Փետրվարի 14-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում երկու երկրի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի ու ՀՀ միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են սահմանազատման համալիր աշխատանքների անցկացման համար անհրաժեշտ ուղեցույցների նախագծերը, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել Հանձնաժողովների հաջորդ առկա ձևաչափով հանդիպման կազմակերպմանն առնչվող հարցերի շուրջ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն ։
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը:
Նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել հունվարի 16-ին, որի ընթացքում ձեռք էր բերվել համաձայնություն՝ մեկնարկելու պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի սահմանների հատման կետից, այնուհետև շարունակելով դեպի հարավ՝ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանը Իրանի հետ։
Կողմերը նաև քննարկել էին սահմանազատման աշխատանքների կատարման կարգը սահմանող համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը։
2024-ին Երևանն ու Բաքուն մոտ 12 կիլոմետր սահմանազատում են իրականացրել Տավուշի և Ղազախի ուղղությամբ, որի շրջանակում հայկական կողմը Ադրբեջանին էր հանձնել նախկինում ադրբեջանաբնակ չորս գյուղ։ Հայաստանի վարչապետն այդ ժամանակ գործընթացը բնորոշել էր որպես պիլոտային սահմանազատում, որն իրականացվել էր մինչ հանձնաժողովների կանոնակարգի հաստատումը։

On February 14, a virtual meeting was held between the Armenian and Azerbaijani commissions on border demarcation and security, chaired by Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Azerbaijan’s Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.
During the meeting, the sides reviewed draft guidelines necessary for comprehensive border demarcation efforts and exchanged views on organizing the next in-person commission meeting, Armenian Foreign Ministry’s press office reported.
The parties agreed to coordinate the date and location of the next meeting through working discussions.
The previous meeting took place on January 16, during which the sides agreed to start comprehensive border demarcation from the northern section, beginning at the Armenia-Azerbaijan-Georgia tripoint and moving southward to the Armenia-Azerbaijan-Iran border.
The commissions also discussed draft guidelines outlining the procedures for border demarcation.
In 2024, Armenia and Azerbaijan demarcated approximately 12 kilometers of the border in the Tavush and Gazakh regions. As part of this process, Armenia handed over four villages previously inhabited by Azerbaijanis. At the time, Armenia’s Prime Minister described the demarcation as a pilot project conducted before the commissions had finalized their regulations.