Փետրվարի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության պաշտպանության նախարար Թեո Ֆրանկենի հետ, շնորհավորել նոր պաշտոնի ստանձնման առթիվ, մաղթել հաջողություններ և արտահայտել համոզմունք, որ երկու երկրների պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ընդլայնվել։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները քննարկել են Հայաստան-Բելգիա պաշտպանական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Ընդգծվել է, որ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունն ունի մեծ ներուժ, և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ շարունակելու համատեղ աշխատանքները դրա հետագա ամրապնդման ուղղությամբ։
Պապիկյանը հանդիպել է նաև Իտալիայի և Շվեդիայի պաշտպանության նախարարների հետ։
Փետրվարի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մյունխենի անվտանգության համաժողովին։ Նախատեսված են ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի երկկողմ հանդիպումներ գործընկերների հետ։

14 февраля министр обороны Армении Сурен Папикян встретился с министром обороны Бельгии Тео Франкеном. Он поздравил Франкена с назначением, пожелал успехов и выразил уверенность, что сотрудничество двух стран в сфере обороны будет развиваться и расширяться.
В ходе встречи министры обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-бельгийского оборонного взаимодействия.
Было подчеркнуто, что у двух стран есть значительный потенциал для сотрудничества, и достигнута договоренность о продолжении совместной работы по его укреплению.
Папикян также провел встречи с министрами обороны Италии и Швеции.
13 февраля министр обороны Армении Сурен Папикян отправился в Германию для участия в Мюнхенской конференции по безопасности. Запланированы двусторонние встречи с коллегами.