ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունը, ասել է, որ Տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում Ռուսաստանի և Իրանի մոտեցումները նման են։
Փետրվարի 6–ի ասուլիսում ՀՀ–ում Իրանի դեսպանն ասել էր, որ տարածաշրջանի երկրներից միայն Իրանն է սատարում ՀՀ–ին այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին» դեմ լինելու հարցում։
Նա նշել է, որ դա հաստատվել է 2025 թվականի հունվարի 17-ին Մոսկվայում ստորագրված համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրով: Զախարովան ընդգծել է, որ կողմերը նպաստում են հարակից տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում, խաղաղության և անվտանգության պահպանմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Զախարովայի խոսքով, միակ տարբերությունն այն է, որ Ռուսաստանը մասնակցում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների մասնակցությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբին, որը նպատակ ունի ապաշրջափակել Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և տնտեսական կապերը:
Նա հիշեցրել է, որ այս խմբի շրջանակներում զգալի աշխատանք է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային երթուղիների վերականգնման իրավական հիմքերի և տեխնիկական պարամետրերի համաձայնեցման ուղղությամբ:
«Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հիմնական սկզբունքը պետությունների ինքնիշխանության և իրավասության պահպանումն է իրենց տարածքով անցնող երթուղիների նկատմամբ: Այս պայմանը հաստատվել է ինչպես Բաքվի, այնպես էլ Երևանի կողմից: Ցավոք, խմբի աշխատանքը սառեցվել է հայկական կողմի դիրքորոշման պատճառով», – հայտարարել է Զախարովան:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է վերսկսել լիարժեք համագործակցությունը:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտնել էր, որ 2021 թվականի հունվարին ստեղծված եռակողմ խմբի գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ պաշտոնական որոշում չի կայացվել: Կոնտակտները շարունակվում են, բայց ոչ եռակողմ ձևաչափով, այլ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի միջև:

She noted that this is confirmed by the comprehensive strategic partnership agreement signed on January 17, 2025, in Moscow. Zakharova highlighted that the parties contribute to maintaining peace and security in neighboring regions, including the South Caucasus.
According to Zakharova, the only difference is Russia's participation in the trilateral working group with the deputy prime ministers of Azerbaijan and Armenia, aimed at unblocking transport and economic links in the South Caucasus.
She recalled that within this group, significant work has been done to coordinate the legal foundations and technical parameters for restoring transport routes between Armenia and Azerbaijan.
"The basic principle of unblocking communications is the preservation of the sovereignty and jurisdiction of states over routes passing through their territory. This condition has been approved by both Baku and Yerevan. Unfortunately, the group's work has been frozen due to the position of the Armenian side," Zakharova stated.
She emphasized that Russia is ready to resume full cooperation.
Earlier, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk reported that no formal decision had been made to terminate the activities of the trilateral group established in January 2021. Contacts continue, but not in a trilateral format, rather between Mher Grigoryan and Shahin Mustafayev.