ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում առանձին հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ, որի ընթացքում քննարկել է նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը
Ի թիվս այլ հարցերի, նրանք քննարկել են «Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղությանն աջակցելու համատեղ ջանքերը», գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսի տարածած հաղորդագրության համաձայն նրանք քննարկել են նաև ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ուղիները, երկրների ընդհանուր շահերը տարածաշրջանում և կողմերի միջև աճող երկկողմ առևտուրը։
«Պետքարտուղար Ռուբիոն ընդգծել է սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ աջակցելու կայուն և միասնական Սիրիային, որը չպետք է սպառնալիք հանդիսանա ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի կամ տարածաշրջանի համար։ Պետքարտուղարն ընդգծել է Թուրքիայի առաջնորդությունը ԴԱԻՇ-ին դեմ պայքարում գլոբալ կոալիցիայում, և Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմին վերջ տալու ընդհանուր նպատակը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

U.S. Secretary of State Marco Rubio held a bilateral meeting with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan on the sidelines of the Munich Security Conference, where they discussed the situation in the South Caucasus.
Among other topics, they addressed "joint efforts to support a just and lasting peace in the South Caucasus," Voice of America reports.
According to a statement by U.S. State Department spokesperson Temi Bruce, the two officials also explored ways to strengthen U.S.-Turkey relations, common regional interests, and the increasing bilateral trade between the two nations.
"Secretary Rubio emphasized the need for close cooperation in supporting a stable and unified Syria that does not pose a threat to the U.S., Turkey, or the region. He also highlighted Turkey's leadership in the global coalition against ISIS and the shared goal of ending Russia's war against Ukraine," the statement read.