ՀՀ նախագահի աշխատակազմը ստացել է համազգային շահերի հստակեցման վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին ուղղված հանրագիրը։ Այդ մասին հայտնել են նախագահի աշխատակազմից՝ նշելով, որ հանրագիրը մուտքագրվել է, նախագահը կարձագանքի, գրում է «Փաստինֆոն»։
Փետրվարի 13-ին մի խումբ ուսանողներ կոլեկտիվ հանրագիր են ներկայացրել ՀՀ նախագահին՝ համազգային շահերի հստակեցման վերաբերյալ։
«Վերջին շրջանում որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հակասական մեկնաբանությունները Հայոց ցեղասպանության՝ որպես պատմական անհերքելի իրողության վերաբերյալ, մեծ տարընկալում են առաջացրել հասարակության շրջանում։ Համազգային արժեքների և շահերի հստակեցումը նախագահի առաջնահերթություններից պետք է լինի։
Մեր հանրագրով պահանջում ենք․
Թվարկել այն համապետական և համազգային շահերը, որոնցով ՀՀ Նախագահը առաջնորդվում է իր լիազորություններն իրականացնելիս։
Հստակեցնել՝ արդյո՞ք Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը համարվում է Հայաստանի Հանրապետության համապետական և համազգային շահ։
Մենք ակնկալում ենք, որ հանրագիրը կքննարկվի օրենքով սահմանված կարգով և կհրապարակվի համապատասխան հարթակում։ Համոզված ենք, որ մեր ձայնը պետք է լսելի լին,- նշված է հանրագրում։

14 Февраль 2025 - 15:08 AMT
Администрация президента Армении получила петицию, адресованную Ваагну Хачатуряну, с требованием разъяснить национальные интересы страны. По информации президентской канцелярии, документ зарегистрирован, и глава государства на него ответит, сообщает Pastinfo.
13 февраля группа студентов представила коллективную петицию, призывая к четкому определению национальных и государственных интересов Армении.
«Противоречивые заявления некоторых высокопоставленных чиновников о Геноциде армян как о бесспорном историческом факте вызвали серьезное недоумение в обществе. Определение национальных ценностей и интересов должно быть в числе приоритетов президента.
Наши требования:
-Перечислить национальные и государственные интересы, которыми руководствуется президент при выполнении своих полномочий.
-Разъяснить, является ли международное признание Геноцида армян национальным и государственным интересом Армении.
Мы ожидаем, что петиция будет рассмотрена в соответствии с законом и опубликована на соответствующей платформе. Уверены, что наш голос должен быть услышан», — говорится в документе.