Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու դատավարությունը` հերթական նիստում Ադրբեջանն այս անգամ մեղադրել է հայերին «վարձկաններ» ներգրավելու մեջ, մեղադրանքներ են հնչել նաև ՈՄԱ–ի և «Սև հովազ» ջոկատի հասցեին, հիշատակվել է անգամ АSALA–ն, որը վաղուց հայտարարել է իր գործունեությունը դադարեցնելու մասին։
Մեղադրական ակտում Արցախյան պատերազմին մասնակցած սփյուռքահայերը ներկայացվում են որպես «ահաբեկիչներ», իսկ ՈՄԱ–ն՝ նրանց համար զինավարժանքներ անցկացնող կազմակերպություն։
Մեղադրանքներ են հնչել նաև «Դաշնակցության» հասցեին, հայտնել է Trend–ը։
Նշվում է, որ գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարությունների օգնական Տուգայ Ռահիմլին մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասում ներկայացրել է «տվյալներ այդ ժամանակահատվածում ահաբեկչության ֆինանսավորման վերաբերյալ»։
Նշվում է, թե «1994–ի մայիսից մինչև 2020–ի սեպտեմբեր ավելի քան 23 հազար հայազգի քաղաքացի, ներառյալ ASALA–ի անդամներն ու նրանց ընտանիքները, Հայաստանից, Սիրիայից, Լիբանանից, Իրաքից և այլ երկրներից նպատակային վերաբնակեցվել են Ղարաբաղում», հայտնում է Trend-ը։
Մեղադրանքներ են հնչել նաև 1992-ից 2023 թվականներին անօրինական տնտեսական գործունեության վերաբերյալ՝ ներառյալ բնական պաշարների շահագործումը, գյուղատնտեսությունը, օգտակար հանածոների արդյունահանումը, հիդրոէլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, մանրածախ առևտուրը և արդյունաբերական արտադրությունը, ինչպես նաև Frank Müller Group ընկերության գործունեությունը, անօրինական խավիարի արտադրությունը և «Արցախբանկ» փակ բաժնետիրական ընկերության գործողությունները, ինչը հանգեցրել է, իբր, անօրինական եկամուտների ստացմանը։
Դատավարությունը կշարունակվի փետրվարի 18-ին։
15 անձանց՝ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Գուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Մանուկյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի, Դավիթ Ալլահվերդյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի, Լևոն Բալայանի, Մադաթ Բաբայանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Մելիքսեթ Փաշայանի նկատմամբ առաջադրվել են մեղադրանքներ Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով։
Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ Նրա դեմ առաջադրվել է մոտ 45 նոր մեղադրանք՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 20 հոդվածներով, և նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում։

15 Февраль 2025 - 09:26 AMT
Баку обвиняет лидеров Арцаха в привлечении «наемников» и переселении армян диаспоры в Нагорный Карабах
В ходе продолжающегося судебного процесса в военном суде Баку азербайджанские власти обвинили политических и военных лидеров Арцаха в привлечении «наемников» и переселении армян диаспоры в Нагорный Карабах. В обвинительном заключении упоминаются организации, такие как АСАЛА, которые давно прекратили свою деятельность.
Прокуратура утверждает, что армяне диаспоры, участвовавшие в войне в Арцахе, являются «террористами», и обвиняет подразделение «Черная пантера» организации VОМА в проведении военной подготовки для них. Кроме того, выдвинуты обвинения в адрес партии «Дашнакцутюн», сообщает Trend.
Помощник генерального прокурора Тугай Рахимли в заключительной части обвинительного акта представил «данные о финансировании терроризма в тот период». Утверждается, что «с мая 1994 года по сентябрь 2020 года более 23 000 этнических армян, включая членов АСАЛА и их семьи, были целенаправленно переселены в Карабах из Армении, Сирии, Ливана, Ирака и других стран».
Дополнительные обвинения касаются «незаконной экономической деятельности» с 1992 по 2023 годы, включая эксплуатацию природных ресурсов, сельское хозяйство, добычу полезных ископаемых, производство гидроэлектроэнергии, розничную торговлю и промышленное производство. Конкретно упоминаются деятельность Frank Müller Group, «незаконное производство икры и операции ЗАО «Арцахбанк», которые, как утверждается, приводили к получению незаконной прибыли.»
Судебный процесс продолжится 18 февраля.
Обвинения предъявлены 15 лицам, включая Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Манукяна, Давида Бабаяна, Левона Мнацаканяна, Василия Бегларяна, Эрика Казаряна, Давида Аллахвердяна, Гургена Степаняна, Левона Балаяна, Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна и Меликсета Пашаева, по различным статьям Уголовного кодекса Азербайджана. Дело Рубена Варданяна рассматривается отдельно; ему предъявлено около 45 новых обвинений по 20 статьям Уголовного кодекса, и ему грозит пожизненное заключение.