վարդանյանին անհրաժեշտ է ևս մեկ պաշտպան։ Վարդանյանը հայտարարել էր, որ այդ փաստաբանն իրեն ոչ մի իրավական օգնություն չի ցուցաբերել, երբևէ չի այցելել մեկուսարան և ինքը նրան չի վստահում:
Այդ ժամանակ մեղադրող կողմն առարկել էր՝ պնդելով, որ պետության կողմից նշանակված փաստաբանը պետք է մնա։ Սակայն, իմ տեղեկություններով, երեկվա նիստում պետական պաշտպանից հրաժարվելու՝ Վարդանյանի միջնորդությունը բավարարվել է: Վարդանյանի շահերն այնտեղ պաշտպանելու է Ադրբեջանում լիցենզավորված նրա մասնավոր փաստաբանը՝ Աբրահամ Բերմանը: Իսկ միջազգային փաստաբանի՝ Ջարեդ Գենսերի հետ տեսակցելու և նրա իրավաբանական օգնությունն ստանալու հնարավորությունից նա զրկված է, քանի որ Ադրբեջանի դատախազությունը մերժել էր Գենսերի՝ Բաքու այցելելու դիմումը»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով Վարդանյանին ներկայացված անհավանական են ու զավեշտալի մեղադրանքներին՝ Սահակյանն ասել է, որ «ներկայացված մեղադրանքները դուրս են ողջամտության սահմաններից, ուստի անհնար է դրանք մեկնաբանել կամ հակափաստարկներ բերել դրանց»։
Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրել է ադրբեջանցի դիվանագետների դեմ «Նեմեզիս–2» կազմակերպելու մեջ։ Նրան մեղադրում են նաև «2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու, «Ավրորա» հիմնադրամի և այլ կառույցների միջոցով զինված խմբավորումների ֆինանսավորման, զենքի մատակարարման և պահեստավորման մեջ: Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Վարդանյանն, իբր, «վճարել է ապօրինի զինված խմբավորումների անդամներին, համագործակցել ՈՄԱ կազմակերպության ղեկավար Վլադիմիր Վարդանովի հետ՝ զինյալների պատրաստման նպատակով»։
Բացի այդ, հայտարարվել է, թե Վարդանյանը նախաձեռնել է «բանակցություններ ուղղաթիռային տիպի անօդաչու թռչող սարքերի ձեռքբերման շուրջ՝ ապօրինի զինված խմբավորումների համար, ինչպես նաև դրանց արտադրության գործարանի կառուցման ուղղությամբ»։ Նրան մեղադրում են նաև ռադիոէլեկտրոնային պատերազմի համակարգերի մատակարարման կազմակերպման մեջ։

Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян на заседании своего суда в Баку 13 февраля отказался от услуг государственного защитника, объяснив это отсутствием доверия. Об этом заявила адвокат Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских военнопленных в ЕСПЧ, сообщает News.am .
«Рубен Варданян отказался от назначенного государством защитника, которого прокурор представил на первом заседании, аргументируя это сложностью дела и необходимостью дополнительного адвоката. Однако Варданян заявил, что этот адвокат не оказал ему никакой юридической помощи, никогда не посещал его в изоляторе, и он ему не доверяет.
Обвинение выступило против этого решения, настаивая на том, что государственный защитник должен остаться. Однако, по моим сведениям, на вчерашнем заседании суд удовлетворил ходатайство Варданяна. Теперь его интересы будет представлять частный адвокат, лицензированный в Азербайджане, Авраам Берман. В то же время ему отказано в доступе к международному адвокату Джареду Генсеру, поскольку Генпрокуратура Азербайджана отклонила его запрос на поездку в Баку», — заявила Саакян.
Комментируя невероятные и абсурдные обвинения против Варданяна, Саакян отметила, что «предъявленные обвинения выходят за рамки разумного, поэтому их невозможно комментировать или опровергать».
*Власти Баку обвинили Рубена Варданяна в организации «Немезис-2» против азербайджанских дипломатов. Также ему вменяют незаконное пересечение границы Азербайджана в сентябре 2022 года, финансирование вооруженных группировок через фонд «Аврора» и другие организации, поставку и хранение оружия. По версии обвинения, он якобы выплачивал деньги членам незаконных вооруженных формирований и сотрудничал с главой организации ВОМА Владимиром Вардановым для подготовки боевиков.
Кроме того, утверждается, что Варданян инициировал переговоры о приобретении вертолетных беспилотников для незаконных вооруженных формирований, а также занимался созданием завода по их производству. Ему также вменяют организацию поставок систем радиоэлектронной борьбы.*