ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում առանձին հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ, որի ընթացքում քննարկել է նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը
Ի թիվս այլ հարցերի, նրանք քննարկել են «Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղությանն աջակցելու համատեղ ջանքերը», գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսի տարածած հաղորդագրության համաձայն նրանք քննարկել են նաև ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ուղիները, երկրների ընդհանուր շահերը տարածաշրջանում և կողմերի միջև աճող երկկողմ առևտուրը։
«Պետքարտուղար Ռուբիոն ընդգծել է սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ աջակցելու կայուն և միասնական Սիրիային, որը չպետք է սպառնալիք հանդիսանա ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի կամ տարածաշրջանի համար։ Պետքարտուղարն ընդգծել է Թուրքիայի առաջնորդությունը ԴԱԻՇ-ին դեմ պայքարում գլոբալ կոալիցիայում, և Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմին վերջ տալու ընդհանուր նպատակը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Госсекретарь США Марко Рубио провел отдельную встречу с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом на полях Мюнхенской конференции по безопасности, в ходе которой они обсудили ситуацию на Южном Кавказе.
В числе прочего, стороны рассмотрели «совместные усилия по поддержке справедливого и устойчивого мира на Южном Кавказе», сообщает «Голос Америки».
Как говорится в заявлении пресс-секретаря Госдепартамента США Тэми Брюс, стороны также обсудили пути дальнейшего укрепления американо-турецких отношений, общие региональные интересы и растущую двустороннюю торговлю.
«Госсекретарь Рубио подчеркнул необходимость тесного сотрудничества для поддержки стабильной и единой Сирии, которая не должна представлять угрозу для США, Турции или региона. Он также отметил лидерство Турции в глобальной коалиции против ИГИЛ и общую цель – положить конец войне России против Украины», — говорится в заявлении.