Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու դատավարությունը` հերթական նիստում Ադրբեջանն այս անգամ մեղադրել է հայերին «վարձկաններ» ներգրավելու մեջ, մեղադրանքներ են հնչել նաև ՈՄԱ–ի և «Սև հովազ» ջոկատի հասցեին, հիշատակվել է անգամ АSALA–ն, որը վաղուց հայտարարել է իր գործունեությունը դադարեցնելու մասին։
Մեղադրական ակտում Արցախյան պատերազմին մասնակցած սփյուռքահայերը ներկայացվում են որպես «ահաբեկիչներ», իսկ ՈՄԱ–ն՝ նրանց համար զինավարժանքներ անցկացնող կազմակերպություն։
Մեղադրանքներ են հնչել նաև «Դաշնակցության» հասցեին, հայտնել է Trend–ը։
Նշվում է, որ գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարությունների օգնական Տուգայ Ռահիմլին մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասում ներկայացրել է «տվյալներ այդ ժամանակահատվածում ահաբեկչության ֆինանսավորման վերաբերյալ»։
Նշվում է, թե «1994–ի մայիսից մինչև 2020–ի սեպտեմբեր ավելի քան 23 հազար հայազգի քաղաքացի, ներառյալ ASALA–ի անդամներն ու նրանց ընտանիքները, Հայաստանից, Սիրիայից, Լիբանանից, Իրաքից և այլ երկրներից նպատակային վերաբնակեցվել են Ղարաբաղում», հայտնում է Trend-ը։
Մեղադրանքներ են հնչել նաև 1992-ից 2023 թվականներին անօրինական տնտեսական գործունեության վերաբերյալ՝ ներառյալ բնական պաշարների շահագործումը, գյուղատնտեսությունը, օգտակար հանածոների արդյունահանումը, հիդրոէլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, մանրածախ առևտուրը և արդյունաբերական արտադրությունը, ինչպես նաև Frank Müller Group ընկերության գործունեությունը, անօրինական խավիարի արտադրությունը և «Արցախբանկ» փակ բաժնետիրական ընկերության գործողությունները, ինչը հանգեցրել է, իբր, անօրինական եկամուտների ստացմանը։
Դատավարությունը կշարունակվի փետրվարի 18-ին։
15 անձանց՝ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Գուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Մանուկյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի, Վասիլի Բեգլարյանի, Էրիկ Ղազարյանի, Դավիթ Ալլահվերդյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի, Լևոն Բալայանի, Մադաթ Բաբայանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Մելիքսեթ Փաշայանի նկատմամբ առաջադրվել են մեղադրանքներ Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով։
Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ Նրա դեմ առաջադրվել է մոտ 45 նոր մեղադրանք՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 20 հոդվածներով, և նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում։

During the ongoing trial at Baku's military court, Azerbaijani authorities have accused Artsakh's political and military leaders of recruiting 'mercenaries' and resettling diaspora Armenians in Nagorno-Karabakh. The indictment mentions the involvement of organizations such as ASALA, which ceased operations long ago.
The prosecution claims that diaspora Armenians who participated in the Artsakh war are 'terrorists,' and accuses the VOMA organization's 'Black Panther' unit of conducting military training for them. Additionally, allegations have been made against the Dashnaktsutyun party, as reported by Trend.
Assistant to the Prosecutor General, Tugay Rahimli, presented 'evidence of terrorism financing during that period' in the indictment's conclusion. It is alleged that 'from May 1994 to September 2020, over 23,000 ethnic Armenians, including ASALA members and their families, were purposefully resettled in Karabakh from Armenia, Syria, Lebanon, Iraq, and other countries,' according to Trend.
Further accusations pertain to ‘illegal economic activities' from 1992 to 2023, including exploitation of natural resources, agriculture, mining, hydroelectric power production, retail trade, and industrial manufacturing. Specific mentions include the activities of Frank Müller Group, 'illegal caviar production, and operations of Artsakhbank CJSC, allegedly leading to illicit profits.’